На Львівщині відбувся семінар щодо оцифрування пам'яток культурної спадщини
Музейники та пам'яткоохоронці спільно обговорювали нові виклики та можливості сканування пам’яток.
Вчора, 21 грудня, в музеї Історико-культурного заповідника «Древній Звенигород» відбувся семінар «Оцифрування спадщини в Україні».
У межах заходу фахівці обговорювали питання актуальних викликів та можливостей, які дають цифрові технології у збереженні спадщини, особливості оцифрування спадщини до та після початку повномасштабного вторгнення.
«Якщо говорити про галузь архітектури, то лазерне сканування дозволяє зібрати високоточні дані, зафіксувати теперішній стан об’єкта і працювати з його моделлю. Далі цю інформацію можуть використовувати архітектори, реставратори для виготовлення науково-проєктної документації. Також це якісний інструмент для обліку та інвентаризації об’єктів культурної спадщини. Тому оцифрування пам’яток — зараз одна із найбільш важливих ініціатив у сфері охорони та збереження архітектурної культурної спадщини», - акцентувала директорка департаменту архітектури та містобудування Олена Василько.
Разом з тим, під час семінару обговорили питання забезпечення обладнанням та збереження отриманих даних, їхній захист, формування музейними установами програм оцифрування, можливості фотограмметрії та її застосування у практичній музеології.
Участь у заході взяли: представниця Міністерства культури та інформаційної політики України Наталія Войцещук (онлайн), співзасновник компанії «Skeiron», яка оцифровує пам’ятки, Андрій Гривняк, науковці, музейники, пам’яткоохоронці, а також директорка обласного департаменту архітектури та розвитку містобудування Олена Василько.
Нагадаємо, у співпраці з обласним департаментом архітектури та за фінансового сприяння міжнародних донорів, у 2022 році компанії «Skeiron» оцифрувала близько 50 об'єктів культурної спадщини на Львівщині. Сканували передусім пам’ятки ЮНЕСКО та унікальні дерев’яні церкви. Цьогоріч цифра відсканованих об’єктів області сягає понад 110.
Організатори семінару: ГО «Центр дослідження та збереження культурної спадщини» та Історико-культурний заповідник «Древній Звенигород». Захід відбувся у межах проєкту «Digital tools for local heritage» за фінансування Стабілізаційного фонду культури та освіти 2023 Федерального міністерства закордонних справ Німеччини та Інституту ім. Ґете.