На Львівщині підбили підсумки проєкту «Кризова інвентаризація та стрибок до цифровізації музейного обліку», покликаного забезпечити оцифрування музейних колекцій

Фото: Tustan
У межах проєкту у Львові створили пілотний Центр оцифрування, у якому частково оцифрували фонди п’яти музеїв.
Сьогодні, 26 квітня, у Jam Factory Art Center відбулась презентація підсумків проєкту «Кризова інвентаризація та стрибок до цифровізації музейного обліку».
Грантовий проєкт «Кризова інвентаризація та стрибок до цифровізації музейного обліку» спрямований на подолання кризового стану та форсування реформи музейного обліку в Україні, а також на підготовку матеріалів для екстреної оцінки втрат музеїв внаслідок російської агресії та забезпечення спроможності музеїв здійснювати ефективний цифровий облік музейних колекцій.
«Ми живемо в час непростих викликів і випробувань. Але сучасна наука дає нам великі можливості з метою захисту і збереження нашої історії і для нас самих, і для поколінь, що прийдуть після нас. Як добре, що є люди, які не просто розуміють ці виклики, а роблять максимально для того, щоб сучасна українська музейна справа була справді таки сучасною, бо ми маємо і велику спадщину, і великий науковий ресурс.
Усвідомлюючи ризики, ми і надалі робімо все, що від нас залежить, кожен на своєму місці, щоб врятувати і наші неоціненні скарби, і нашу історичну пам’ять, і нашу національну гідність. Бо великою мірою це і є порятунок України.
Дякую усій команді цього надважливого проєкту. Кожен, хто брав у ньому участь, на своїй ділянці роботи вкладав і вкладає максимум зусиль, праці, таланту для досягнення якнайкращого результату. А вся наша праця найбільшою й основною метою має одне – перемога України і слава України у світі, як великої, незламної держави», – зазначив заступник голови Львівської обласної військової адміністрації Іван Собко.
Під час реалізації проєкту провели інвентаризацію цифрових носіїв з попередньо оцифрованими обліковими книгами, зібраними Міністерством культури України у 2014-2015 роках та перенесли їх вміст у хмарне сховище.
Також у Львові створили пілотний Центр оцифрування музейних фондів, у якому частково оцифрували фонди п’яти музеїв:
- Державний природознавчий музей (оцифрували історичну колекцію опудал птахів; старі інвентарні книги);
- Адміністрація державного історико-культурного заповідника «Тустань» (оцифрували фонди «Археологія», «Етнографія»);
- Харківський літературний музей (оцифрували фонди книги; конволюти, рукописи, фото, газети, афіші);
- Національний музей мистецтв імені Богдана та Варвари Ханенків (оцифрували фонди «Живопис», «Графіка», «Скульптура»);
- Одеський національний художній музей (оцифрували фонди «Живопис» та «Графіка»).
Перелічені музеї обрали через те, що вони зберігають колекції різного типу та з різними видами експонатів, а це в свою чергу дає змогу напрацювати універсальну методику створення цифрових реєстрів музейних збірок з подальшим її поширенням на інші музеї, архіви, книгозбірні.
З метою поширення здобутого досвіду та сучасних знань, учасники проєкту проводили навчання, тематичні тренінги з працівниками музеїв, які брали участь у процесі оцифрування.
З 2018 року у межах «Комплексної програми розвитку культури Львівщини» обласна державна адміністрація виділила фінансування на закупівлю технічного обладнання для музеїв та заповідників обласного підпорядкування у розмірі понад 2 млн грн.
Станом на січень 2024 року у 6 музеях та 2 заповідниках обласного підпорядкування оцифрували понад 56 тис. музейних предметів з 619 тис. 893 музейних предметів основного музейного фонду, які зберігаються у музеях обласного підпорядкування.
Читайте також: На Львівщині презентували виставку старовинних плащаниць з галицьких храмів