В межах наради з головами громад проговорили низку нагальних проблемних питань
Зокрема, це стан реалізації програми єВідновлення, використання перехідних залишків субвенцій з державного бюджету, об'єктів незавершеного будівництва, реалізація системи оповіщення тощо.
Сьогодні, 12 жовтня, під головуванням першого заступника начальника Львівської ОВА Андрія Годика відбулась онлайн нарада з громадами та районними військовими адміністраціями.
Серед розглянутих питань стан реалізації програми єВідновлення, використання перехідних залишків субвенцій з державного бюджету, об'єктів незавершеного будівництва; конкурсного відбору проєктів по програмі «Енергоефективність громадських будівель в Україні».
«Дякую усім, хто в межах своїх місцевих бюджетів надає фінансову допомогу і підтримку щодо відновлення житла постраждалим, але держава зі своєї сторони теж передбачила інструмент і ми маємо процедурно забезпечити його реалізацію. Органи місцевого самоврядування тут відіграють ключову роль, оскільки саме на них покладається завдання щодо формування відповідних комісій, які розглядають заявки по пошкодженнях об’єктах приватної власності, їх роботи», - зазначив Андрій Годик.
Як поінформував керівник департаменту економічної політики Львівської ОВА Степан Куйбіда на сьогодні в області у Реєстр пошкоджених через бойові дії об’єктів подали 164 заяви на отримання компенсації за пошкоджене житло, 10 заяв на отримання компенсації за знищене житло, а також 1217 інформаційних повідомлень.
Разом з тим сьогодні доступу до Реєстру не отримали 14 громад: Глинянська, Городоцька, Пустомитівська, Рава-Руська, Добромильська, Старосамбірська, Миколаївська, Розвадівська, Славська, Белзька, Добротвірська, Радехівська, Сокальська, Івано-Франківська.
До Реєстру інших пошкоджених через бойові дії об’єктів внесені 252 об’єкти з 474 (або 53%). Найгірша ситуація у таких громадах: Львівська, Оброшинська, Солонківська, Новороздільська, Новояворівська, Золочівська, Буська.
Відтак, громадам доручили невідкладно забезпечити розгляд поданих заяв на отримання компенсації, отримати доступ та опрацювати подані в Реєстр інформаційні повідомлення по пошкодженому житлу, та в найкоротший термін внести в Реєстр інші пошкоджені через бойові дії об’єктів (заклади соціальної інфраструктури - школи, садочки, медичні заклади, готелі, санаторії, спортивні об’єкти; невійськові підприємства тощо).
Нагадаємо, що станом на сьогодні затверджені такі механізми надання компенсації для власників приватних будинків, квартир (житлових приміщень) внаслідок бойових дій:
- за пошкоджене житло, яке не відремонтовано власниками – постанова Кабінету Міністрів України від 21.04.2023 №381 (зі змінами) - подання заяв доступне з 10.05.2023;
- за знищене житло – постанова Кабінету Міністрів України від 30.05.2023 №600 - подання заяв доступне з 15.07.2023;
- за пошкоджене житло, яке відремонтовано власниками – зміни до Закону України «Про компенсацію за пошкодження та знищення окремих категорій об’єктів нерухомого майна..» – подання заяв буде доступне з 01.01.2024
Також громади мають посилити роботу і в напрямі використання перехідних залишків субвенцій з державного бюджету.
«Станом на 1 жовтня на рахунках місцевих бюджетів знаходиться 38,7 млн грн перехідних з 2021 року коштів субвенцій з державного бюджету місцевим, а саме субвенція на реалізацію інфраструктурних проєктів - 25,9 млн грн; субвенція на здійснення заходів щодо соціально-економічного розвитку окремих територій - 12,8 млн грн. Бюджетний рік підходить до завершення, тому вкрай важливо, щоб ці кошти були використані в повному обсязі. Бюджетний кодекс України дозволяє перескеровувати ці кошти на заходи територіальної оборони, ВПО, цивільний захист, пошкоджені внаслідок бойових дій об’єкти тощо. Тому просимо громади відповідально зреагувати та у разі наявності ризику невикористання коштів субвенції - прийняти відповідні рішення щодо їх перескерування», - наголосив Степан Куйбіда.
Спільно з громадами актуалізовано об’єкти незавершеного будівництва.
“Вкрай важливо сконцентрувати фінансовий ресурс громад та області у 2024 році саме для зменшення кількості об’єктів незавершеного будівництва. При цьому слід врахувати їх пріоритетність реалізації в умовах воєнного стану”, - зазначив Андрій Годик.
Окрім цього, громадам нагадали про умови конкурсного відбору проєктів по програмі «Енергоефективність громадських будівель». Подати заявки можна до 10 грудня.
Кошти у рамках конкурсу можуть спрямовуватися на термомодернізацію громадських будівель (школи, гімназії, ліцеї, інші навчальні заклади, дитячі садки, лікарні, інші заклади охорони здоров’я, інші громадські будівлі) – не менше 50% вартості проєкту, а також додатково на проведення ремонтних робіт у вказаних будівлях (внутрішні роботи, заміна інженерних мереж, встановлення пожежної сигналізації, роботи із забезпечення доступності будівель для маломобільних груп населення, благоустрій території). Це можуть також бути будівлі, які отримали пошкодження внаслідок військової агресії російської федерації, а також у яких проживають внутрішньо переміщені особи.
Також серед розглянутих питань в межах наради: реалізація системи оповіщення на умовах співфінансування в межах програми «Безпечна Львівщина», під’єднання громад до Реєстрів необхідних для надання послуг в ЦНАПах, прийняття на сесіях рішень про зміну обсягу послуг, які надають ЦНАПи, зокрема йдеться про послуги для ветеранів тощо.