Виставка артефактів та відзнаки музейникам: Львівському історичному музею – 130 років

Львівському Історичному Музею 130 Років (2)
Львівський історичний музей бере початок з 1893 року. Щорічно його відвідують понад 250 тисяч осіб - львів’ян та гостей міста.
Сьогодні, 12 жовтня, виповнюється 130 років Львівському історичному музею. З цієї нагоди відбулись урочистості за участі музейників, представників влади та громадськості.
Розпочали захід хвилиною мовчання за усіх борців за волю й незалежність України. До слова, від початку повномасштабної війни, до лав Збройних Сил стали шестеро працівників Львівського історичного музею. На жаль, серед них є втрата.
«Після 24 лютого усі українські музеї зачиняють свої двері для відвідувачів. Тоді ж наші музейники усі свої зусилля доклали, аби демонтувати постійні експозиції та зберегти наші найцінніші збірки. Щодень та щоночі ми зустрічали вагони з експонатами, які на збереження передали колеги з музеїв на тимчасово окупованих територіях. Попри всі виклики, уже в травні 2022 ми відкрили першу свою виставку. За поточні місяці наш музей прийняв 120 тисяч відвідувачів. Значно зменшився потік туристів, але зріс попит серед наших ВПО», - зазначив директор музею Роман Чмелик.
Опісля до 130-річчя музею відбулось урочисте вручення подяк та грамот від Львівської ОВА. За професійну діяльність, вагомий внесок у збереження культурної спадщини відзначили:
- Емілію Зарубій – завідувачку сектором археології відділу «Музей історії України»;
- Юрія Рябого – завідувача сектором експозиційної роботи відділу науково-освітньої і видавничої роботи;
- Аллу Гриньків – художницю-реставраторку з тканин ІІ-ї категорії;
- Марія Рачковську – провідну наукову співробітницю відділу фондів;
- Марію Струк – завідувачку відділу планово-економічної роботи;
- Олега Олеярника – завідувач сектором адміністративно-господарської частини.
«У Львівському історичному музеї працюють не просто старші чи молодші наукові співробітники, екскурсоводи, реставратори або зберігачі фондів, – це охоронці нашої історії. Дякую за те, що розвиваєте один із найславніших музеїв Європи. Лише впродовж останнього року ви підписали понад 35 угод про співпрацю з музеями Польщі, Литви та Латвії. Сили вам, творчого натхнення, наукових здобутків, потужних проєктів у Львові, в Україні та за кордоном», - зауважив начальник Львівської ОВА Максим Козицький.
З нагоди річниці у приміщенні музею відбулось також відкриття виставки «Автограф Музею», під час якої відвідувачам презентували різноманіття музейного зібрання. Тут власноручні підписи і відомих чи невідомих людей з різних епох, і видатних державних, політичних, військових діячів, і представників творчої еліти.
На виставці представили понад 200 артефактів, а саме: фрагменти стародавніх клинописних табличок, зразки унікальних пам’яток східнослов’янської писемності ХІ-ХV ст., автентичні автографи гетьманів, козацької старшини, духовенства, оригінальні королівські грамоти XVII-XVIII ст., епістолярну спадщину (листи), живописні полотна та графічні роботи, скульптурні портрети з підписами майстрів, авторські інскрипти на рідкісних виданнях та давніх світлинах. Значну частину представлених експонатів демонструють вперше.
Львівський історичний музей дбає за доступність своїх послуг для усіх відвідувачів. Тут постійно оновлюють експозиції новими тактильними експонатами зі шрифтом Брайля, облаштовують виставкові залі для зручності переміщення людей з порушенням зору.
Цьогоріч в межах «Комплексної програми розвитку культури Львівщини» виділили 874 тис. гривень фінансування на створення нових виставкових інтерактивних проєктів, оновлення експозицій, закупівлю реставраційних матеріалів та оргтехніки.