У Львові презентували виставковий проєкт «Оборонна індустрія Львова (від середньовіччя до ранньо-модерного часу)»

У Львові Презентували Виставковий Проєкт «Оборонна Індустрія Львова (Від Середньовіччя До Ранньо Модерного Часу)» (13)
Проєкт налічує понад 200 експонатів, серед яких середньовічна зброя, реконструкції гармат, елементи міських укріплень і ремісничі артефакти, що ілюструють, як Львів захищав себе упродовж століть.
Сьогодні, 15 квітня, у Музеї-Арсеналі у відділі Львівського історичного музею відбулась презентація виставкового проєкту «Оборонна індустрія Львова (від середньовіччя до ранньо-модерного часу)».
На виставці презентували понад 200 музейних пам’яток Середньовічного Львова і його оборонну інфраструктуру, яка впродовж століть змінювалась і вдосконалювалась відповідно до потреб нових часів.
«Сьогодні ми маємо надзвичайну нагоду долучитися до відкриття унікального виставкового проєкту — «Оборонна індустрія Львова (від середньовіччя до ранньо-модерного часу)». Цей проєкт — це не лише глибоке історичне дослідження, а й сучасна візуальна розповідь про те, як Львів упродовж століть формував свої оборонні традиції і як місто вміло захищати себе і своїх мешканців. У складні для нашої держави часи такі виставки набувають особливого значення. Вони нагадують нам про тяглість наших цінностей, про досвід, на якому будувалась наша незалежність. Оборонна індустрія — це не тільки про зброю, це про волю, про гідність і про силу духу», – зазначила директор департаменту з питань культури, національностей та релігій Львівської ОВА Ірина Гаврилюк.
Виставковий проєкт є інтерактивним. Відвідувачам представили сучасні діючі реконструкції гармат, які безпосередньо доступні до огляду, в тому числі тактильного. Також організували фотозони: біля єдиної в Україні гармати–рухомого пам’ятника Василю Стусу, біля гармати з козацької чайки «Пресвята Покрова» та біля двох манекенів в обладунках. У залі розміщені дитячі столики для едукаційних заходів та відпочинку дітей.
Експозиція умовно поділена на дві частини. Основу першої – становлять пам’ятки, присвячені оборонній інфраструктурі міста. Увагу відвідувачів привернуть, без сумніву, оригінальні експонати холодної та вогнепальної зброї XVI-XVIII ст, які допоможуть ширше розкрити нові, мало досліджені сторінки тогочасного періоду.
Памятки графіки і малярства розкривають чотири рівні оборони і лінії укріплень Львова у XVI – XVIIIст.
Акцент зроблено на будівлях арсеналів у місті Львові, в тому числі на історії будівництва міського Арсеналу, в якому зараз розташований Музей, та його функціях.
- Високий мур разом з оборонними вежами.
- Низький мур з міськими брамами та бастеями.
- Оборонний комплекс на валах.
- Лінія Беренса (зводилась у 1678-1682 рр.) – лінія бастіонних укріплень, що в значній мірі опиралась на фортифікації семи підміських монастирів: кармелітів босих, взутих, кармеліток босих, кларисок, бенедиктинок, бернардинів, реформаторів.
Інша частина проєкту репрезентує ремесла, як невід’ємну складову мілітарної іфраструктури – виробництво гармат, коліс, лафет, ковальство, теслярство. Майстри цих ремесел мали свої, закріплені за їх цехами, оборонні вежі на Високому мурі.
Гармати, які використовувалась захисниками Львова розкривають еволюцію та різноманіття артилерійської техніки.
На виставці експонуються предмети мілітарної індустрії: артилерія, холодна і вогнепальна зброя та аксесуари до неї, захисне спорядження (обладунки, шоломи тощо). У побудові виставки застосований типологічний прицип, щоб максимально наблизити відвідувача до умов арсеналу у його первісній функції – місця, де зберігали зброю та боєприпаси.
Куратори: Тарас Процак, Тарас Рак.
Читайте також: Львівщина представила українське театральне мистецтво на XII Міжнародному фестивалі «Схід-Захід» у Кракові