Уповноважений ВРУ з прав людини зустрівся з родинами воїнів з Яворівщини, які перебувають у полоні або вважаються зниклими
У зустрічі взяли участь родичі 54 військових з різних бригад ЗСУ.
Сьогодні, 26 липня, Уповноважений Верховної Ради України з прав людини Дмитро Лубінець зустрівся з родинами військових з Яворівщини, які перебувають у російському полоні або вважаються зниклими безвісти.
Участь у зустрічі також взяли заступник начальника Львівської ОВА Іван Собко, представник Уповноваженого Верховної Ради з прав людини на Львівщині Тарас Подвірний, керівниця Західного регіонального центру Координаційного штабу з питань поводження з військовополоненими Анна Кузюта, представники структурних підрозділів Львівської ОВА та Яворівської міської ради, представники різних відомств, пов’язаних з наданням консультацій та підтримки родинам військових, які перебувають у полоні або зникли безвісти – Міжнародної організації Червоного Хреста, Національної поліції, Пенсійного фонду.
Під час зустрічі родичі військових поспілкувалися з Омбудсменом та представниками зазначених відомств, їм відповіли на запитання щодо отримання інформації про їхніх рідних, про яких відомо, що вони у полоні або ж ця інформація є неофіційною, дізналися порядок дій щодо встановлення інформації. Окрім того, в окремих випадках родичі військовополонених розповідали про ситуації, які потребують додаткового втручання правоохоронних органів, зокрема, коли на ім’я військовополоненого отримують кредит невідомі особи або ж, якщо уповноважені органи не надають родичам необхідних документів для встановлення факту смерті військового. У кожному з цих випадків рідні військових могли поспілкуватися та проконсультуватися з представником Нацполіції або ж Червоного Хреста.
Дмитро Лубінець зазначив, що Львівщина у переліку тих областей, де найефективніше працюють над питаннями, які стосуються військовополонених. За його словами, активну участь у цьому процесі беруть і народні депутати України від Львівщини, і Львівська ОВА.
«Кожен з вас переживає за своїх рідних і хоче знати, коли він чи вона повернуться з російського полону. Одразу мушу зазначити, що єдина причина, чому не повертаються військовополонені системно, масово з російського полону – це позиція російської сторони. Все, що треба від України, ми робили і робимо, і постійно шукаємо нові підходи, але російська сторона не зацікавлена у проведенні великих обмінів.
Немає чарівного списку на обмін. Списки всіх, хто у нас зареєстрований як такий, що перебуває у полоні або зниклий безвісти, ми постійно передаємо російській стороні для проведення обмінів», – наголосив Омбудсмен.
Він також підкреслив, що єдиним органом України, який займається питанням військовополонених, є Координаційний штаб з питань поводження з військовополоненими. Загалом від початку повномасштабної російсько-української війни з російського полону повернули 2576 захисників і захисниць України.
«Закликаю всі органи влади, щоб ми були максимально людяними і кожен на своєму місці робили все від нас можливе. За підсумками цієї зустрічі проведемо нараду з усіма територіальними громадами та районними адміністраціями щодо максимального сприяння родинам військовополонених та зниклих безвісти в отриманні інформації, яка стосується їхніх рідних», – додав заступник начальника Львівської ОВА Іван Собко.
Зазначимо, що зустріч відбулася з ініціативи народного депутата України Павла Бакунця.
Нагадаємо, для отримання допомоги щодо питань, пов’язаних із військовополоненими, у Львові працюють:
- Західний регіональний центр Координаційного штабу з питань поводження з військовополоненими. Адреса – вул. Коперника, 17. Гаряча лінія центру працює з понеділка по п’ятницю з 09:00 до 17:00 для запису на прийом, та з 10:00 до 16:00 – для консультації по телефону. Телефон гарячої лінії Західного РЦ – 0-800-300-541, для дзвінків з-за кордону – +380322295754;
- Офіс Представника Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини на Львівщині. Адреса: вул. Винниченка, 18 (будівля Львівської ОВА, каб. 106-107). Тел. 0976791482;
- У всіх районах Львівщини працюють також офіси Координаційного центру підтримки цивільного населення, де можна отримати консультації щодо порядку звернень до уповноважених органів. Інформацію про роботу офісів можна дізнатися за коротким номером Гарячої лінії Львівської області – 112.