В області працюють над розробкою Плану дій справедливої трансформації Червоноградського вугільного мікрорегіону
Сьогодні провели стартову зустріч Керівного комітету.
Сьогодні на Львівщині відбулась стартова зустріч Керівного комітету з розробки Плану дій справедливої трансформації Червоноградського вугільного мікрорегіну.
Його розробляють в межах проєкту «Підтримка структурних змін у вугільних регіонах України», за сприяння Німецького товариства міжнародного співробітництва (GIZ).
Читайте також: Львівщина першою в Україні під час повномасштабної війни починає процес справедливої трансформації вугільних територій.
«Перед нами стоїть важке завдання, проте, вирішивши його, ми зможемо трансформувати та розвинути чудовий мікрорегіон. Наше завдання – справедлива трансформація, яка передбачає можливість отримати гарну роботу, вчитись та здобувати якісну освіту, покращити екологічний стан. Вдячність GIZ, оскільки завдяки таким проєктам пишуть стратегії, які не лежатимуть на полиці, а будуть реалізовані у життя. Ми зробимо все від нас залежне, щоб показати, що цей регіон славний не лише своїми традиціями, а й має яскраве майбутнє. Такі проєкти дають змогу локально, на рівні мікрорегіону, показувати точки росту. Також дуже важливо, щоб громади були залучені в процеси трансформації. Адже проєкти, які ми напрацьовуємо, є для громад та людей, які живуть у них», – зазначив начальник Львівської ОВА Максим Козицький.
Як розповіла заступниця директора проєкту «Підтримка структурних змін у вугільних регіонах України» GIZ Еліз Віж’є, Червоноградський вугільний мікрорегіон є пілотним у напрямку справедливої трансформації. Надалі напрацювання поширять і на інші вугільні регіони України.
«Є багато країн ЄС, які пройшли цю справедливу трансформацію. До прикладу у Франції останні шахти закрили 30 років тому. Зараз їх перетворили на туристичні атракції. Ці шахти нікуди не зникли, вони є частиною ландшафту та історії. В Україні, зокрема на Львівщині, я бачу ту спадщину, яку можна зберегти і перетворити на невід’ємну частину вашої історії. Потрібно просто зрозуміти, що ми маємо рухатись вперед. Це – правильний вибір для майбутнього покоління. Справедлива трансформація буде відбуватись на національному, обласному і місцевому рівнях. Ми хочемо створити платформу, яка буде стимулювати діалог між усіма регіонами та напрацювати українську стратегію справедливої трансформації. Червоноград буде нашою пілотною ініціативою. Ми хочемо зібрати кращі практики та зрозуміти, як можна напрацювати план і стратегію, яка згодом увійде в національну стратегію», – зазначила Еліз Віж’є.
Як зазначив керівник департаменту економічної політики Львівської ОВА Степан Куйбіда, вже є напрацювання в частині розробки Плану дій, дали старт процесу створення Асоціації вугільних громад.
Наразі робоча група напрацьовує План дій з відповідними проєктами, які б мали реалізовуватись. Наступний етап – створення профілю Червоноградського мікрорегіону.
Нагадаємо, що Програма «Підтримка структурних змін у вугільних регіонах України», яка впроваджується в Україні Німецьким товариством міжнародного співробітництва (GIZ), допоможе мікрорегіону розробити план диверсифікації (ред. – процес розширення діяльності підприємств, вихід на новий ринок, розробка нових видів товарів, робіт, послуг) локальної економіки, створення нових робочих місць у альтернативних секторах економіки.
В Червоноградському районі територіальні громади прямо чи опосередковано залежать від вуглевидобутку, зокрема дві з них, Червоноградська та Белзька, мають на своїй території вугільні шахти, Добротвірська – ТЕС, яка працює на вугіллі. Однією із ключових проблем вугільного регіону є низький рівень диверсифікації локальної економіки, що стримує залучення інвестицій.
Заходи, що увійдуть у План повинні сприяти диверсифікації економіки Червоноградського району, створити нові робочі місця, забезпечити перекваліфікацію робітників, покращити екологічний стан регіону.