Основні тенденції виконання місцевих бюджетів за доходами обговорили з очільниками громад Львівщини

Львівська ОВА (1)
Обговорення базувалося на підсумках першого кварталу 2023 року.
На Львівщині - суттєве перевиконання плану надходження податків і зборів. За перший квартал цього року до бюджету області надійшло додатково більше 1 мільярда 150 мільйонів гривень податків і зборів. Динаміка надходжень становить 143,6% – дещо нижча ніж у минулому році.
Про це під час онлайн-наради з керівниками територіальних громад та районних військових адміністрацій поінформувала заступниця директора департаменту фінансів Львівської ОВА Світлана Наконечна.
Майже всі місцеві бюджети у першому кварталі виконані, труднощі у виконанні як річних показників, так і квартальних, фіксують лише у двох громадах – у Перемишлянській, де виконання плану 2023 року становить лише 18,2%, а квартального плану – 87,2%, та у Моршинській громаді, де не виконали квартальних показників, проте виконання річного плану становить 24,5%, що є цілком традиційним для першого кварталу.
Динаміка надходжень майже у всіх місцевих бюджетів порівняно з першим кварталом минулого року також позитивна. Зменшення динаміки порівняно з минулим роком (менше 100%) фіксують у семи громадах Львівщини:
- Тростянецька (91,1%);
- Підберізцівська (82,9%);
- Рудківська (95,9%);
- Меденицька (87,7%);
- Добросинсько-Магерівська (99,7%);
- Перемишлянська (81,1%);
- Поморянська (59,6%).
У всіх інших громадах – суттєве перевищення на 100 і навіть 200% порівняно з бюджетними показниками за доходами в минулому році.
Щодо розрізу основних джерел доходів (ПДФО, плата за землю, єдиний податок), динаміка теж позитивна.
«ПДФО загалом по області дає приріст 149,1%, плата за землю – більше 133%, єдиний податок – більше 107%. Основна причина таких досягнень – це надходження від платників бюджетної сфери (динаміка 214%).
Інші платники дають 7,3% приросту порівняно з минулим роком, в той час як минулого року приріст від інших платників становив 3-4% в середньому за кожний звітний період», – пояснила Світлана Наконечна.
Вона також додала, що частка надходжень податків і зборів від бюджетних установ, як в минулому році за рік перевищила 56%, так і за перший квартал цього року перевищує 56%. У довоєнний період частка платежів від бюджетних установ становила 33-35%.
Негативною тенденцією загалом по області є те, що у доходах громад значну частку становлять трансферти.
«Якщо підсумовувати ці показники виконання за доходами, то в цілому по області у доходах громад значну частку складають трансферти. Зокрема, у десяти громадах частка трансфертів перевищує 63%. Для того, щоб змінити цю ситуацію, потрібно працювати над розвитком економіки, детінізацією платежів, провести інвентаризацію майна, земельних ділянок», – резюмувала заступниця директора департаменту фінансів ЛОВА.
Як наголосив профільний заступник начальника Львівської ОВА Іван Собко, бюджетні показники Львівщини є одними з найкращих в Україні.
«Наявний фінансовий ресурс у бюджетах переважної більшості громад дозволяє фінансувати не лише видатки першої необхідності, але й безліч вкрай необхідних розвиткових проєктів. І з їх реалізацією доцільно не зволікати, адже розпочинається сприятливий сезон для ремонтних робіт, будівництва на об’єктах інфраструктури тощо», - зазначив Іван Собко.
Він також додав, що, на жаль, не всі місцеві бюджети в області збалансовані.
«Дефіцити місцевих бюджетів на заробітну плату у цьому році становлять 254 млн грн, і перш за все – в освітній сфері. Тож до початку наступного навчального року у громадах повинні максимально впорядкувати та оптимізувати мережу освітніх закладів.
«Оптимізація мережі триває і повинна продовжуватися, адже фінансування шкіл, де навчаються незначна чисельність дітей, є невиправданою та затратною як з перш за все з точки зору забезпечення якісної освіти та соціалізації дитини. До початку наступного навчального року, 1 вересня, фінансовим управлінням на місцях доручено допрацювати оптимізацію мережі не лише освітніх, зокрема й обласних закладів, щоб з початком навчального року ввійти у впорядковану та раціональну систему роботи», – прокоментував Іван Собко.