В департаменті фінансів Львівської ОДА проаналізували бюджетні показники освітніх закладів у громадах
Середньорічні видатки на одного учня в школах області становлять 44,7 тис. грн.
У розпалі новий навчальний рік і формування бюджетних показників на 2025 рік. Другий рік поспіль картина невтішна – зменшення контингенту учнів у школах області на 11 тис. осіб, або 4%. Про це повідомили у департаменті фінансів Львівської ОДА.
Зокрема, значне зменшення чисельності учнів спостерігається в школах Підкамінської – 7,8%, Червоноградської – 6,9%, Львівської – 6,8%, Журавненської та Рудківської – 6,7%, Белзької – 6,4%, Бібрської – 6%, Новокалинівської – 5,9% громад.
Є громади, де негативна тенденція не перевищує 0,3%. Серед них Солонківська та Івано-Франківська громади з показником зменшення – 0,3%, Славська та Бориславська – 0,2%. Збільшення учнів спостерігається лише у двох громадах області: Підберізцівській – на 2,8% та Пустомитівській – 1,3%.
За таких умов у наступному бюджетному періоді загальноосвітні заклади майже на 300 млн грн матимуть менше коштів з державного бюджету у вигляді освітньої субвенції. Загалом понад 3,5 тис. посад педагогів загальноосвітніх навчальних закладів територіальні громади утримуватимуть за кошти місцевих бюджетів, на що щорічно використовується близько 700 млн грн. Найбільше таких посад – понад 1,3 тис. од., або 15% у закладах освіти Львівської громади, 200 посад (15,5%) – Стрийської, 150 посад (16%) – Червоноградської, 70 посад (16%) – Боринської, 59 посад (20%) – Козівської, 75 посад (23%) – Хирівської громад.
Утримання додаткових посад (понад розрахунковий норматив, визначений у формулі розподілу освітньої субвенції), низька наповнюваність у класах навчальних закладів, малокомплектність шкіл деяких громад призводить до суттєвого здорожчання освітніх послуг. Середньорічні видатки на 1 учня в школах області становлять 44,7 тис. грн. Водночас середні видатки на 1 учня у Поморянській громаді перевищують 89,9 тис. грн, Козівській – 76,4 тис. грн, Славській – 71 тис. грн, Стрілківській – 70,2 тис. гривень. На жаль, це не завжди залежить від спрямування на освітні послуги видатків розвитку та у більшості випадків не відображає високу якість освітніх послуг. За показниками середнього балу НМТ, частки переможців у районних та обласних олімпіадах у першу п’ятірку за рейтингом входять Давидівська, Зимноводівська, Бориславська, Червоноградська та Дрогобицька територіальні громади.
Як результат, територіальні громади, в яких менше зайвих посад, більша середня наповнюваність класів, низький показник середньорічної вартості навчання одного учня мають кращі результати у навчанні порівняно з іншими.
Ознайомитись з матеріалами можна за посиланням.
Читайте також: За дев’ять місяців обсяг видатків на розвиток збільшили у бюджетах 20 територіальних громад