«У громадах області повинна бути вибудувана якісна система середньої освіти», – Іван Собко
У Львівській ОВА відбулася нарада щодо стану виконання Розпорядження голови ЛОВА Максима Козицького «Про затвердження прогнозованої мережі ліцеїв Львівської області».
В Україні триває процес трансформації освіти. 6 серпня 2021 року підписали закон, який має на меті вдосконалення механізмів формування мережі ліцеїв для запровадження якісної профільної середньої освіти. Відповідно до Закону «Про внесення змін до деяких законів України щодо вдосконалення механізмів формування мережі ліцеїв для запровадження якісної профільної середньої освіти» в Україні до 2027 року має бути сформована мережа професійних ліцеїв.
Згідно з розпорядженням начальника ЛОВА, до 1 січня 2023 року територіальні громади області мали розробити та затвердити плани трансформації (дорожні карти) мережі ліцеїв. Стан виконання розпорядження обговорили сьогодні на нараді під головуванням профільного заступника голови ЛОВА Івана Собка, за участі директора департаменту освіти і науки ЛОВА Олега Паски та представників ТГ області.
Освіта на місцях є спільною відповідальністю регіональної та місцевої влади. Цьогоріч нам необхідно створити якісну та ефективну мережу закладів освіти. Лише приймаючи відповідні рішення на місцях у кожній з територіальних громад, можна системно розвивати мережу ліцеїв в області. На цьому наголосив заступник начальника Львівської ОВА Іван Собко.
Він розповів, що остаточні рішення щодо переліку професійних ліцеїв у громадах мають затвердити до липня цього року.
«Департамент освіти та науки обласної адміністрації, відповідно до вимог законодавства, запропонував сформувати дорожні карти, у яких чітко має бути прописано, який вигляд має шкільна освіта в громаді. Така карта дозволить визначити, якому ступеню відповідає заклад освіти.
У 60% громад відповідні рішення вже прийняли, у 30% – проєкти рішень готові та будуть затверджені до кінця квітня, у 10% громад повинні доопрацювати свої документи та узгодити нагальні питання.
До 1 липня останні громади повинні ухвалити та затвердити необхідні рішення на чергових депутатських сесіях. До початку наступного навчального року департамент освіти і науки повинен мати чітке розуміння завдяки поданій інформації від усіх 73-ох територіальних громад», – зазначив Іван Собко.
Також під час наради обговорили створення кабінетів захисту України у ліцеях. Як повідомив директор департаменту освіти і науки ЛОВА Олег Паска, перші 16 кабінетів облаштували на умовах співфінансовання виключно у ліцеях третього ступеня. Цьогоріч будуть фінансувати створення таких кабінетів у ліцеях 2-3 ступенів.
Зазначимо: Закон щодо вдосконалення механізмів формування мережі ліцеїв для запровадження якісної профільної середньої освіти важливий для розбудови якісної та доступної середньої освіти, оскільки він вдосконалює правове регулювання функціонування ліцеїв та оптимізує перехідний період для трансформації мережі закладів освіти.
Серед головним змін, запроваджених законом:
- · виключено норму, що обмежувала можливості для створення ліцеїв радами в містах із населенням менше 50 тисяч осіб та громадах
- · опорні заклади освіти можуть забезпечувати здобуття не лише початкової та базової середньої освіти, а і профільної середньої.
- · ліцей є окремою юридичною особою, проте дозволено освіту й на початковому та базовому рівнях.
- · на паралелях 10–12 класів має бути не менше двох класів із не менше трьома профілями навчання.