Допомога у пошуку зниклих дітей: на Львівщині запрацював Консультаційний центр Омбудсмена з прав людини
В Україні такий центр вже функціонує у Києві, а відсьогодні – у Львові та Хмельницькому.
У громадській приймальні Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини у Львівській області, що розташована у Львівській ОВА, відкрили Консультаційний центр Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини.
Приміщення центру є дружнім до дитини, тут облаштована спеціальна окрема кімната з іграшками та іграми для дозвілля й розвитку.
Як розповіла представниця омбудсмена з прав людини у західному регіоні Світлана Семчишин, повномасштабне вторгнення росії вплинуло на те, що в Україні збільшилася кількість дітей та сімей з дітьми, які потрапили в складні обставини – дітей розлучають з батьками, примусово депортують, вони зникають безвісти і отримують травми внаслідок війни. Тож у межах інформаційно-пошукового проєкту «Діти війни» у різних областях України відкривають консультаційні центри омбудсмена з прав людини для допомоги дітям і їхнім сім’ям. Перший такий центр за сприяння міжнародних партнерів відкрили у серпні цього року у Києві. Сьогодні ж центри запрацювали у Львові та Хмельницькому.
До Консультаційного центру у Львівській ОВА можна звернутися за консультацією і допомогою з питань:
- пошуку зниклих безвісти дітей;
- повернення дітей, яких примусово вивезли на територію російської федерації або республіки білорусь;
- повернення дітей, яких вивіз один із батьків під час воєнного стану;
- соціальних і юридичних питань: щодо отримання свідоцтва про народження дитини, легалізації свідоцтва про народження, отриманого на непідконтрольній Україні території;
- щодо заповнення заявок на пошуковому порталі «Діти війни» і супровід у подальшому;
- допомоги у пошуку різних соціальних ініціатив, соціальної і медичної допомоги, допомоги у реалізації прав на освіту.
«Звертатися до центру можуть батьки, родичі, законні представники дітей, які зникли безвісти, перебувають у пошуку, а також дітей, яких депортували незаконно у росію чи білорусь. Консультаційний центр має стати комунікаційним майданчиком, в якому органи державної влади, представники громадського сектора зможуть співпрацювати для того, щоб оперативно вирішити питання, що стосуються реалізації, захисту та поновлення прав дітей», – зазначила Світлана Семчишин.
«Львівська обласна військова адміністрація робить усе можливе, аби допомогти і підтримати особливо вразливі групи населення, які перебували в окупації чи у зоні бойових дій, а зараз знайшли прихисток на Львівщині. Є дуже багато питань і звернень. І ці люди повинні отримувати розуміння, підтримку та реагування місцевої, регіональної і державної влади. Особливу увагу треба приділяти дітям.
Обласна військова адміністрація стала осередком допомоги, тож дуже важливо, що консультаційний центр з допомоги у пошуку дітей працюватиме саме тут. До цього процесу задіяні багато партнерів. Це профільні підрозділи адміністрації: Служба у справах дітей, департамент соцзахисту, поліція, міграційна служба, центри безоплатної правової допомоги, благодійні фонди», – наголосив заступник начальника Львівської ОВА Іван Собко.
За статистичною інформацією, територію України станом на зараз вимушено покинули понад 2 млн дітей. За неофіційними даними, близько 700 тисяч – примусово депортовані до росії. З огляду на ці показники, питання захисту прав дітей має архіважливе значення – підкреслив представник департаменту з питань захисту прав дітей, молоді та спорту Секретаріату Уповноваженого ВРУ з прав людини Станіслав Маляр.
«Фахівці центру опрацюють звернення людини, скеруюють його у відповідні органи, нададуть консультацію. Відкриття такого центру у Львові дозволить нам ще ефективніше захищати права дітей тут», – додав Станіслав Маляр.
Відкриття центру стало можливим, зокрема, завдяки підтримці у межах проєкту уряду Канади під назвою «SURGe».
«Україна стикнулася з викликами, до яких не була готова, тому відкриття цього центру є вкрай актуальним. Реалізація проєкту є частиною єдиної моделі реагування та надання допомоги у випадках зникнення дитини, примусової депортації, зміни громадянства дитини тощо. Подати заяву з приводу вищезазначених злочинів можна особисто в центрі, а також онлайн – через портал «Діти війни»», – поділилась представниця проєкту Ольга Бойко.
Консультаційний центр Уповноваженого ВРУ з прав людини працює у робочі дні, з 09:00 до 18:00. Звернутися до центру можна за номером телефону Гарячої лінії Уповаженого ВРУ з прав людини – 0800501720.
Інформаційно-пошуковий портал «Діти війни»: https://childrenofwar.gov.ua/