Розвиток профтехосвіти та позашкілля стане пріоритетом системи освіти Львівщини наступного року
Директор департаменту освіти і науки ЛОВА Олег Паска розповів, яких змін очікувати у роботі департаменту.
У 2023 році серед пріоритетів обласної програми розвитку освіти – позашкілля та профтехосвіта.
«Наступного року ми плануємо програму розвитку освіти, пріоритетом якої буде не лише розвиток профтехосвіти, але і розвиток позашкілля, тому що саме позашкілля забезпечує профілізацію навчання учнів, а улюблена справа знімає стрес у дітей. Нам треба якнайбільше дітей залучати до різного роду вподобань, хобі тощо, для того, щоб вони могли відволікатися і реалізовувати себе у додаткових позашкільних заходах і завданнях. Тому наступного року буде акцент на позашкільній освіті – Мала академія наук, різні спортивні, екологічні заходи, туризм тощо», – зазначив директор департаменту освіти і науки Львівської ОВА Олег Паска.
Серед викликів, які постали перед освітянами Львівщини під час війни, – психологічна підтримка ВПО, облаштування укриттів, передача «школяриків» і покращення дистанційної освіти.
В умовах війни система освіти почала виконувати ті функції, які вимагає від неї ситуація. Зокрема, психологи закладів освіти надавали психологічну підтримку ВПО, в частині освітніх закладів оперативно розгорнули ліжкомісця для їхнього поселення, профтехзаклади спрямували свою діяльність на підтримку захисників і захисниць України.
Інклюзивно-ресурсні центри
Роботу інклюзивно-ресурсних центрів під час війни перепрофілювали. Зараз вони займаються не тільки з дітьми з особливими освітніми потребами, але з перших днів повномасштабної війни допомагають внутрішньо переміщеним особам – надають їм відповідну психологічну підтримку та консультування. Волонтери роздавали оголошення на вокзалі, а також в інтернеті поширювали адреси та контактні номери цих центрів, щоб ВПО могли дізнатися, де можна отримати підтримку. Допомогу отримали тисячі людей.
Перепідготовка психологів у школах
У школах почали перепідготовку психологів та налагоджують нову систему психологічної підтримки не тільки учнів, але і вчителів, яку планують розвинути і в територіальних громадах. Для цього, як наголосив Олег Паска, потрібні зовсім інші якість і досвід.
«Тут нам став у нагоді досвід ізраїльських психологів, які зараз працюють з нашими психологами. Наступний етап – це створення нової системи роботи, яка зараз є на етапі становлення. Ми над цим працюємо», – зазначив Олег Паска.
Окрім того, в обласному бюджеті заклали 279 млн грн на ремонт гуртожитків закладів освіти області, щоб облаштувати там житло для внутрішньо переміщених осіб. Фінансування ремонтів гуртожитків передбачене обласною Програмою реалізації пріоритетних інфраструктурних проєктів, в межах якої реалізують 55 проєктів у 35 установах.
Створення безпечних умов навчання для учнів
«До 1 вересня вся система освіти, від громад до обласного департаменту, працювала і ще до сьогодні працює, над тим, щоб створити безпечні умови для навчання учнів. На Львівщині лише 46 шкіл проводять навчання дистанційно, всі інші, зі 1118 шкіл, – у змішаному або очному форматі. Тут відбулася синергія батьків, громад, департаменту освіти, всіх служб, які допомагали нам (ДСНС, поліція тощо), ми постійно покращуємо ті умови, в яких перебувають діти в укриттях, що дає їм можливість здобувати більш якісну освіту», – розповів Олег Паска.
Передача нових автобусів «Школярик»
Львівська ОВА на умовах співфінансування з бюджетів громад та обласного бюджету придбала 126 автобусів «Школярик» для того, щоб передати їх громадам, які віддали свої автобуси на потреби війни (на фронт, для перевезення ВПО тощо). 37 автобусів уже передали.
Підвищення якості дистанційної освіти
«Львівщина – серед лідерів щодо налагодження системи дистанційної освіти. Станом на сьогодні 200 шкіл (20%) підключені до платформи «Moodle». Ми і надалі будемо вдосконалювати дистанційну освіту на Львівщині та підвищувати її якість для того, щоби мати змогу у будь-який момент використовувати саме її. Щоб діти не втрачали час і могли навчатися, коли немає можливості робити це очно», – пояснив Олег Паска.