Завершення навчального року та повернення до очного навчання: як працюють заклади освіти Львівщини
Станом на сьогодні в закладах загальної середньої освіти області навчаються 24 900 учнів з числа внутрішньо переміщених осіб (близько 8% від загальної кількості). В закладах фахової передвищої та професійної освіти — понад 3,5 тисячі учнів і студентів (близько 6%). І в закладах вищої освіти – понад 6 тисяч студентів (близько 8%). Таким чином в закладах освіти Львівщини зараз навчаються близько 37 тисяч учнів і студентів з числа ВПО.
Про це під час брифінгу розповів директор департаменту освіти і науки Львівської ОВА Олег Паска.
Ключове про роботу закладів освіти Львівщини у час повномасштабної війни:
Упродовж перших двох тижнів з початку агресії російської федерації усі заклади освіти пішли на канікули – до 14 березня. Згодом ЗЗСО відновили роботу, більшість у дистанційному форматі. З 1130 шкіл області очно запрацювали близько 40. Пізніше відновили навчання у закладах професійно-технічної освіти (у змішаному форматі) та ВНЗ.
Допомога внутрішньо переміщеним особам:
«Також упродовж цього періоду освіта дуже активно працювала і в плані освітньої діяльності, і в плані допомоги армії та військовим. Наші автобуси «Школярик» возили ВПО і возять до сьогодні. Заклади профтехосвіти варили протитанкові їжаки і розвозили туди, куди потрібно, щоб перекривати дороги, окрім того, у закладах, до сьогодні готують їжу для ВПО. У наших закладах освіти проживають внутрішньо переміщені особи, за що велика вдячність усім педагогам», – зазначив Олег Паска.
Він також повідомив, що у зв’язку з поселенням переселенців у школах, є проблема з очним навчанням. Тому голова ЛОВА видав розпорядження, згідно з яким скеровують кошти на ремонти тих гуртожитків закладів профтехосвіти, в яких ніхто не проживав, які були в аварійному стані або недобудовані в попередні роки, для того, щоб можна було частково виселити людей з закладів освіти і переселити в ці гуртожитки.
Напрацювання:
За час війни у департаменті напрацювали положення про конкурс на посаду директорів шкіл для того, щоб підвищити якість управління освітою.
Також вже найближчим часом представлять два інтегровані курси української і зарубіжної літератури та курс історії України і всесвітньої історії. В цих курсах не буде тих авторів, які мали шовіністичні погляди та упереджене ставлення до України і її історії, літератури, мистецтва тощо.
Повернення до очного навчання:
Як наголосив Олег Паска, головним завданням освіти області є повернення з першого вересня учнів за парти в режимі очного навчання.
До всіх відділів освіти скерували лист щодо повернення до очного навчання у закладах, де це можливо.
«Ми маємо вже третій рік переважно віддаленої освіти, і це серйозно впливає на якість освіти. Якщо ми втратимо якість освіти, якщо ми не дамо відповідних знань і навичок учням, студентам, тоді це є питання також і безпеки держави — які в нас будуть фахівці і яке буде майбутнє в тих дітей, які не отримують відповідну освіту. Треба шукати можливостей, щоб навчати дітей очно», – повідомив Олег Паска.
Завершення навчального року:
За попередньо інформацією від закладів загальної середньої освіти та відділів освіти області, цьогорічний навчальний рік завершиться в середині червня, враховуючи, що на початку війни були канікули. Окрім того, Міністерство освіти і науки дало можливість закладам освіти відрегулювати навчальний рік на власний розсуд. Це дозволяють зміни до законодавства, згідно з якими скасували обмеження щодо необхідності тривалості навчального року не менше ніж 175 днів.
«Такі зміни внесли з огляду на те, що в тих регіонах, де тривають воєнні дії, була потреба швидше завершити навчальний рік задля безпеки дітей. Тому було ухвалене рішення, що головним критерієм завершення навчального року є завершення навчальних програм. Це буде середина червня», – пояснив Олег Паска.
Він також додав, що кожен колектив чи педагогічна рада закладу освіти самостійно ухвалюють рішення про термін завершення навчального року.