Профілактика гепатиту: чим небезпечне захворювання і як вберегтися від інфікування

Андрій Орфін та Наталія Іванченко
Гепатит - це запалення печінки. Викликається різними вірусами, в тому числі вірусами гепатиту А, В, С, D, E. Про це розповіли під час брифінгу у Львівській ОВА.
Щорічно 28 липня відзначають Всесвітній день боротьби з гепатитом. Основними вірусними гепатитами є A, B, C, D і E, і деякі з них, зокрема B і C, можуть призводити до хронічних захворювань та збільшувати ризик розвитку цирозу та раку печінки.
За перше півріччя 2025 року в області зареєстрували 50 випадків вірусного гепатиту А, 35 випадків гепатиту В та 16 випадків вірусного гепатиту С. У випадку з хронічними вірусними гепатитами, то кількість захворювань в рази більша: 61 інфікування гепатитом B та 204 гепатитом C.
«За 6 місяців 2025 року вакциновано проти вірусного гепатиту В 46% дітей віком до 1 року. Для дітей вакцинація проти вірусного гепатиту В є безкоштовною. Для дорослих - проводиться за кошти фізичних осіб або підприємств, установ та організацій. Дуже важливо своєчасно діагностувати хворобу. Тому впродовж поточних місяців наші працівники здійснили 41 виїзд мобільною амбулаторією та протестували близько 1000 осіб з-поміж груп ризику на вірусні гепатити з використанням швидких тестів. Вакцинацію проводять у три етапи. Якщо у ваших близьких виявили інфікування, то ризик зараження для вас збільшується. У цьому випадку щеплення неабияк необхідне », - повідомила генеральна директорка Львівського обласного центру контролю та профілактики хвороб МОЗ України Наталія Іванченко.
Рекомендовані щеплення проти вірусного гепатиту В за станом здоров’я:
- хронічні ураження печінки;
- трансплантація органів та тканин;
- діти, що перебувають на гемодіалізі;
- люди, які отримують багаторазові довготривалі переливання донорської крові або її препаратів;
- люди, які потребують планових оперативних втручань.
У Львівській області відповідно до Комплексної програми підтримки галузі охорони здоров’я, виділяються кошти на обстеження УБД, ветеранів та військових на виявлення РНК вірусного гепатиту С та ДНК вірусного гепатиту В методом ПЛР. За період серпень 2024 - липень 2025 у ДУ «Львівський обласний центр контролю та профілактики хвороб МОЗ» пройшли безкоштовне обстеження 173 людини на ВГС та 57 на ВГВ.
Шляхи передачі гепатиту: через брудні руки, заражену воду та немиті продукти, через спільний посуд й рушники з інфікованою людиною, через сексуальні контакти, через переливання крові, спільне використання бритв, манікюрні інструменти.
«Основними симптомами інфікування вірусом гепатиту, особливо В і С, є загальна слабкість, нудота, біль у правому підребер’ї, гіркота в роті, відрижка, біль в суглобах, нетипові висипання на шкірі. Ці симптоми характерні для багатьох людей, які навіть не підозрюють справжню причину поганого самопочуття. Якщо у вас діагностували зараження, то варто звернутись до сімейного лікаря чи до лікаря-інфекціоніста, який складе детальний план обстеження та лікування. Львівська область повністю забезпечена експрес-тестами для діагностики вірусу гепатиту В і С. Майже усі заклади охорони здоров’я їх отримали від держави. Хочу наголосити, що зараз гепатит С повністю можна вилікувати, оскільки є препарати прямої противірусної дії», - зазначив заступник директора з медичної частини Львівської обласної інфекційної клінічної лікарні Андрій Орфін.