Як діяти при аутизмі та РДУГ у дітей: на Львівщині стартував цикл зустрічей для батьків, педагогів і медиків

Як Діяти При Аутизмі Та РДУГ У Дітей На Львівщині Стартував Цикл Зустрічей Для Батьків, Педагогів І Медиків (7)
Лише за рік на Львівщині суттєво зросла кількість дітей з діагнозами аутизму та РДУГ — у 2023 році їх було 730 і 550 відповідно, а в 2024 році ці показники вже сягнули 838 та 648.
Понад 150 учасників долучилися на Стрийщині до першої зустрічі, яку присвятили темі аутизму (РСА) та розладу дефіциту уваги і гіперактивності (РДУГ). Ініціативу запустили у відповідь на зростання кількості таких випадків серед дітей.
Лише за рік на Львівщині зафіксовано суттєве зростання кількості діагностованих розладів: у 2023-му було зареєстровано 730 дітей з аутизмом і 550 — з РДУГ. У 2024 році ці цифри вже становлять 838 та 648 відповідно. І це лише офіційно виявлені випадки — тобто ті, коли батьки звернулися по допомогу. Ця динаміка підтверджує: потрібна чітка, доступна, скоординована система реагування і підтримки.
Мета циклу зустрічей — надати батькам, педагогам, медикам і психологам зрозумілий алгоритм дій при виявленні симптомів. Громади отримають практичну модель взаємодії з фахівцями та міжсекторальними службами.
«З 2023 року ми активно розвиваємо психоедукаційний напрям у громадах Львівщини та Запорізької області — працюємо з батьками, вчителями, психологами. Із середини 2024-го провели глибокий аналіз ситуації: як діагностують розлади, яка мережа допомоги працює в області, чи доступні послуги», — розповіла голова робочої групи з психічного здоров’я, радниця начальника Львівської ОВА Галина Бордун.
Станом на кінець 2023 року в Україні виявили близько 21 тисячі дітей з розладом спектра аутизму. У хлопців такі розлади діагностують у чотири рази частіше, ніж у дівчат. Цю динаміку пояснюють не лише покращенням ранньої діагностики, розширенням критеріїв DSM-5, зменшенням стигматизації та зростанням обізнаності серед батьків і фахівців, а й іншими чинниками — зокрема активізацією міжвідомчої співпраці та доступом до освітніх ресурсів.
Щодо РДУГ — за даними ВООЗ, у світі його виявляють у 5–7% дітей. У дорослих поширеність сягає близько 2,5%, і значну частину випадків не діагностують у дитинстві. У хлопців розлад частіше проявляється гіперактивністю, імпульсивністю та агресивною поведінкою, у дівчат — неуважністю, без вираженої гіперактивності.
Графік наступних зустрічей:
▪25 червня — Новояворівськ
▪2 липня — Самбір
▪9 липня — Дрогобич
▪16 липня — Шептицький
▪23 липня — Золочів
▪30 липня — Львів
Зареєструватися можна за посиланням: Анкета учасника заходу "Інформаційно-роз'яснувальні заходи з питань РДУГ, РСА"
Захід реалізують під спільною координацією Координаційного центру підтримки населення при Львівській ОВА, Стрийської РВА, департаментів освіти і науки та охорони здоров’я Львівської ОВА, за підтримки Червоного Хреста Львівщини та БО «Українська освітня платформа».
Центри допомоги на карті Львівщини: Координаційний центр підтримки цивільного населення при ЛОВА