15 травня - День попередження раптової зупинки серця

Зображення Ілюстративне (25)
Медики області нагадують про симптоми, що можуть передувати цьому та, як профілактувати загрозливий для життя стан.
Раптова зупинка серця — одна з головних причин смерті у світі, яка забирає мільйони життів щороку. Це стан, коли серце несподівано перестає битися. Людина миттєво втрачає свідомість, припиняє дихати. Якщо не розпочати серцево-легеневу реанімацію (СЛР) протягом перших хвилин, шанси на виживання стрімко зменшуються.
За даними досліджень, раптову серцеву смерть (РСС) констатують щороку приблизно у 1 з 1000 осіб в усьому світі, що становить до 4–5 млн випадків на рік. Дані досліджень показують, що серцево-судинні захворювання (ССЗ) є причиною близько 14% усіх випадків смертей в Україні, що робить їх серйозною проблемою для системи охорони здоров’я
Раптова зупинка серця не має віку — вона може статися з будь-ким, навіть зовні здоровими людьми. Плутати із серцевим нападом не можна, адже інфаркт часто передує зупинці серця, але це різні стани. Без дій у перші хвилини — мозок гине через 4–6 хвилин.
Які симптоми можуть передувати зупинці серця?
Раптове запаморочення або втрата свідомості
Різкий біль у грудях
Відсутність пульсу, дихання
Різка блідість або синюшність обличчя
Що може зробити кожен із нас?
Навчитись проводити СЛР (на курсах або онлайн)
Відмовитись від куріння та зменшити вживання алкоголю
Проходити щорічні кардіообстеження
Поширювати обізнаність серед близьких, колег, дітей
Що включають кардіообстеження?
Регулярно вимірювати артеріальний тиск
Контролювати рівень холестерину і цукру
Приділяти увагу фізичній активності (30 хвилин щоденно)
Проходити планові обстеження серця (ЕКГ, холтер, УЗД серця)
«Раптова зупинка серця — не лише медична проблема, а й виклик для суспільства. Її наслідки можуть бути фатальними, але у багатьох випадках смерть можна попередити. Вчасне навчання, швидка реакція та відповідальність за власне здоров’я — це ті кроки, які рятують життя. Нехай кожен з нас знає, як діяти. Знання — це не просто сила. Це шанс. Іноді — єдиний», - зазначила директор департаменту охорони здоров’я Львівської ОДА Наталія Літвінська.