На базі Франкового університету дали офіційний старт роботі інженерно-фізичної лабораторії

На Базі Франкового Університету Дали Офіційний Старт Роботі Інженерно Фізичної Лабораторії (3)
Це дозволить збільшити кількість практичних студентських проєктів, залучити грантове фінансування, сприятиме стартапам та науковим розробкам.
Сьогодні, 8 травня, на базі Львівського національного університету імені Івана Франка офіційно відкрили інженерно-фізичну лабораторію Малої академії наук.
Її створили з метою розвитку практичних навичок учнів і студентів у галузях фізики, інженерії, ІТ та матеріалознавства, підтримки міждисциплінарних проєктів, сприяння інноваційній та стартап-діяльності в Університеті, а також залучення школярів і громадськості до STEM-напрямів через воркшопи, курси та демонстрації.
“З обласного бюджету на створення лабораторії скерували 2 мільйони гривень, ще мільйон – кошти університету.
Лабораторія працює як FabLab – простір для експериментів у галузі фізики, мікроелектроніки, матеріалознавства та оптики. Тут проводитимуть хакатони, освітні курси, майстеркласи та наукові змагання.
Україна має все для того, щоб виробляти мікрочипи, сенсори, оптичні прилади. У Львівській області є сильні університети та талановиті науковці зі світовим визнанням. Дуже хочу, щоб ця лабораторія та Мала Академія Наук загалом стали обʼєднавчим простором, де досвідчені вчені та викладачі передаватимуть досвід і знання учням й молоді, яка хоче досягнути у житті більшого. Ми у Львівській обласній державній адміністрації підтримаємо цей процес на кожному кроці”,- зазначив голова Львівської ОДА Максим Козицький.
За кошти обласного бюджету в межах програми розвитку освіти Львівської області придбали обладнання і програмне забезпечення для лабораторії. Серед основного - 3D-принтери, лазерний різак, фрезер з числовим програмним керуванням, паяльні станції, осцилографи, мультиметри, генератори сигналів, плати Arduino, а також прецизійні оптичні столи, лазери та спектрометри. За кошти університету - провели ремонтні роботи і облаштували приміщення.
Цільовою аудиторією нового простору є учні МАН, студенти та аспіранти, школярі (через профорієнтаційні програми), викладачі та науковці, стартапери. Партнерська діяльність лабораторії охоплює співпрацю з інженерними кафедрами вищих навчальних закладів, ІТ-компаніями, Львівським ІТ Кластером, міжнародними мережами FabLab, а також участь у грантових програмах.
“Це найновіша лабораторія з тих, які я знаю, вона дає багато можливостей для учнів, для розвитку своїх проектів, для створення певних моделей, схем, які вони можуть використовувати в подальшому для своїх наукових робіт в Малій академії наук. До прикладу є 3D-принтери, які дуже корисні для створення різних оболонок та корпусів у наукових проектах”, - розповів учень 11-класу Львівського фізико-математичного ліцею Богдан Огородник.
Лабораторія здійснює діяльність у чотирьох основних напрямах:
- У межах науково-освітньої діяльності організовують лабораторні курси для учнів шкіл та студентів фізичних, хімічних, біологічних і технічних спеціальностей, проводяться наукові дослідження за участі учнів МАН, студентів та аспірантів, а також реалізуються навчальні модулі з 3D-друку, Arduino (апаратна обчислювальна платформа для аматорського конструювання), сенсорики, оптики та лазерних систем.
- У напрямі технічного прототипування здійснюється розробка та виготовлення пристроїв для експериментів, мікроконтролерне програмування, інженерне моделювання (CAD/CAE) та швидке прототипування із застосуванням 3D-друку, лазерного різання і фрезерування.
- У сфері стартапів та інновацій лабораторія сприяє впровадженню інноваційних технологічних ідей, налагоджує співпрацю з бізнесом і технопарками, а також проводить хакатони, стартап-школи та інженерні конкурси.
- У межах наукових досліджень здійснюються експерименти в галузі фізики (оптика, мікроелектроніка, наноматеріали), розробляється навчальне й наукове обладнання, а також реалізуються міждисциплінарні проєкти по ІТ, фізиці, хімії та біології.
Довідково
Львівська обласна Мала академія наук учнівської молоді є позашкільним навчальним закладом дослідницько-експериментального напряму.
Освітній процес у МАН здійснюється за трьома профілями: суспільно-гуманітарним; фізико-математичним; техніко-природничим.
Особливістю освітнього процесу в МАН є проведення учнями власних наукових досліджень.
Навчальні заняття проходять в аудиторіях і лабораторіях провідних закладів вищої освіти Львова. Учні 5 – 11 класів мають змогу відвідувати 69 різнопрофільних гуртків та секцій, заняття в яких проводяться як офлайн, так і онлайн. Наразі близько 900 учнів беруть участь в освітніх програмах МАН.
Невід’ємною складовою діяльності МАН є організація та проведення обласних і всеукраїнських інтелектуальних заходів — конкурсів, інтернет-олімпіад, турнірів, виставок і наукових квестів.
Учні та студенти Львівської обласної МАН активно беруть участь у всеукраїнських та міжнародних проєктах, конкурсах і виставках, є стипендіатами Президента України.