Всесвітній тиждень імунізації: що жителям Львівщини варто знати про захист від вакцинокерованих інфекцій

Фото Пресслужба Львівської ОДА (5) (1)
Календар профілактичних щеплень передбачає 10 обов'язкових вакцинацій.
З 24 по 30 квітня в Україні триває Всесвітній тиждень вакцинації. Завдяки вакцинації в світі щороку 5 млн людей залишаються живими.
Як наголосила заступниця директора департаменту охорони здоров’я Львівської обласної державної адміністрації Вікторія Мойсей на брифінгу, здоров’я громадян – це пріоритет держави, а вакцинація – один із найдієвіших способів зберегти його.
«Віспа забрала понад 300 мільйонів життів у ХХ столітті, і тільки завдяки вакцинації її вдалося повністю подолати.
Завдяки щепленням також вдалося уникнути інвалідності для 18 мільйонів людей, які могли постраждати від поліомієліту. Ми повинні пам’ятати і про кір – до появи вакцини ця хвороба щороку забрала близько 2,6 мільйона життів через високу заразність і відсутність колективного імунітету.
На жаль, антивакцинальні кампанії і досі загрожують суспільному здоров’ю. Наше завдання – розвінчувати міфи і поширювати достовірну інформацію. Всі діти мають проходити вакцинацію згідно Календаря щеплень, а дорослі – вчасно ревакцинуватися», – наголосила заступниця директора департаменту охорони здоров’я Львівської обласної державної адміністрації Вікторія Мойсей.
Вікторія Мойсей також додала, що вже з 1 січня 2026 року в Україні запровадять безкоштовну вакцинацію проти вірусу папіломи людини (ВПЛ) дівчаток віком 12-13 років у межах національної програми. На Львівщині така практика існує ще з 2017 року за рахунок обласного бюджету. З 2024 року вакцинація стала доступною для дівчат віком від 9 до 18 років.
За словами генеральної директорки Львівського обласного центру контролю та профілактики хвороб МОЗ України Наталії Іванченко, чим більш розвинена економіка країни, тим від більшої кількості недуг захищає своє населення.
«Україна гарантує захист від 10 інфекцій: кашлюк, дифтерія, правець, поліомієліт, гемофільна інфекція, туберкульоз, вірусний гепатит В, кір, краснуха, епідемічний паротит (свинка).
Крім них, є також рекомендовані щеплення, які можна зробити власним коштом, зокрема проти пневмококової інфекції, гепатиту А, вірусу папіломи людини, вітряної віспи та ротавірусної інфекції. Окремо передбачені щеплення за епідемічними показами – у разі спалахів інфекційних хвороб, таких як COVID-19, для збереження життя і здоров'я населення. Дуже важливо дотримуватися правильних часових інтервалів між вакцинаціями, аби забезпечити повноцінний захист.
Кількість необхідних доз вакцини і вік, коли треба вакцинуватись регламентує Календар профілактичних щеплень. Якщо не вийшло отримати щеплення за Календарем ніколи не пізно розпочати і надолужити.
Для досягнення необхідного рівня захисту населення від вакцинокерованих інфекцій необхідно досягнути рівня 95%, щомісячно охоплення профілактичними щепленнями має збільшуватись на 8%. Таким чином, станом на 1 квітня цільовим показником є охоплення щепленнями 24% населення», – розповіла Наталія Іванченко.
За її словами, у Львівській області на 2025 рік запланували проведення щеплень відповідно до Календаря 410 478 жителям.
Фактично станом на кінець березня 2025 року здійснили 93 207 щеплень, тобто, вакцинацією за Календарем охопили 23% населення. Перспективний обсяг профілактичних щеплень на 2025 рік в Україні становить 4 911 751, станом на 1 квітня провели 1 252 441 щеплень, тобто, вакцинацію отримали 25,5% населення.
Станом на 1 квітня рівні охоплення профілактичними щепленнями за Календарем у Львівській області наступні:
- проти туберкульозу дітей до року – 23,9%;
- проти поліомієліту серед дітей віком до 1 року – 21,8%, 18 місяців – 17,3%, 6 років – 12,6% та 14 років – 11,3%;
- проти дифтерії, кашлюку та правця серед дітей віком до 1 року – 23%, 18 місяців – 18%, 6 років – 10,9%, 16 років – 11% та серед дорослого населення – 18,5%;
- проти кору, епідемічного паротиту та краснухи серед дітей віком 1 рік – 24,1%, другою дозою серед дітей віком 6 років – 16,3%;
- проти гепатиту В діти до року однією дозою серед дітей віком до 1 року – 23,8%, трьома дозами – 20,2%;
- проти гемофільної інфекції серед дітей віком до 1 року – 28,6%, 1 рік – 21%.
Окремо директорка обласного центру контролю та профілактики хвороб акцентувала увагу на важливості щеплень проти таких небезпечних захворювань, як кір, правець, дифтерія та наголосила, що саме вакцинація є найефективнішим способом профілактики тяжких ускладнень і летальних наслідків.
«Минуло більше п’яти років від попереднього великого спалаху кору. Враховуючи високу заразність хвороби і ризик нових спалахів, надзвичайно важливо своєчасно вакцинуватися відповідно до Календаря щеплень.
Також нагадуємо про небезпеку правця: мікротравми шкіри через контакт із землею чи брудом створюють ризик зараження. Ревакцинацію проти правця необхідно проводити кожні 10 років, а в разі травми – необхідна екстрена вакцинація.
Якщо ви не пам’ятаєте, коли востаннє проходили вакцинацію проти дифтерії, радимо звернутися до свого сімейного лікаря, перевірити вакцинальну карту та за потреби оновити щеплення. Здоров’я і безпека – в наших руках», – підкреслила вона.
В області все ще циркулюють вірус грипу А, метапневмовірус, ротавірус та коронавірус.
«Ми поступово виходимо з сезонного підйому захворюваності на грип та ГРЗ. Цього тижня на Львівщині захворіли близько 7 тисяч жителів, це на 2 тисячі менше, ніж минулого тижня.
Також наголошуємо на важливості вакцинації проти ротавірусної інфекції для малих дітей, адже ця хвороба часто призводить до зневоднення та тяжких ускладнень.
Особливу увагу слід приділити кашлюку. Якщо дорослий кашляє понад два тижні – це підстава для обов'язкового обстеження і тестування на антитіла до кашлюку. Також вакцинація рекомендована у третьому триместрі не лише для вагітної жінки, але й її близьких, для створення так званого “ефекту кокона” новонародженого.
Вакцинація – це доведений і ефективний спосіб захисту, тому закликаємо не нехтувати можливістю вберегти здоров’я», – закликає генеральна директорка.
Читайте також: У Всесвітній день боротьби проти малярії українцям нагадують про важливість профілактики та поінформованості