Напередодні туристичного сезону департамент спорту, молоді та туризму ОДА наголошує на забороні джипінгу

Фото На Полонині – Тараса Гіпа, Гора Парашка (5)
Організатори трофі-експедицій повинні попередньо погодити свої маршрути та отримати дозвіл у департаменті екології та природних ресурсів Львівської ОДА.
Напередодні туристичного сезону департамент спорту, молоді та туризму Львівської ОДА наголошує на забороні джипінгу на територіях природно-заповідного фонду.
З початком періоду мандрівок територіями карпатського регіону нагадують, що законом України «Про природно-заповідний фонд України» встановлено обмеження та заборонено проїзд механічних транспортних засобів, крім доріг загального користування, доріг населених пунктів, автомобільних доріг на приватних територіях.
«У зоні регульованої рекреації національного природного парку допускається короткотерміновий відпочинок після отримання відповідних погоджень з адміністрацією парку та дотриманням чинного законодавства. Організатори трофі-експедицій повинні попередньо погодити свої маршрути та отримати дозвіл у департаменті екології та природних ресурсів Львівської області», – повідомила провідна фахівчиня з екоосвіти НПП «Бойківщина» Ірина Шпаківська.
За словами пані Ірини, особливо важливо дотримуватись обмежень у «сезон тиші», який триває щороку від 1 квітня по 15 червня. У цей період заборонені масові трофі-експедиції як вид спортивних змагань, задля попередження акустичного забруднення та руйнування осередків розмноження пернатих і ссавців, а також земноводних. Місця розмноження багатьох видів зосереджені в тимчасових водоймах, що локалізовані на дорогах, якими здійснюється ралі в гірських місцевостях. Серед них – види, занесені до Червоної книги України: саламандра плямиста, тритони карпатський і альпійський, кумка гірська та інші фонові види.
Проблема набула особливої актуальності після нещодавньої заяви WWF-Україна про ризик вирубки пралісів у Карпатах задля будівництва нової автодороги. Згідно з повідомленням організації, відповідні лісорубні квитки вже виписані навіть у буферній зоні пралісів, що прямо суперечить чинному законодавству України, а також міжнародним зобов’язанням держави у сфері збереження біорізноманіття.
«Збереження унікального природного середовища – це основа для сталого розвитку туризму в регіоні. Ми повинні знайти баланс між бажанням мандрівників відчути екстрим і необхідністю захисту природи. Одним із ефективних рішень є створення спеціалізованих офроуд-локацій, які дозволять проводити подорожі на позашляховиках без шкоди для довкілля. Водночас наголошую: жодна мандрівка не повинна порушувати чинне законодавство.
Закликаємо туристів та активних мандрівників дотримуватися етичних норм поведінки в природному середовищі, поважати працю лісників, екологів, працівників національних парків, а головне – залишати після себе чисту і недоторкану карпатську природу, якою ми всі захоплюємося», – зазначає директор департаменту спорту, молоді та туризму Львівської ОДА Роман Хім’як.
Закон України «Про природно-заповідний фонд України» спрямований на посилення відповідальності за порушення природоохоронного законодавства. Однак, як зауважують експерти, без ефективного механізму контролю та належного фінансування навіть найкращі заборони можуть залишитися лише на папері.
Читайте також: Використання водних транспортних засобів для розваг на воді: які документи потрібно мати для отримання дозволу