Порушення антитютюнового законодавства, обстеження закладів освіти та психічне здоров’я жителів області: ключове з засідання ради громадського здоров’я

Фото Пресслужба Львівської ОДА (238) (1)
Сьогодні відбулося засідання Регіональної координаційної ради з питань громадського здоров’я в області.
Сьогодні, 31 березня, заступниця начальника Львівської ОВА, голова Регіональної координаційної ради з питань громадського здоров’я у Львівській області Христина Замула провела засідання з питань громадського здоров’я.
Засідання відбуваються раз на квартал. Так, заступниця генерального директора Львівського обласного центру контролю та профілактики хвороб МОЗ Ольга Брезецька представила план роботи Регіональної координаційної ради з питань громадського здоров’я у Львівській області на 2025 рік поквартально.
Також вона розповіла про аналіз моніторингових дослідження радону-222 в повітрі приміщень у Львівській області за 2024 рік та перший квартал 2025 року.
За інформацією ВООЗ, від 3% до 14% усіх захворювань на злоякісні новоутворення легень у світі пов’язані із впливом радону. Радон – інертний газ, який не має ні кольору, ні запаху, важчий за повітря. Органом-мішенню для радону є бронхо-легенева система. ¾ річного опромінення, яке отримує кожна людина, спричинені саме радоном.
Радон потрапляє в приміщення через щілини в підлозі і стінах, негерметизовані ущільнення технологічних отворів навколо труб або кабелів, через пори в стінах із пустотілих блоків, через внутрішні водозбірники і дренажні системи. Концентрація радону значно вища в підвалах, цокольних та житлових приміщеннях, що межують з поверхнею ґрунту.
«У 2024 році ми остежили 15 закладів загальної середньої освіти, зробили 76 замірів, в двох закладах Дрогобицького району виявили перевищення вмісту радону.
У 2025 році ми охопили заклади середньої освіти, дошкільні заклади, заклади охорони здоров’я та укриття та виявили перевищені показники у Стрийському та Самбірському районах», – зазначила Ольга Брезецька.
Заступник генерального директора з комунікації та розвитку Львівського обласного центру контролю та профілактики хвороб Міністерства охорони здоров’я України Назарій Колачинський представив аналіз психічних захворювань та звернення за первинною медичною допомогою пацієнтів, які уклали декларації у громадах Львівської області.
«В кожному районі та громаді можемо побачити поширеність психічних захворювань: органічних розладів психіки та поведінки, залежностей, шизофренії, депресії, розладів адаптації та посттравматичного стресового розладу (ПТСР). Ці дані допоможуть кожній громаді ефективніше планувати відкриття центрів надання послуг, таких як будинки підтриманого проживання. Спільне фінансування таких закладів декількома громадами може значно зменшити витрати на охорону здоров'я. Водночас, аналіз показує, що майже 20% людей не зверталися до лікаря первинної медичної допомоги, отже, не проходили профілактичних оглядів. Це вказує на необхідність посилення контактів між пацієнтами та сімейними лікарями для своєчасного виявлення та лікування захворювань», – зазначив Назарій Колачинський.
Ольга Брезецька представила результати дослідження «Оцінка ситуації щодо дотримання антитютюнового законодавства у Львівській області». Моніторинг провели у 375 закладах, зокрема, у 93 закладах громадського харчування, на 73 зупинках громадського транспорту, на 14 вокзалах та автостанціях, на 45 дитячих майданчиках, у 16 закладах охорони здоров’я, у 55 закладах освіти у Львові, Самборі, Шептицькому та Яворові.
Серед основних порушень зафіксували безпосередньо факт куріння та наявність недопалків. Факт куріння зафіксували на всіх об’єктах. На значній частині об’єктів відсутня попереджувальна інформація про заборону куріння відповідно до вимог чинного законодавства, а саме графічного знаку про заборону куріння, а також текстового повідомлення про заборону куріння, що передбачає Закон України «Про заходи щодо попередження та зменшення вживання тютюнових виробів і їх шкідливого впливу на здоров'я населення».
Реклама та стимулювання продажу тютюнових виробів широко розповсюджені у місцях продажу – у 97% точок продажу була викладка тютюнових виробів.
Упродовж 2024 року за порушення антитютюнового законодавства було накладено штрафів на суму 439 тис. грн, а за перші три місяці 2025 року – на 56,3 тис. грн.
«Матеріали щодо порушень передаються на розгляд Бюро економічної безпеки, з яким налагоджена співпраця для обміну інформацією про суб'єктів правопорушень.
Поліція активно проводить у навчальних закладах лекції та бесіди, наголошуючи на шкідливості тютюнопаління та здійснюючи превентивні заходи. У деяких школах працюють шкільні офіцери безпеки, однією з функцій яких є належне реагування на випадки порушень, а також цими питаннями займаються інспектори регіональної превенції», – наголосив начальник Головного управління Національної поліції у Львівській області Олександр Шляховський.
Начальник Головного управління Держпродспоживслужби у Львівській області Володимир Білик, зазначив, що впродовж 2024 року до Головного управління Держпродспоживслужби надійшло 41 звернення щодо порушень антитютюнового законодавства.
«У 2024 році особливу увагу приділили перевіркам мережевих закладів торгівлі та ресторанного господарства. За результатами перевірок виявили 13 порушень, пов'язаних із забороною куріння, 16 – із забороною реклами, 16 – із забороною спонсорства. Винесли 21 постанову про накладення штрафів», – додав Володимир Білик.
Держпродспоживслужба нагадує громадянам та суб’єктам господарювання, що в нашій країні Законом України «Про заходи щодо попередження та зменшення вживання тютюнових виробів і їх шкідливого впливу на здоров’я населення» заборонено куріння, вживання та використання тютюнових виробів, предметів, пов’язаних з їх вживанням, трав’яних виробів для куріння, електронних сигарет, пристроїв для споживання тютюнових виробів без їх згоряння, кальянів у приміщеннях закладів ресторанного господарства: кафе, бари, ресторани, тощо.
Насамкінець, позаштатна радниця голови Львівської ОДА Олександра Янович представила Едукаційний проєкт збереження стоматологічного здоров’я серед школярів у Львівській області, що реалізують в межах плану заходів Стратегії громадського здоров’я на 2024 – 2026 роки.
«Під час засідання ми обговорили важливі питання, що стосуються здоров'я та безпеки наших громад. На рівні територіальних громад необхідно розробити програми для профілактики, раннього виявлення та підтримки психічного здоров'я, враховуючи специфіку захворювань у кожній громаді.
Особливу увагу слід приділити превентивним заходам, зокрема боротьбі з тютюнопалінням серед школярів, що має здійснюватися на рівні навчальних закладів. Крім того, важливим є впровадження освітніх проєктів, спрямованих на збереження стоматологічного здоров'я серед учнів, і наш едукаційний проєкт ми присвятили цьому питанню», – зауважила Христина Замула.
Читайте також: Робоча група з психічного здоров’я при Львівській ОВА напрацьовує план заходів задля превенції узалежнення