Робоча група з психічного здоров’я при Львівській ОВА напрацьовує план заходів задля превенції узалежнення

Фото Пресслужба Львівської ОДА (210)
У Львівській області зареєстровані 39 надавачів соціально-психологічної реабілітації осіб із залежністю.
У Львові відбулося чергове засідання робочої групи з психічного здоров’я, яке об’єднало представників державних органів, вищих навчальних закладів, громадського експертного сектору та міжнародних партнерів. У засіданні взяли участь 60 учасників.
«Важливо, що ці засідання об’єднують представників державних органів, ВНЗ, громадського експертного сектору, міжнародних партнерів. Результатом сьогоднішнього засідання є представлений комплексний план заходів згідно міжсекторальних маршрутів допомоги дітям та підліткам з РСА та РДУГ, який розроблявся експертами «Коло сім’ї», представниками департаменту освіти і науки та департаменту охорони здоров’я Львівської ОДА.
Також ми продовжуємо роботу з громадами щодо центрів підтриманого проживання», – розповіла голова робочої групи з психічного здоров’я Координаційного центру підтримки цивільного населення ЛОВА Галина Бордун.
Робоча група представила комплексний план заходів, розроблений експертами «Коло сім’ї» спільно з департаментами освіти і науки та охорони здоров’я Львівської ОДА. Документ передбачає чіткі маршрути допомоги для дітей та підлітків з особливими потребами, що дозволить своєчасно надавати якісну психологічну та медичну підтримку.
«Для кожного сектору – медичного, освітнього та управлінського – визначені чіткі завдання, спрямовані на раннє виявлення, лікування та підтримку дітей з РСА і РДУГ», – зазначила психолог-психотерапевт, координаторка мережевої співпраці Центру «Коло сім’ї» Мар’яна Єсип.
За словами директорки Львівського обласного медичного центру превенції та терапії узалежнень Мирослави Кабанчик, Львівський обласний медичний центр превенції та терапії узалежнень спрямовує свою діяльність на комплексну допомогу узалежненим, впровадження ефективних методів лікування та профілактику соціально небезпечних захворювань.
«Ми надаємо інтегровану допомогу за принципом «єдиного вікна», реалізуємо замісну підтримувальну терапію, проводимо медичні огляди та організовуємо превентивні заходи для громади Львова та області», – зазначила Мирослава Кабанчик.
Як зазначила Галина Бордун, кількість узалежнених серед неповнолітніх, які вживають алкоголь, знижується, але зростає кількість неповнолітніх, які вживають психостимулятори.
«У зв’язку з цим ми беремо в роботу напрацювання окремого плану превентивних заходів в освітніх закладах та співпрацю з центральними органами виконавчої влади задля проведення аналізу реалізації превентивних програм», – наголосила Галина Бордун.
«Нам важливо напрацювати окремий міжсекторальний документ, що включатиме освіту, соціальний захист та охорону здоров’я, для проведення превентивних заходів», – наголосила директорка департаменту охорони здоров’я Львівської ОДА Наталія Літвінська.
Департамент соціального захисту населення Львівської ОДА презентував проєкт нового порядку відшкодування коштів для психологічної підтримки військовослужбовців із залежністю.
На сьогодні у Львівській області зареєстровані 39 надавачів соціально-психологічної реабілітації осіб із залежністю. Водночас фахівців серед соціальних служб, які можуть якісно надавати ці послуги, бракує. Тому департамент закликав зацікавлені організації зголошуватися для розширення мережі надавачів.
«Зараз важливо спільно напрацювати критерії відбору надавачів послуг та вибудувати систему допомоги відповідно до державних стандартів», – зазначила директорка департаменту Тетяна Крут.
Ще одним важливим питанням засідання стала стратегія реформування психоневрологічних інтернатів та створення системи підтриманого проживання для осіб з інвалідністю та людей похилого віку.
«Наша мета – забезпечити право людей з інвалідністю на незалежне життя та інтеграцію в громади. Ми маємо перейти від інституційного догляду до системи, яка дозволить кожному обирати, де і з ким жити, і отримувати необхідну підтримку», – наголосили в департаменті соціального захисту.
На Львівщині діє 14 будинків-інтернатів, де проживає майже 2 тисячі осіб. У 2025-2026 роках планують розробити регіональні плани їх трансформації, зокрема, шляхом створення будинків підтриманого проживання в громадах.
Для підтримки цих змін з обласного бюджету передбачили субвенцію у 12 млн грн на створення відповідних закладів у територіальних громадах на умовах співфінансування.
Відтак 3 березня департамент соціального захисту населення Львівської ОДА розпочав прийом заявок від територіальних громад області на створення відділень або будинків підтриманого проживання або стаціонарного догляду для осіб похилого віку та повнолітніх осіб з інвалідністю, які потребують стороннього догляду. Фінансову підтримку надаватимуть на умовах співфінансування, а кошти на ці потреби вже закладено в обласному бюджеті на 2025 рік.
Одним із важливих чинників впровадження системи підтриманого навчання є поінформованість громад і відповідних служб, розширення мережі надавачів послуг та залучення відповідних партнерів, одним із таких партнерів є Україно-Швейцарський проєкт міжнародної технічної допомоги «Психічне здоров’я для України» (MH4U), який протягом останніх трьох років продовжує роботу в області і супроводжує методологічно.
«Ми готові провести ще дві інформаційні зустрічі для громад, які прагнуть запровадити послугу підтриманого проживання. Також розробляємо нову інформаційну кампанію, яку після фіналізації поширимо через інформаційні ресурси ЛОДА», – зазначила експертка з розвитку соціальних послуг MH4U Анна Решетник.
Крім того, важливим кроком є навчання лікарів за програмою MhGAP, яке буде проходити у Львівському медичному університеті за підтримки Академії сімейної медицини України.
До обговорення долучилися представники Міністерства соціальної політики України, які підтвердили важливість впровадження Закону України «Про соціальні послуги».
«Ми закликаємо області розробляти стратегії превенції та готові приймати рекомендації щодо вдосконалення наказу Міністерства охорони здоров’я України 25 березня 2019 року № 667, що регулює соціально-психологічну реабілітацію осіб із залежністю», – наголосив керівник експертної групи з питань підтримки вразливих верств населення Директорату розвитку соціальних послуг Міністерства соціальної політики України Володимир Хаджинов.
Як зазначає генеральна директорка Львівського обласного центру контролю та профілактики хвороб МОЗ України Наталія Іванченко, обласний центр контролю та профілактики хвороб запровадив епіднагляд за психічними захворюваннями на основі даних електронної системи охорони здоров’я, що дозволяє ефективно аналізувати поширеність різних видів ментальних порушень у громадах.
«Найбільшою проблемою в області є психічні розлади, спричинені вживанням психоактивних речовин, алкоголю та тютюну, на другому місці – органічні ураження, на третьому – наслідки стресу. Відповідно, кожна громада потребує індивідуального підходу до профілактики та лікування. Важливим кроком є розробка маршрутів послуг з психічного здоров’я, зокрема у Стрийській громаді відповідно до Всеукраїнської програми «Ти як?», – наголосила Наталія Іванченко.
«У Львівській області вже є гарні приклади комплексного підходу до психічного здоров’я. Проте необхідно продовжувати роботу над інтеграцією послуг, зокрема для дітей та осіб із залежностями», – додала координаторка Україно-швейцарського проєкту MH4U Марія Бачмага.
Під час панельної дискусії «Розвиток послуг з психічного здоров’я в охороні здоров’я», що відбулася 1 березня, визначили ключові пріоритети:
- Розвиток якісних послуг із подолання залежностей;
- Покращення взаємодії між лікарями та пацієнтами у прийнятті рішень;
- Інтеграція послуг психічного здоров’я для дітей у систему охорони здоров’я;
- Доступність загальних медичних послуг для пацієнтів із психічними розладами;
- Розширення ролі сімейних лікарів у наданні допомоги;
- Формування маршрутів пацієнта для швидкого доступу до фахівців;
- Програми підтримки психічного здоров’я для медичних працівників;
- Навчання екстреної медичної допомоги у сфері психічного здоров’я.
Ключові висновки засідання:
- Особливу увагу слід звернути на необхідність міжсекторальної співпраці для досягнення позитивних результатів в лікуванні узалежнених.
- Окремо слід звернути увагу на важливість проведення превентивних заходів в освітніх закладах та співпрацю з центральними органами виконавчої влади задля проведення аналізу реалізації превентивних програм, в зв’язку з тим, що кількість узалежнених серед неповнолітніх, які вживають алкоголь, знижується, але одночасно кількість неповнолітніх, які вживають психостимулятори, щорічно зростає.
- Зауважили про необхідність у кваліфікованих кадрах в районах області, а саме в наркологах і психологах.
- Сприяння розвитку реабілітаційної, паліативної допомоги та замісної підтримувальної терапії узалежненим.
- Медичні послуги з лікування та реабілітації узалежненим необхідно децентралізувати, наблизити до споживачів.
У засіданні взяли участь члени робочої групи Координаційного центру підтримки цивільного населення, а також таких державних органів та неурядових організацій:
Львівська ОДА, Львівська РДА, Золочівська РДА, Яворівська РДА, Самбірська РДА, Стрийська РДА, Львівська міська рада, «Самбірсько-Дрогобицька єпархія Української греко-католицької церкви», загальноцерковний реабілітаційний центр «Назарет», Львівський обласний центр контролю та профілактики хвороб Міністерства охорони здоров’я України, Львівський медичний центр превенції та терапії узалежнень, УКУ, «Коло сім’ї», Український інститут когнітивно-поведінкової терапії, Львівська обласна психіатрична лікарня, «Майстерня Мрії», «Центр медичної 3Д діагностики», MH4U, МКЧХ, Рада ВПО при ЛОВА, МФ ОЗНС «Регіон Карпат», БФ «Карітас СДЄ», Львівський національний медичний університет імені Д. Галицького, ЛНУ ім. Франка, НУ «Львівська Політехніка», International Committee of Red Cross, MH4U, Рада з питань ВПО при ЛОВА, Львівський медичний фаховий коледж «Монада», ГО «Птаха України», ГО «За краще соціальне майбутнє, «Центр Життєстійкості», БО «Фенікс», БО «Фонд Горіховий дім», МСД у Львові, МБО «Партнерство «Кожній дитині», БФ «Назарет», КЗ ЛОР РДБІ, «Медико-психосоціальна допомога», ГО «Друзі Спільноти святого Егідія», УВКБ ООН, БФ «Повернись в майбутнє», БФ «Право на Захист», Офіс підтримки цивільного населення при Дрогобицькій РВА, БО БФ «РОКАДА», Західне міжрегіональне управління Державної служби з питань праці, Центр ветеранського розвитку ЛДУФК, ЗДО 154, Синодальний відділ медичного капеланства ПЦУ, MH4U, БФ «Мальтійська служба допомоги», БО «100 відсотків життя м. Львів».
Дякуємо усім учасникам за участь у засіданні! Разом рухаємося вперед!
Читайте також: На засіданні Ради безбар'єрності міністерства представили пріоритетні проєкти на 2025-2026 роки