На засіданні Ради безбар'єрності міністерства представили пріоритетні проєкти на 2025-2026 роки

Рада Безбар'єрності (5)
План заходів на 2025-2026 рік затвердили 25 березня.
Напередодні, 26 березня, відбулася Рада безбар’єрності під головуванням віцепремʼєр-міністра з відновлення – міністра розвитку громад та територій Олексія Кулеби. Долучилися також Перша леді Олена Зеленська, представники міністерств, громад, посольств, міжнародні партнери та громадські організації.
Начальник Львівської обласної військової адміністрації Максим Козицький та заступник з питань цифрового розвитку, цифрових трансформацій і цифровізацій (CDTO) Олександр Кулепін доєдналися до засідання онлайн.
Під час засідання підбили підсумки виконання Плану заходів на 2023-2024 роки з реалізації Національної стратегії із створення безбар’єрного простору в Україні на період до 2030 року, обговорили впровадження заходів з безбар’єрності у громадах.
«Безбар’єрна команда країни збільшується: до розробки плану заходів на найближчі роки долучилися більш як 230 профільних експертів і понад 50 громадських організацій. Постійно створюються місцеві ради з безбарʼєрності в громадах, зараз їх понад 500.
Радію цьому поступовому, проте невпинному зростанню: кожному новому проєкту, кожній людині, яка поповнює позитивну статистику сприйняття безбарʼєрності в суспільстві. Спочатку як тренду, згодом – як норми. Рухаємося до цього разом», – наголосила Олена Зеленська.
Як повідомив Олексій Кулеба, 25 березня затвердили План заходів на 2025-2026 рік.
«Питання безбар’єрного простору не може бути другорядним, до того ж війна зробила його ще більш актуальним для кожного з нас. Сьогодні це потреба мільйонів людей, які отримали травми, людей старшого віку та маломобільних груп населення.
На жаль, лише 22% публічного простору є безбар’єрними. Тому нашою метою є охопити всі сфери життя. План заходів на 2025–2026 роки, який ми затвердили, враховує не лише досвід минулих років, але й нові виклики. Важливо, щоб ці ініціативи реалізовувалися не тільки на папері. Успішні кейси, які ми вже маємо, – це приклад того, як змінювати суспільство на краще», – зазначив міністр Олексій Кулеба.
У межах зустрічі підсумували флагманські проєкти міністерств за 2023-2024 роки, а також обговорили плани 2025-2026 роки у напрямі фізичної, економічної, цифрової, суспільно-громадянської, інформаційної, освітньої безбар’єрності, а також презентували комунікаційну кампанію.
Також Олексій Кулеба розповів про пілотний проєкт, який впроваджують у 15-ти українських містах.
«Ми імплементуємо пілотний проєкт, головною ідеєю якого є створити безбар’єрний транспортно-пішохідний маршрут протяжністю 2,5 км. Цей проєкт це не лише про фізичні зміни, а й про створення простору з розширеною цифровою взаємодією. Ми визначили чіткі орієнтири та стандарт, за яким створюємо такі маршрути у 15 пілотних населених пунктах, серед яких є як міста мільйонники, так і менші. Найдовші безбар’єрні маршрути наразі створені у Львові та Житомирі.
Співпраця громад та області в межах ініціативи є надзвичайно важливою, адже більшість об'єктів – це приватна власність. Координація з громадськими організаціями та соціально значущими об'єктами є ключовою. На жаль, більшість з них досі не є безбар’єрними, тому є над чим працювати», – підкреслив міністр.
У Львівській області станом на 25 березня визначили відповідальних осіб за реалізацію Національної стратегії зі створення безбар’єрного простору в структурних підрозділах Львівської ОДА, у всіх органах місцевого самоврядування, окрім Східниці та Трускавця. 46 територіальних громад вже мають створені проєкти безбар’єрних маршрутів, інші на етапі доопрацювання. 60 органів місцевого самоврядування створили Ради безбар’єрності, у Трускавці та Шептицькому також діють комітети з питань доступності.
«Уряд затвердив План заходів до Нацстратегії розвитку безбар’єрного простору на 2025–2026 роки. Це дає старт створенню обласних і місцевих планів – і руху в конкретних громадах.
Важливо говорити про те, як зробити простір навколо зручним і доступним для кожної людини. Обговорили проєкт «Рух без бар’єрів» – і це не метафора. У нашій області вже є 46 проєктів безбар’єрних маршрутів, які крок за кроком втілюватимемо до 2030 року.
Але лише стратегії замало. Більшість місць, де ми буваємо щодня, – належать бізнесу. Підприємці мають стати нашими союзниками у створенні доступності.
Безбар’єрність – спільна справа. Тільки разом зможемо зробити нашу державу по-справжньому інклюзивною», – наголосив за результатом засідання Ради очільник Львівщини Максим Козицький.
Також минулого року обстежили 13 120 об’єктів фізичного оточення. Оцінка ступеня безбар’єрності:
- Безбар’єрні: 15,67 %;
- Частково безбар’єрні: 23,30 %;
- Бар’єрні: 61,03 %.
Серед нововведень у 2024 році обстеження об’єктів благоустрою та безбар’єрних маршрутів. Усього обстежили 10 об’єктів.
- Безбар’єрні маршрути (пішохідні шляхи на центральних вулицях, зупинки громадського транспорту, шляхи від зупинок до закладів охорони здоров’я).
- Споруди цивільного захисту.
- Заклади охорони здоров’я.
- Заклади освіти.
- Центри надання адміністративних послуг (ЦНАПи).
- Будівлі надавачів соціальних послуг та соціального захисту населення.
- Залізничні вокзали та станції.
- Автовокзали та станції.
- Фінансові установи (банки, поштові відділення).
- Об’єкти благоустрою (площі, парки, сквери, ботанічні сади, дендрологічні парки).
Читайте також: «Муніципальна няня»: як скористатися послугою та отримати компенсацію на Львівщині