Між Люблінським воєводством та Львівською областю підписали партнерську угоду з охорони біорізноманіття: що вона передбачає
Згідно з угодою, у Зимній Воді мають реконструювати парк, собор Святого Юра у Львові організовуватиме екологічні канікули для дітей військових. Зі сторони Польщі також будуть два проєкти.
Партнерська угода має назву «Транскордонне біорізноманіття – захист цінних природних територій у Стшижевіце, Холмі, Львові та Зимній Воді». Її підписали напередодні у Маршалківській адміністрації Люблінського Воєводства.
Природоохоронний проєкт буде впроваджуватись упродовж 2025-2026 років. Загальний бюджет проєкту становить майже 2,3 млн євро. Понад 2 млн євро надають, як грант від Європейського Союзу за Програмою Interreg NEXT Польща-Україна 2021-2027.
Угода має на меті посилити захист біорізноманіття в історичних парках в Україні та Республіці Польща. Лідером проєкту є гміна (громада) Стшижевіце в Люблінському воєводстві. Партнерами проєкту є Релігійна громада Української Греко-Католицької Церкви Архикатедрального собору Святого Юра у Львові, Зимноводівська територіальна громада та Незалежна державна воєводська спеціалізована лікарня в м. Холмі.
Партнери з України в межах проєкту отримають дофінансування з бюджету ЄС в розмірі більше 1,6 млн євро (близько 71,2 млн грн), що становить 90% від усієї суми проєкту. Власний внесок – більше 202 тис. євро (близько 8,9 млн грн).
Читайте також: Ландшафтний заказник «Лагодівський» - тепер новий об’єкт природно-заповідного фонду області
З української сторони угоду підписували: настоятель, митрофорний протоієрей Архикатедрального собору Святого Юра у м. Львові о. Роман Кравчик, голова Зимноводівської територіальної громади Володимир Гутник та начальник управління охорони природних ресурсів департаменту екології та природних ресурсів Львівської облдержадміністрації Андрій Сенюк. Участь від Республіки Польща взяв маршалок Люблінського воєводства Ярослав Ставярський та інші високоповажні гості.
«Програма Interreg NEXT Польща-Україна 2021-2027 є дуже важливою для України так і для Республіки Польща, оскільки дає можливість залучити значні кошти Євросоюзу на збереження природи та довкілля на спільних транскордонних територіях, сприяє збереженню цінних природних комплексів, розвитку спільних відносин між двома народами, що є дуже важливим на сьогодні. Відповідно до цього, Львівська облдержадміністрація завжди підтримує подання заявок на конкурси міжнародних проєктів, їх впровадження, які дають можливість залучити європейські кошти для розвитку області та України, особливо в такий важкий час як сьогодні коли йде російсько-українська війна», зауважив Андрій Сенюк.
У проєкті передбачили такі заходи:
1. Архикатедральний собор Святого Юра проведе екологічні канікули для 2000 дітей військовослужбовців, з малозабезпечених сімей та дітей з інклюзією. Також має відбутися низка заходів з екоосвіти для молоді, арбористів, науковців, розробка проєктів ревіталізації Митрополичих садів, створення наукового центру з збереження старовікових дерев, закупівля обладнання для впорядкування митрополичих садів та старовікових дерев в межах Львівської області, 1000 з яких оголосять ботанічними пам’ятками природи місцевого значення.
2. Зимноводівська територіальна громада розробить проєкт для реконструкції парку в центрі села Зимна Вода, закупить обладнання необхідне для його догляду, проведе будівельні роботи з облаштування екологічного простору для дітей в парку, ряд екоосвітніх заходів для дітей та дорослих.
3. Гміна Стшижевіце розробить проєкт ревіталізації ландшафтного парку, який є об’єктом природно-заповідного фонду, розташованого навколо садиби в садибно-парковому комплексі в Пйотровіцах. Закупить обладнання необхідне для його догляду та проведе низку екоосвітніх заходів.
4. Державна воєводська спеціалізована лікарня в Холмі проведе ревіталізацію історичного парку, що є об’єктом природно-заповідного фонду розташованого на території лікарні з метою використання його надалі для оздоровлення пацієнтів, які перебувають на лікуванні. Також куплять необхідне обладнання для догляду за парком.