Медики Західноукраїнського спеціалізованого центру врятували дитину з трансплантованою ниркою
Її стан ускладнила важка пневмонія. Внаслідок пригнічення імунітету інфекції для таких пацієнтів особливо небезпечні та складні для лікування.
Восьмирічна львів'янка Вероніка – одна з тих, кому життя дарували тричі переконані лікарі Центру дитячої медицини. Спочатку – при народженні, згодом у 2021 році – коли мама віддала доньці свою нирку. А зовсім недавно медики знову врятували життя дитини, яке опинилось під загрозою через важку хворобу.
Ця неймовірна історія трапилась у відділенні реанімації Центру. У лікарню звернулись батьки дівчинки, хворої на важку пневмонію. Ситуацію ускладнювало те, що Вероніка після трансплантації постійно отримувала імуносупресивну терапію для того, щоб мамина нирка добре функціонувала. Внаслідок пригнічення імунітету інфекції для таких пацієнтів особливо небезпечні та складні для лікування.
Погіршення загального стану розвивалось так стрімко, що за кілька годин дитина вже опинилась в реанімації в септичному шоці. Цей важкий стан вимагає швидкого реагування та проведення цілого комплексу заходів, повної концентрації уваги та фаховості анестезіологів. Додалась ще й боротьба за пересаджену від мами нирку.
Анестезіологам Центру вдалось вивести дитину з шокового стану. Та ні високопотокова назальна оксигенація, ні застосування апарату штучного дихання не насичували організм дитини киснем достатньо. Ситуація виглядала безнадійною.
Єдине, що могло ще врятувати дівчинку це екстракорпоральна мембранна оксигенація (ЕКМО). Завідувач реанімаційного відділення Роман Собко зателефонував кардіохірургу Софії Вишинській із Львівської обласної клінічної лікарні. Фахівчиня одразу відгукнулась і вночі приїхала до пацієнтки з апаратом ЕКМО, виконала підключення до нього, та розпочала процедуру.
За словами Романа Собка, кожен такий випадок – це виклик, бо процедура складна, і її результат залежить від бездоганної командної роботи.
Наступні дні і тижні лікарі відділення разом з Софією Вишинською практично жили в лікарні разом з дитиною, поки не побачили, що стан Вероніки почав поступово покращуватись. З’явилась можливість відключити дитину від апарату ЕКМО.
Проте важка хвороба не хотіла відступати, у дитини розвинулася загрозлива для життя легенева кровотеча, яку лікарям з великими зусиллями вдалось зупинити. Але залишені у легенях згортки крові погіршували функцію дихання. За допомогою лікарі звернулись до торакальних хірургів Олега Леніва та Олександра Колодія з Центру дитячої медицини лікарні «Охматдит», які професійно виконали санаційну бронхоскопію, та ліквідували дану проблему.
Лікарі відділення продовжували складну інтенсивну терапію, але стан не покращувався. Зважаючи на імуносупресивний стан, побороти інфекцію було вкрай важко. Завдяки фаховій роботі бактеріологічної лабораторії та застосуванню різних комбінацій антибіотиків таки вдалось досягнути оптимального результату. За декілька днів Вероніку від’єднали від апарату штучного дихання, і вона задихала сама.
Після тривалого перебування на апаратному диханні Вероніка значно ослабла, тож потребувала відновлювальної терапії. З реабілітологами Клініки комплексної медичної реабілітації дівчинка заново вчилась рухатись, ходити.
«Вероніка – справжній боєць, яка мужньо боролась і виграла битву з важкою хворобою, а ще витримала всі наші лікувальні маніпуляції», фахівець додає: «Насправді нам вдалось пролікували пацієнта з вкрай важкою пневмонією з блискавичним перебігом, сепсисом, септичним шоком, з легеневою кровотечею, з трансплантованою ниркою в імуносупресії яка вимагала підключення дитини до апарату ЕКМО, і отримати позитивний результат. Нам вдалось врятувати життя дитини та трансплантовану нирку, яку їй віддала мама. Це справжній успіх, і це результат спільної роботи лікарів різних спеціальностей, різних відділень, різних лікарень.
Дякую всім, хто долучався, хто допомагав, консультував та був корисним. Окремо хочу подякувати цілому відділенню інтенсивної терапії і реанімації за віддану працю та професіоналізм, які роблять такі дива. Дивлячись на усмішку Вероніки, стає зрозуміло – кожна година безсонних чергувань, складних рішень і боротьби не були марними», – наголосив Роман Собко.
Читайте також: Можливість чути та говорити: в «ОХМАТДИТі» успішно провели кохлеарні імплантації для трьох маленьких пацієнток