Підтримане проживання, патронатні родини, Центри Життєстійкості: ключове з візиту на Львівщину Міністерки соцполітики Оксани Жолнович
На рівні держави впроваджують зміни, які допоможуть покращити якість надання соціальних та освітніх послуг в інституційних закладах.
Начальник Львівської ОВА Максим Козицький зустрівся з Міністеркою соціальної політики України Оксаною Жолнович. У зустрічі взяли участь також заступники Максима Козицького – Христина Замула та Іван Собко.
Як зазначила пані Міністерка, в Україні триває реформа деінституалізації інтернатних закладів, у яких проживають як дорослі, так і діти. Система піклування про вихованців у цих закладах неефективна. Саме тому на рівні держави впроваджують зміни, які мають покращити якість надання необхідних соціальних та освітніх послуг вказаній категорії людей.
Наприклад, в державі розвивають послугу підтриманого проживання. Вона охоплює надання місця для проживання людини, підтримку розвитку навичок самостійного життя, організацію медичного патронажу, допомогу у веденні домашнього господарства та створення умов для щоденної життєдіяльності. Наступного року в державному бюджеті на такі послуги заклали фінансування.
Натомість очільник області наголосив, що через повномасштабну війну та масову евакуацію на Львівщину, обласні соціальні заклади зараз переповнені.
«Саме тому за підтримки благодійників у громадах створюємо будинки підтриманого проживання. Створення таких центрів – правильний підхід у процесі деінституціалізації інтернатних закладів. Важливо, щоб вони зʼявилися у кожній громаді нашої області. Продовжимо роботу в цьому напрямі у 2025 році», – підкреслив Максим Козицький.
Він також поділився декількома конкретними прикладами реалізації таких проєктів.
«Цьогоріч у Миколаївській територіальній громаді Львівщини, в межах Комплексної програми охорони психічного здоров’я та психосоціальної підтримки цивільного населення, запрацював відділ підтриманого проживання. На відкриття відділення з обласного бюджету скерували 1,7 млн грн. Ця ініціатива дає можливість людям старшого віку та з інвалідністю жити з гідністю в умовах, наближених до домашніх.
Також для розвитку соціальних послуг у 2024 році з обласного бюджету скерували 1,6 млн грн субвенції на створення відділення стаціонарного догляду в Комунальній установі «Центр надання соціальних послуг» Красненської селищної ради. Наразі це відділення ще облаштовують», – зазначив Максим Козицький.
Як зауважила Оксана Жолнович, ще одним із ключових напрямів роботи Міністерства є захист дітей. У 2025 році на цей напрям передбачили 27,4 млрд грн. Значну частину коштів спрямують на те, щоб діти, які залишились без батьківського піклування, могли зростати в сімейному оточенні.
«Патронатні родини створюють умови, наближені до справжньої сімʼї, поки її батьки долають складні життєві обставини. Сьогодні в Україні діють понад 424 патронатні родини, які вже подарували тепло й підтримку майже 800 дітям. Цього року ми підвищили оплату праці патронатних вихователів, запровадили оплачувану відпустку, час очікування дитини та посаду оплачуваного помічника. Патронатні родини рятують дітей від потрапляння в інституційні заклади і повинні бути в більшості громад. Щодо підтримки дітей з інвалідністю, які перебувають в інтернатах, то ми вперше з державного бюджету плануємо фінансувати послуги денного догляду для таких дітей. Розглядаємо з Міносвіти можливість створення при школах окремих класів, де з дітками будуть займатися кваліфіковані спеціалісти», – розповіла пані Міністерка.
Читайте також: На Львівщині функціонуватиме ще один дитячий будинок сімейного типу з Херсонщини
Оксана Жолнович закцентувала і на темі ментального здоров’я. По всій країні запрацювали Центри Життєстійкості. Це безбар’єрні простори, де кожен може отримати безкоштовну допомогу психолога чи соціального менеджера, знайти опору і навчитися справлятися з життєвими викликами. Мета діяльності цих осередків – допомогти українцям долати стреси, пропрацьовувати травматичний досвід, повертатися до активного життя і включатися в ініціативи своєї громади після потрясінь.
Адреси центрів життєстійкості у Львівській області:
- м. Дрогобич, вул. Лесі Українки, 70
- м. Золочів, вул. М. Шашкевича, 87
- с. Оброшине, просп. Вольського, 9-Б
- с. Підгір’я, вул. Причата, 15
- с. Чуква, вул. Шкільна, 45
- м. Стрий, вул. Коссака, 9
- м. Червоноград, вул. Івасюка, 3
- м. Борислав, вул. Героїв ОУН-УПЛ, 11
- м. Моршин, вул. Івана Франка, 9
- м. Сокаль, вул. Героїв УПА, 11
- м. Старий Самбір, вул. Лева Галицького, 114.