На Львівщині відбулась стратегічна сесія з управління та розвитку тилового макрорегіону
Учасники обговорили досягнення, виклики та перспективи реалізації регіональних Стратегій розвитку областей на період 2021-2027 років.
Сьогодні, 16 грудня, на Львівщині відбулась стратегічна сесія з управління та розвитку тилового макрорегіону під головуванням заступника Міністра розвитку громад та територій України Олексія Рябикіна. Захід об’єднав представників Львівської, Волинської, Закарпатської, Рівненської адміністрацій. Також були присутні фахівці з національного інституту стратегічних досліджень при Президентові України, експерти, що спеціалізуються на регіональному розвитку та стратегічному плануванні, народні депутати України.
«Сьогодні ми зібралися, щоб разом спрямувати наші зусилля на досягнення результату, який ми всі прагнемо бачити: успішна, розвинена територія та задоволені люди, для яких ми працюємо. Наша мета — наблизити країну до європейських, цивілізаційних стандартів і забезпечити її потужний розвиток. Війна — це складний виклик, але ми повинні планувати майбутнє, навіть у таких непростих умовах», – звернувся до присутніх Олексій Рябикін.
Учасники обговорили досягнення, виклики та перспективи реалізації регіональних стратегій, зокрема заступник голови Львівської ОДА Андрій Годик представив актуалізовану Стратегію розвитку Львівської області на період 2021-2027 років.
«Стратегія, затверджена у 2019 році, була спрямована на реалізацію п’яти стратегічних цілей: конкурентоспроможна економіка, якість життя, збалансований просторовий розвиток, чисте довкілля та туристична привабливість. За три роки вдалося залучити 29,6 мільярда гривень, що становить 47% від запланованого бюджету. Основними джерелами фінансування стали державний та обласний бюджети, кошти громад і партнерів», – зазначив Андрій Годик.
Реалізація стратегії принесла важливі результати. У галузі освіти побудували 8 шкіл і 3 садочки, що створило понад 1500 нових учнівських та дитячих місць. Медицина отримала новий імпульс завдяки модернізації 48 закладів. У сфері інфраструктури вдалося відремонтувати 738 кілометрів доріг державного та місцевого значення, а також понад 10 кілометрів залізничної колії європейського зразка у Раві-Руській, що дозволило запустити міжнародне сполучення Львів – Варшава.
Незважаючи на виклики, пов’язані з повномасштабною війною, область стала ключовим регіоном для допомоги внутрішньо переміщеним особам і релокації бізнесу.
«Війна суттєво змінила акценти. Актуалізація Стратегії – це не лише необхідність у зв’язку з викликами часу, а й можливість трансформувати регіон в одну з найпотужніших областей України. Відтак, ми спільно з Львівською обласною радою, територіальними громадами, бізнесом та громадянським суспільством, за підтримки експертів Проєкту USAID «Говерла» актуалізували наш основний документ і, сподіваємося, на найближчій сесії Львівської обласної ради він буде підтриманий депутатським корпусом. Це стане важливим кроком для підвищення ефективності роботи як на регіональному, так і місцевому рівнях забезпечить синергію для досягнення наших амбітних стратегічних цілей», – зауважив перший заступник голови Львівської ОДА.
Процес актуалізації розпочався у 2023 році зі створення відповідної Робочої групи, яка об’єднала 289 представників громадянського суспільства, бізнесу, донорських організацій та органів місцевого самоврядування. Під час підготовки документу провели опитування населення і бізнесу, громадське обговорення, стратегічну екологічну оцінку проєкту. Усі зібрані пропозиції врахували, актуалізована Стратегія відповідає як викликам воєнного часу, так і довгостроковим цілям регіонального розвитку.
«Оновлена Стратегія розвитку Львівщини передбачає три ключові пріоритети. Перший – це забезпечення безпеки та збереження демографічного потенціалу нації в умовах війни та повоєнної відбудови. Ця ціль охоплює підтримку обороноздатності, розвиток медицини, реабілітації, освіти та створення інклюзивного суспільства. Другий пріоритет – підвищення конкурентоспроможності регіону в умовах євроінтеграції через розвиток смарт-спеціалізації Львівщини, підтримку бізнесу, модернізацію важливої інфраструктури та ефективне управління територіями. Третій – охорона довкілля та зелений перехід, що передбачає енергетичну самодостатність, захист природних ресурсів і налагодження системи поводження з відходами», – додав Андрій Годик.
Підсумовуючи:
- Львівщина перестає бути лише культурною столицею України, а повинна розглядатись як потужний державний центр економічного розвитку з потенціалом нарощування промислового наукоємкого та високотехнологічного виробництв, в тому числі в оборонно-промисловій сфері.
- Львівщина спроможна відповідати на сучасні виклики зміненої демографічної ситуації та створювати умови для збереження демографічного потенціалу нації як в умовах війни, так і повоєнної відбудови.
- Львівщина орієнтована на зелений перехід та поступової відмови від викопних видів палива. Це перша область, яка затвердила План зі справедливої трансформації вугільного мікрорегіону на період до 2030 року.
- Львівщина – полюс економічного зростання. У 2023 році ми розробили першу в Україні Стратегію розвитку Львівської агломерації на період до 2027 року. Уже створена Асоціація ОМС «Львівська агломерація», яка об’єднала 10 громад на взаємовигідних та рівноправних засадах задля реалізації спільних проєктів.
«Наша мета – постійне підвищення якості життя мешканців та наближення до європейських стандартів», – наголосив Андрій Годик.
Читайте також: На Львівщині запрацював ще один офіс «Зроблено в Україні»