«Дієвий ЦНАП: точка доступу до державного сервісу та цифрового майбутнього»: на Хмельниччині відбувся щорічний форум
Подія об’єднала понад 170 учасників — представників органів влади та місцевого самоврядування, керівників центрів надання адміністративних послуг, експертів та цифрових лідерів регіонів.
Подія об’єднала понад 170 учасників — представників органів влади та місцевого самоврядування, керівників центрів надання адміністративних послуг (– ЦНАП), експертів та цифрових лідерів регіонів, щоб обговорити розвиток мережі ЦНАПів та їх готовність до цифрових викликів. Форум став платформою для натхнення й обміну ідеями, спрямованими на те, щоб зробити державний сервіс максимально доступним і зручним для кожного українця.
Цей підсумковий і узагальнюючий захід 2024 року мав на меті представити стан і перспективи цифрового розвитку діючої мережі ЦНАП України та представити кращі практики їх цифрової трансформації для покращення якості надання адміністративних послуг.
Учасники форуму стали свідками різних форм надання інформації та участі в обговореннях, зокрема:
- панельні дискусії щодо державної політики з розвитку послуг та їх цифровізації, передумов цифровізації ЦНАПів і цифрових послуг у Дії, планів регіональної влади з розвитку та підтримки мережі ЦНАПів, практичних кроків дієвих ЦНАП на шляху до цифрового майбутнього;
- презентації щодо дієвих ЦНАПів та розвитку їх мереж, цифрове майбутнє офлайн-фронт-офісів, цифровізації ЦНАПів на державному та регіональному рівнях.
- робота в групах щодо підготовки та презентації проєктів «Дієвий ЦНАП очима цікавих сторінок».
Від Львівщини участь взяли представники управління з питань цифрового розвитку Львівської ОДА та Львівської, Стрийської, Белзької та Куликівської територіальних громад. Львівщина є одним із лідерів щодо розвитку сфери адміністративних послуг, тому організатори просили поділитись нашими досягненнями, і що найважливіше, ми їх презентуємо у вигляді реальних практичних кейсів, які легко адаптувати іншим для власних потреб.
Начальник управління з питань цифрового розвитку облдержадміністрації Максим Столярчук представив презентацію «Інтеграція місцевих послуг у ЦНАП. Централізований підхід органів влади регіонального рівня на шляху до цифровізації ЦНАП». Він зауважив, що «наприкінці 2021 року під час стратегічної сесії була визначена стратегічна ціль «Наближення послуг до жителів», яка розкладається на дві підцілі, це створення ЦНАП у кожній територіальній громаді області та віддалені робочі місця адміністратора (далі – ВРМ) у кожному старостинському окрузі та суттєво збільшити переліки послуг ЦНАП, ТП і ВРМ. Таке чітке розуміння напрямку руху дозволило нам стати лідером розвитку сфери адміністративних послуг. Як результат ми ТОП1 в Україні по кількості точок надання адміністративних послуг та ТОП3 в Україні за середньою кількістю послуг у ЦНАП з показником 330 послуг».
Львівщина ознайомила учасників форуму з досвідом інтеграції місцевих послуг у ЦНАПах області та щодо централізованого підходу органів влади регіонального рівня на шляху до цифровізації ЦНАПів. Важливо, щоб у своїй діяльності кожен ЦНАП області прагнув надавати послуги місцевої ради у ЦНАП і ВРМ, а не в структурних підрозділах і часто за різними адресами. На даний час статистика щодо надання послуг місцевих рад у ЦНАП свідчить про прогрес у збільшенні їх кількості в переліках. Зокрема, 16 громад передали в ЦНАП понад 150 послуг місцевої ради, а 24 громади – від 100 до 150 послуг. Вважаємо, що це досить хороший результат, оскільки решта 33 громади, у яких у переліках є до 100 послуг, ще працюють над збільшенням їх кількості у переліках та для надання в ЦНАП. Середній показник кількості послуг місцевих рад у переліках ЦНАП області становить 114. Разом з тим необхідно зробити кроки щодо цифровізації та надання послуг онлайн, щоб потім забезпечити чітке розуміння процесів і відповідальних виконавців та можна виявити дублювання та неефективність, що дає можливість стандартизувати послуги.
Керуюча справами виконкому Белзької міської ради Любов Ребрина представила презентацію «Успішні кейси створення та розвитку цифрового ЦНАП у маленькій громаді», в якій розповіла про створення та відкриття нового приміщення дванадцятого Дія.Центру у Львівській області, яке нещодавно відбулося за кошти обласного та місцевого бюджетів. Затверджені необхідні документи ЦНАП, великий перелік послуг – всього 389 і місцевих зокрема – 164, велика кількість послуг на ВРМ всього – 178 і місцевих зокрема – 67, отримані доступи до реєстрів працівниками ЦНАП і старостами для надання якісних послуг, нові приміщення з забезпеченням безбар’єрності та доступності приміщень ЦНАП, що відповідають вимогам державних будівельних норм – ось основні представлені нею досягнення для початку ефективної роботи ЦНАПу.
На завершення та підведення підсумків начальниця управління системного розвитку надання адміністративних послуг Міністерства цифрової трансформації України Марина Бобраніцька зазначила, що форум сприятиме подальшому формуванню якісної мережі центрів надання адміністративних послуг, обміну найкращими практиками та розвитку цифрових інструментів, які зроблять державні та місцеві послуги доступнішими та зручнішими для наших громадян. Приємним дійством було вручення керівникам 90 ЦНАПів відзнаки «Дієвий ЦНАП» за внесок у розвиток якісних адміністративних послуг в Україні.
Захід організовано Міністерством цифрової трансформації України за підтримки Програми EGAP , що виконується Фондом Східної Європи коштом Швейцарії.