На Львівщині відбувається IV Регіональний Форум із запобігання та протидії домашньому насильству та насильству за ознакою статі
Захід, що проходить під назвою «Ціна мовчання», зібрав фахівців, активістів, громадські організації та представників державних структур задля пошуку ефективних шляхів боротьби з однією з найгостріших соціальних проблем сучасності.
Сьогодні, 29 листопада, у Львові відбувається IV Регіональний Форум із запобігання та протидії домашньому насильству та насильству за ознакою статі.
Захід відкрили представники органів влади, громадських організацій і правоохоронних структур.
«Тематика, яку ми сьогодні піднімаємо стосується кожного: жінок, чоловіків, дітей, людей старшого віку. У суспільстві якому ми виховувались і росли, чомусь не було прийнято говорити про домашнє насильство, це сприймалось як слабкість, сором і я сьогодні дякую організаторам, за те, що невтомно піднімаєте цю тематику.
Ми своєю чергою, згідно з цілями на цей рік, питання протидії домашнього насильства ставили як одне з пріоритетних. Серед завдань – додатково створювати денні прихистки, прихистки для жінок, які потерпають від домашнього насильства.
Разом з цим, коли проаналізували інформацію за поточний рік, то з’ясували, що жінки у випадку насильства, через різні причини, не дуже охоче звертаються в поліцію. Тому також серед завдань – обізнаність, відсутність страху чи стереотипів серед тих, хто стає жертвою насильства. Дуже важливо, щоб кожна жінка знала про можливість отримати допомогу, змінити своє життя, не терпіти, а ми – всі, хто сьогодні тут – їй допомогти.
Додам, що проблема домашнього насильства є сьогодні особливо гострою у зв’язку з воєнними діями. Загострені почуття як в чоловіків, так і жінок призводять до конфліктів та травматизму.
Також нерозкритою залишається проблематика торгівлі людьми, де офіційна статистика невисока, проте реальна ситуація досить складна», - зазначила заступниця голови Львівської ОДА Христина Замула.
Форум об’єднав учасників у дискусійних панелях, присвячених важливим темам:
«Права людини, як фундаментальна цінність» — про значення прав людини та захист постраждалих від насильства.
«Запобігання та протидія домашньому і гендерно зумовленому насильству: реалії сьогодення» — аналіз поточної ситуації та викликів у цій сфері.
«Протидія торгівлі людьми в умовах воєнного стану» — розгляд сучасних загроз і методів боротьби.
«Ти як? Ментальне здоров’я, як подбати про себе?» — обговорення ролі психологічної підтримки у подоланні наслідків насильства.
Модератори панелей - фахівці з багаторічним досвідом у сфері прав людини, психології та соціального захисту.
В межах заходу також представили фотовиставку проєкту «Сильні жінки. Поза межами форми».
Проєкт передбачає проведення тренінгів для підвищення кваліфікації та поглиблення професійних знань фахівчинь Управління патрульної поліції та Головного управління Національної поліції у Львівській області, Збройних сил України, Західного регіонального управління Державної прикордонної служби України та Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Львівській області. Комплекс сесій інформаційного характеру, де учасниці навчались розпізнавати прояви та виявляти види домашнього та гендерно зумовленого насильства, удосконалились в методиках особистого захисту та самооборони, поглиблюють знання в правовому полі, розробляють індивідуальні плани безпеки. Крім цього проведені психотерапевтичні сесії для учасниць та фотовиставка «Сильні жінки. Поза межами форми», яка покликана підвищити імідж та посилити роль жінок у секторі безпеки та оборони та мотивувати інших жінок до вступу на службу до сектору безпеки та оборони.
Організаторами форуму виступили Львівська обласна військова адміністрація, Благодійний фонд «Запорука», Благодійна організація «БФ Батерфлай», громадська організація Центр «Жіночі перспективи», Львівський державний університет внутрішніх справ, Фонд ООН у галузі народонаселення.
До слова, щороку 25 листопада світ відзначає Міжнародний день боротьби проти насильства щодо жінок, встановлений ООН у 1999 році. Цей день є початком глобальної акції «16 днів дій проти гендерного насильства», яка триває до 10 грудня. Форум «Ціна мовчання» є частиною цієї ініціативи та покликаний підвищити обізнаність про проблему, знайти нові рішення та об’єднати зусилля задля створення суспільства, де насильство не має місця.
Довідково
На Львівщині упродовж останніх років суттєво розширена мережа спеціалізованих служб допомоги для осіб, які постраждали від домашнього насильства.
Сьогодні в області функціонує 3 комунальних притулки для постраждалих та притулки громадських організацій, 7 денних центрів з кризовими кімнатами, діє 7 мобільних бригад соціально-психологічної допомоги та 2 спеціалізованих служби первинного консультування.
Куди звертатись?
Якщо людина потерпає від домашнього насильства, вона може звернутися в Урядовий контактний центр за номером 1547 (із мобільного або стаціонарного) й отримати там консультацію чи психологічну підтримку.
Зателефонувати можна й на Національну гарячу лінію з попередження домашнього насильства — 116 123 (з мобільного) або 0 800 500 335 (зі стаціонарного), де цілодобово й безкоштовно надають інформаційну, соціально-психологічну та юридичну підтримку.
Також необхідно викликати поліцію за телефоном 102 або ж звернутися у відділок особисто. Поліція в разі домашнього насильства має повноваження винести кривднику терміновий заборонний припис і скерувати постраждалу (разом із дітьми) до притулку.
Крім цього, можна звернутись до мобільних бригад соціально-психологічної допомоги або до структурних підрозділів з питань соціального захисту (надання соціальних послуг) у міських, селищних та сільських радах.