Відбулась зустріч з родинами безвісти зниклих та полонених військовослужбовців
Рідні воїнів озвучили питання, які їх турбували.
У великій сесійній залі Львівської обласної ради відбулась чергова зустріч з родинами безвісти зниклих та полонених військовослужбовців.
Серед учасників - керівник апарату ЛОДА Тарас Грень, заступниця начальника відділу слідчого управління ГУНП у Львівській області Ірина Геш, керівниця Західного регіонального центру Координаційного штабу з питань військовополоненими Анна Кузюта та юрист Західного регіонального центру Координаційного штабу з питань військовополонених Андрій Панасюк, Представник Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини у Львівській області Тарас Подвірний.
Кожен із запрошених представників органів поділився тими особливостями роботи, в частині яких вони можуть допомогти родинам.
Також зазначили, що за результатами зустрічей з родинами та аналізу проблемних питань, підготовлені звернення із пропозиціями законодавчих змін до Кабінету Міністрів України від Львівської обласної державної адміністрації за підписом очільника області та народних депутатів.
Також озвучили відповіді, які на сьогодні вже отримали від Міністерства оборони України та Кабінету міністрів України з таких питань:
- Внесення змін в Постанову КМУ №560, а саме включення витягу із Єдиного реєстру осіб, зниклих безвісти за особливих обставин у перелік документів, що підтверджують право на відстрочку для близьких родичів зниклих безвісти Оборонців;
- Надання права на безоплатну вторинну правову допомогу для рідних зниклих безвісти Оборонців, за аналогією як це передбачено для рідних Полонених Захисників;
- Тлумачення Постанови Кабінету Міністрів України № 168 від 28 лютого 2022 р. про право на отримання одноразової грошової допомоги дітьми загиблих (померлих) військовослужбовців;
- Соціальних гарантій для членів родин зниклих безвісти військовослужбовців, які мають право на отримання одноразової грошової допомоги, у випадках коли факт смерті буде встановлено понад трирічний термін після дати загибелі (смерті);
- Повернення речей зниклих безвісти військовослужбовців тощо.
Деталізували інформацію щодо відбору ДНК-даних, а саме: процедуру та часові рамки цього процесу.
Наголосили, що найперше, кожній родині зниклого безвісти військовослужбовця важливо мати 2 документи:
- витяг з Єдиного реєстру досудових розслідувань (ЄРДР), який дає слідчий при реєстрації кримінального провадження;
- витяг із Єдиного реєстру осіб, зниклих безвісти за особливих обставин.
Якщо у родини відсутній хоча б один документ, тоді:
- в першому випадку потрібно звернутися із запитом до слідчого, який веде справу;
- в другому випадку - у відділ комунікації, взаємодії та інформування про стан розшуку осіб, зниклих безвісти за особливих обставин по західному регіону Управління з питань осіб, зниклих безвісти за особливих обставин (Секретаріат Уповноваженого з питань осіб, зниклих безвісти за особливих обставин).
«Наступне, що має зробити кожна родина - створити особистий кабінет на сайті Координаційного штабу з питань поводження з військовополоненими, бо вся оновлена інформація про зниклого безвісти військовослужбовця буде розміщена саме там.
Якщо родина зниклого безвісти військовослужбовця з різних причин не змогла створити цей кабінет - потрібно звернутися у Західний регіональний центр Координаційного штабу з питань військовополонених за телефоном 0 800 300 541 або за адресою м. Львів, вул.Коперника 17.
Це два найважливіші кроки, без яких неможливі подальші напрацювання», - зазначив Тарас Грень.
Представниця Західного регіонального центру з питань поводження з військовополоненими Анна Кузюта нагадала щодо роботи центру і проблем з якими звертаються дружини та матері зниклих та полонених військових.
Представник Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини Львівської області Тарас Подвірний наголосив на тому, що такі зустрічі важливі для того, щоб налагодити комунікацію між органами влади, усіма відповідальними структурами, які працюють над розшуком, поверненням військових додому та рідними, близькими наших військовослужбовців. Пропозиції, висловлені під час цієї зустрічі, опрацюють та запропонують суб'єктам законодавчої ініціативи та органам виконавчої влади для імплементації.
Заступниця начальника відділу слідчого управління ГУНП у Львівській області Ірина Геш повідомила, що поліція Львівщини створила Центр з розшуку осіб, зниклих безвісти за особливих обставин. Основною метою діяльності Центру є координація дій територіальних підрозділів поліції з розшуку зниклих безвісти та налагодження комунікації із родинами. Щовівторка та щочетверга працівники Центру здійснюють прийом громадян у приміщенні Координаційного штабу, за адресою: м. Львів, вул. Коперника, 17. Також у Центрі працює Гаряча лінія за номером телефону 068-236-2883.
Кожна родина по завершенні заходу мала можливість в індивідуальному порядку звернутися із запитом до присутніх спеціалістів.
Вирішили провести наступні зустрічі родин полонених та зниклих безвісти військовослужбовців:
- з командирами зазначених родинами бригад.
- з керівниками спеціалізованих військових органів, які працюють з військовими.