У Львівській ОВА відбулося засідання Регіональної координаційної ради з питань громадського здоров’я в області: ключове
Зокрема, обговорили стратегічний план з громадського здоров’я на період 2024–2030 роки.
Сьогодні, 4 листопада, заступниця начальника Львівської обласної військової адміністрації, голова Регіональної координаційної ради з питань громадського здоров’я у Львівській області Христина Замула провела засідання з питань громадського здоров’я.
Зокрема обговорили алгоритм оцінки окремих неінфекційних захворювань за І квартал 2024 року. На підставі аналізу даних медичних інформаційних систем напрацьована методика запровадження дієвого епіднагляду за неінфекційними захворюваннями на рівні як кожної громади, так і області загалом.
«Це не лише Інновація, а дієвий інструмент для прийняття стратегічних рішень щодо громадського здоров'я жителів Львівської області», – зазначив заступник генерального директора з комунікації та розвитку Львівського обласного центру контролю та профілактики хвороб Міністерства охорони здоров’я України Назарій Колачинський.
Про дорожній травматизм у Львівській області розповів заступник начальника управління превентивної діяльності Головного управління Національної поліції у Львівській області Роман Гранківський.
«За дев’ять місяців 2024 року на Львівщині зафіксували 7985 дорожньо-транспортних пригод (ДТП), у яких постраждали 1723 особи – це на 16% більше, ніж за аналогічний період минулого року. Кількість загиблих у ДТП зросла на 9% і становить 173 особи, тоді як травмованих – 2268 осіб, що на 15% більше, ніж торік. Задокументували 2677 випадків керування транспортними засобами у стані алкогольного сп'яніння. Це свідчить про те, що жителі області все ще ставляться недбало до правил дорожнього руху. Поліція Львівської області провела низку превентивних заходів. Починаючи з 1 листопада, на всіх автодорогах України обмежили максимальну швидкість до 50 км/год для підвищення безпеки», – наголосив Роман Гранківський.
Він також повідомив про роботу у сфері протидії домашньому насильству.
«На Львівщині поліція опрацювала 6851 виклик. Із них у 6300 випадках підтвердилися факти насильства, внаслідок чого склали 3660 адміністративних матеріалів і види постанови, що унеможливлюють повторні прояви насильства. За 196 фактами за системне вчинення домашнього насильства відкрили кримінальні провадження, з яких 123 вже передали до суду», – зазначив Роман Гранківський.
Він також додав, що Головне управління Національної поліції області посилює протидію домашньому насильству, створивши два спеціалізовані сектори для швидкого реагування і профілактики.
«В межах стратегічних цілей соціального захисту населення ми активно працюємо над розширенням мережі прихистків для постраждалих від домашнього насильства. Однак стикаємося з проблемами у заповненні таких установ: на практиці, кількість жінок, які звертаються до прихистків, залишається дуже низькою. Причини включають обмежену доступність інформації про ці заклади, страх та відсутність достатньої мотивації звертатися за допомогою», – зауважила Христина Замула.
Представили проєкт плану заходів щодо збереження стоматологічного здоров’я серед школярів у Львівській області на 2024 – 2026 роки.
Заступниця генерального директора з епіднагляду (профілактики) неінфекційних захворювань Львівського обласного центру контролю та профілактики хвороб Міністерства охорони здоров’я України Ольга Брезецька звернула увагу на актуальність профілактики раннього дитячого карієсу, який є серйозною проблемою для здоров'я дітей у нашому регіоні. На основі досліджень проведених спільно з ЛНМУ імені Данила Галицького виявили, що серед учнів 1-6 класів карієс та хвороби ротової порожнини стосуються близько 89% учнів. Карієс молочних зубів значно поширений серед дітей від 18 місяців до 5 років, і саме ці ураження негативно впливають на формування та стан постійних зубів у майбутньому.
Це свідчить про нагальну потребу впровадження широкої стратегії з профілактики стоматологічних захворювань серед дітей.
Для подолання цієї проблеми запропонували реалізувати стратегію, яка включатиме профілактичні заходи та навички для учасників навчального процесу та батьків, інформаційно-освітні матеріали та регулярні профілактичні огляди. Реалізація цих заходів у співпраці з освітніми установами та батьками сприятиме зниженню рівня захворюваності ротової порожнини серед дітей, покращенню якості їхнього життя і здоров’я в майбутньому.
Начальник управління державного нагляду за дотриманням санітарного законодавства Головного управління Держпродспоживслужби у Львівській області Дмитро Сидор зауважив, що зважаючи на виклики, які виникають у сфері громадського здоров’я, необхідний новий регламент взаємодії між Головним управлінням Держпродспоживслужби у Львівській області та Державною установою «Львівський обласний центр контролю та профілактики хвороб Міністерства охорони здоров’я України» щодо розслідування спалахів інфекційних хвороб.
Упродовж останніх років спостерігалася тенденція до зменшення кількості спалахів кишкових інфекцій: з 19 спалахів у 2020 році до менш ніж 10 у 2023, а у 2024 – лише три. Однак такі спалахи завжди мають раптовий характер і потребують негайної координації дій.
Він також зазначив, що прийняття Регламенту взаємодії допоможе швидко синхронізувати дії при розслідуванні спалахів інфекційних хвороб.
Ольга Брезецька представила напрацьований робочою групою Проєкт стратегічного плану з громадського здоров’я у Львівській області на період 2024–2030 років, який передбачає міжсекторальну співпрацю та забезпечення обміну даними між суб’єктами охорони здоров’я на всіх рівнях та включатиме:
- Інтеграцію заходів для контролю за вживанням тютюну, алкоголю, зокрема обмеженням часу продажу цих продуктів.
- Заходи щодо здорового харчування та підтримки належного питного режиму, а також вивчення аспектів харчування у закладах освіти, зокрема профілактика дитячого ожиріння.
- Використання йодованої солі для профілактики йододефіциту, а також маркування продуктів, що містять йод, для підвищення обізнаності населення.
- Підвищення інформованості щодо статевого виховання молоді та підлітків, розвиток інклюзивності робочих місць, профілактику антибіотикорезистентності.
Важливий аспект також полягає у здійсненні моніторингу факторів навколишнього середовища, зокрема дотримання санітарно-гігієнічних норм щодо стічних вод, поводження з відходами, обмеження негативного впливу на здоров’я. Особливої уваги потребують питання безпечного освітнього середовища, зменшення дорожнього травматизму, підвищення рівня вакцинації населення та обізнаності людей щодо здорового способу життя.
Ця комплексна стратегія спрямована на забезпечення здоров’я населення, створення безпечних умов у сфері праці, підтримку сталого розвитку соціальних програм і зміцнення партнерських зв’язків у боротьбі з ризиками для здоров’я.
Серед пропозицій щодо включення до Стратегії розглянули питання деменції та хвороби Альцгеймера, які як невиліковні захворювання, становлять значний медико-соціальний виклик у регіоні, зокрема створюють суттєве навантаження на сім’ї та мають ризик додаткової стигматизації, що ускладнює надання допомоги.
У нинішніх умовах війни очікується зростання кількості випадків деменції серед осіб працездатного віку, що викликає національне занепокоєння та підвищує актуальність програми профілактики. У зв'язку з цим важливо підвищити обізнаність про особливості захворювання, щоб уникнути його прогресування та підтримати хворих на початкових стадіях. Загалом питання психічного здоров'я є невід'ємною частиною системи громадського здоров'я.