Захворювання на поліомієліт: які наслідки спричиняє та як вберегтися розповіли медики
На сьогодні Україна зберігає статус країни вільної від поліомієліту. Попри те всі, хто не отримав щеплення, ризикують інфікуватись.
Сьогодні, 24 жовтня - Всесвітній день боротьби з поліомієлітом. Його запровадили за ініціативи міжнародної неурядової організації Rotary International, з метою привернення уваги до проблеми цього захворювання.
Про небезпеку поліомієліту, симптоматику, наслідки та протидію розповіли під час брифінгу у офіційному медіацентрі при Львівській ОВА.
Як зазначила керівниця департаменту охорони здоров’я ЛОВА Наталія Літвінська поліомієліт - це вірусне захворювання, яке може спричинити незворотний параліч, особливо у дітей. У найважчих випадках параліч може торкатися дихальних мʼязів, що призводить до смертельних наслідків.
«На сьогодні не існує ліків, які могли б вилікувати поліомієліт. Лікування полягає лише в полегшенні симптомів і підтримці життєво важливих функцій організму. Тому вакцинація єдиний спосіб захиститися від інфекції», - зазначила вона.
Генеральна директорка Львівського обласного центру контролю та профілактики хвороб МОЗ України Наталія Іванченко підкреслила, що як правило людина, яка виділяє вірус не має ознак хвороби, проте інша людина, яка незахищена, при зустрічі з вірусом може захворіти.
«Інкубаційний період становить від 2 до 35 діб. І кожна 200 людина, яка захворіла, буде мати ознаки паралічу. А 10% від тих, хто має ураження у вигляді паралічу, як правило помирає від паралічу дихальних м’язів.
Діток і дорослих з порушенням рухової функції вибірково перевіряють на наявність поліовірусу. На Львівщині від початку цього року ми маємо 8 випадків настороженості, цих людей обстежили, вірус не виявили. Завдяки такому нагляду лікарів ми можемо стверджувати що на сьогодні Україна зберігає свій статус вільної від поліомієліту»,- зазначила Наталія Іванченко.
Проте медики додають, що навіть у країнах, де поліомієліт давно викоренений, ризик спалахів існує через міжнародні поїздки та переміщення населення. Вакцинація створює колективний імунітет, який унеможливлює поширення вірусу серед невакцинованих осіб.
У світі Афганістан та Пакистан залишаються ендемічними країнами. Доки поліомієліт існує хоча б в одній точці світу, інфікуватися ним ризикують всі хто не отримав щеплення.
«Світ дуже близький до повного викорінення поліомієліту. Однак для досягнення цієї мети необхідно підтримувати високий рівень вакцинації в кожній країні. Якщо вакцинацію припинити, вірус може повернутися, що призведе до нових спалахів і знову загрожуватиме життю дітей»,- додала Наталя Літвінська.
Так, згідно з рекомендаціями ВООЗ розповсюдження вірусу поліомієліту припиняється при охопленні вакцинацією проти поліомієліту понад 95%.
Що необхідно знати про поліомієліт?
Вірус поліомієліту уражає центральну нервову систему з виникненням парезів і паралічів. Захворювання виникає в результаті інфікування одним з трьох типів вірусів поліомієліту. Збудник поліомієліту (poliovirus hominis) належить до групи пікорнавірусів родини ентеровірусів (кишкових вірусів) та існує у вигляді трьох незалежних типів (1, 2 і 3). Більшість захворювань пов'язано з вірусом типу 1. Вірус добре переносить замороження, висушування. Не руйнується травним соком та антибіотиками. Після перенесеної хвороби формується стійкий, типоспецифічний імунітет. У понад 90% інфікованих він перебігає безсимптомно, у 4-8% - в абортивній формі без рухових порушень.
Клінічні ознаки паралітичних форм поліомієліту:
- гострий початок з підвищенням температури тіла
- біль голови, горла
- нежить
- раптове порушення ходи, м’язова слабкість, біль у кінцівках
- порушення чутливості шкіри
- гострий млявий параліч який виникає від декількох годин до 1-5 днів
Як можна заразитися вірусом поліомієліту?
Джерелом інфекції є хворі на паралітичні та не паралітичні форми поліомієліту або вірусоносії. Передача збудника поліомієліту відбувається від людини до людини. Основний механізм передачі вірусу – фекально-оральний, який реалізується через брудні руки, іграшки, поверхні, інфіковану воду та їжу; переноситься мухами. Інфікування може відбуватись і повітряно-крапельним шляхом через виділення з верхніх дихальних шляхів.
Як довго є заразним хворий на поліомієліт?
З верхніх дихальних шляхів вірус виділяється тільки в гострому препаралітичному періоді. З випорожненнями – триваліший час, найбільш інтенсивне виділення вірусу від хворого відбувається в перші два тижні захворювання, але може продовжуватися впродовж 4-6 тижнів від початку хвороби.
Як попередити зараження поліомієлітом?
Ліків проти поліомієліту не існує, однак від нього рятує вакцинація! Вакцинація - найефективніший метод профілактики поліомієліту, яку необхідно проводити дітям у віці 2,4,6,18 місяців у 6 та 14 років згідно з Календарем профілактичних щеплень. Вакцинація дітям проводиться безкоштовно, перші два щеплення - обов’язково парентеральне введення, наступні щеплення – оральні краплі вакцини. Дорослі та туристи, які подорожують у країни де зареєстровано поліомієліт, повинні бути вакциновані проти поліомієліту за власні кошти.
Якщо Ваша дитина не отримала щеплення від поліомієліту, зверніться до сімейного лікаря і розпочніть курс вакцинації.