У Шептицькому відбувся Форум «Справедлива трансформація вугільних громад України»
Під час форуму презентували «План дій зі справедливої трансформації вугільного мікрорегіону на період до 2030 року».
Сьогодні, 18 жовтня, відбувся форум «Справедлива трансформація вугільних громад України», що став ключовою подією для обговорення майбутнього вугільних регіонів України. Захід об’єднав представників державної влади, міжнародних організацій та громад.
Під час форуму презентували «План дій зі справедливої трансформації вугільного мікрорегіону на період до 2030 року». Він спрямований на забезпечення соціально справедливого переходу до нових видів діяльності, підвищення якості життя жителів та створення умов для екологічно сталого розвитку, енергетичної стійкості й економічної диверсифікації вугільних громад. Понад рік над ним працювали понад 1000 представників уряду, місцевої влади, експертів, профспілок, шахтарів, громадських організацій та бізнесу.
«Львівщина стала першою областю в Україні, яка розробила і затвердила План дій зі справедливої трансформації вугільного мікрорегіону на період до 2030 року. Ми розуміємо, що головні виклики для вугільного мікрорегіону полягають у переході до екологічно чистої енергетики та зменшенні залежності від вугільної промисловості. Це вимагає не лише скорочення викидів вуглекислого газу, а й адаптації місцевого населення до нових економічних умов. Важливою проблемою є також значна втрата населення через міграцію та природний спад, що зменшує трудові ресурси і перешкоджає економічному розвитку регіону.
З економічної точки зору, мікрорегіон повинен переорієнтуватися на нові умови, зберігаючи статус промислового центру під час переходу до «зеленої» енергетики. Це потребує оновлення підприємств і розвитку нових секторів, таких як відновлювана енергетика, логістика і туризм. Екологічні виклики включають ліквідацію наслідків багаторічного функціонування вугільних шахт і зниження рівня забруднення навколишнього середовища», — розповів очільник Львівської області Максим Козицький.
Як зазначив голова Львівської ОДА, всі ці аспекти врахували під час формування цілей плану і переліку проєктних ініціатив: «Комплексний підхід до трансформації шахтарських територій є необхідним, щоб уникнути ситуації, коли закриття шахт залишає людей без роботи та перспектив. Нашою метою є збереження населення на цих землях та забезпечення їм доступу до нових можливостей працевлаштування.
В загальному план дій включає 3 стратегічні цілі:
- Енергетичний перехід та чисте довкілля мікрорегіону для життєдіяльності різних поколінь та соціальних груп населення.
- Нова конкурентоспроможна економіка вугільного мікрорегіону.
- Вугільний мікрорегіон, який адаптований до нових соціальних потреб мешканців.
Паралельно з розробкою стратегії ми, спільно з GIZ та громадами вугільного мікрорегіону, створили інвестиційний паспорт. Вірю, що він стане цінним ресурсом, який допоможе перетворити заходи, передбачені Планом дій для розвитку мікрорегіону, у реальні проєкти».
Учасники також обговорили ключові виклики та можливості зеленої трансформації, зокрема питання енергетичної незалежності та соціальної адаптації громад, які найбільше залежать від вугільної промисловості.
Окрім цього, презентували проєкт «Фабрика-кухня в Шептицькому». Розробка та впровадження обласної стратегії харчування – один із пріоритетів освіти Львівщини у 2024 році. Головна мета Програми – формування у школярів навичок культури здорового, збалансованого і якісного харчування як прояву піклування про власне здоров'я.
Одним із головних подій заходу стало підписання низки важливих меморандумів, зокрема, з Румунією, Німеччиною, Польщею. Вони закладають основи для подальшої співпраці між урядом, місцевими громадами та міжнародними партнерами. Сторони координуватимуть зусилля для реалізації спільних заходів та програм, спрямованих на підтримку інвестиційного розвитку, поліпшення умов проживання, перехід на альтернативні джерела енергії та вирішення екологічних проблем.
Ці домовленості стали визначними кроками для вугільних громад України на шляху до економічної, соціальної та екологічної трансформації, забезпечуючи майбутнє без залежності від вугілля та з новими перспективами розвитку.