To the page beginning
Перейти до основного вмісту
CC logo

Львівська обласна військова адміністрація

Ukrainian trident Diia
Головна
Новини

У Львівській філармонії розпочинається 30-й Міжнародний фестиваль сучасної музики «Контрасти»

Департамент з питань культури, національностей та релігій
27 вересня 2024, 18:01
У Львівській Філармонії Розпочинається 30 Й Міжнародний Фестиваль Сучасної Музики «Контрасти»

У Львівській Філармонії Розпочинається 30 Й Міжнародний Фестиваль Сучасної Музики «Контрасти»

Подія стартує сьогодні і триватиме до 6 жовтня.

Сьогодні, 27 вересня, у Львівській національній філармонії імені Мирослава Скорика стартує Тридцятий Міжнародний фестиваль сучасної музики «Контрасти». Ювілейний фестиваль триватиме до 6 жовтня і представить 13 різноманітних проєктів, об’єднаних темою «Ретроспектр».

Цьогоріч — це розповідь про цілу епоху, і водночас — той момент, коли фестиваль озирається назад: оцінити, переосмислити, утвердити парадигми та окреслити нові візії. У 1990-х роках на «Контрастах» відбувалось становлення сучасної української музики, цього ж року ми представимо новітнє середовище української музичної сцени в її найяскравішому різноманітті. 

У програмі фестивалю слухачі зможуть знайти як симфонічні події з джазовою основою, так і експериментальні імпровізації новоутворених ансамблів спільно з електронікою.

Відкриття –  це свідоме повернення до того, як розпочинався фестиваль: це музика трьох українських «С», які були вже тоді — Мирослава Скорика, Євгена Станковича, Валентина Сильвестрова. Час бере своє: щось відтісняє, щось виводить на перший план. Із забуття, ледь не з архіву повертається «Konzertstuck» Олександра Козаренка. Проте «Контрасти» — не лише констатація вже взірцевої української музики. Це і погляд у майбутнє: світовою прем’єрою стане Камерна симфонія для струнного тріо та камерного оркестру Юрія Ланюка.

Одна з першооснов фестивалю — показ української музики в контексті світової, представлення її органічних зв'язків та розвитку. Ретроспективно, чи не вперше в широкому культурному вимірі звучатиме концерт-присвята Станіславу Людкевичу. Звучатимуть його призабуті твори, а також щойно віднайдені в рукописах опуси. Їх він писав в 1950-х та навіть в 70-х, коли вже творили, наприклад, композитори трьох «С».

Ще один ювілей «Контрасти» відродили 30 років назад, коли активно святкували 60-річчя СУПроМу (Союзу українських професійних музик у Львові). Це був унікальний феномен української музики 1930-х років: за Речі Посполитої, не маючи сприятливих умов для власного розвою, покоління молодих композиторів, які щойно здобули освіту в Європі, повернулись до Львова. Тут вони відкрили потужне, міжнародне мистецьке середовище спільно з євреями, з поляками, з театралами, з художниками, літераторами. 28 вересня ми розгорнемо лише одну маловідому сторінку з музикою засновників: Нестора Нижанківського та Василя Барвінського, а також активних членів Союзу — Зиновія Лиська, Миколи Колесси, Антіна Рудницького у виконанні Олександри Зайцевої та її фортепіанної школи.

Ще однією ретроспективою події стане й виступ фортепіанного дуету Оксани Рапіти й Мирослава Драгана, що в перші роки фестивалю лише формувалися як колектив та віднаходили ту нову музику, що 1 жовтня буде виконана знов. Темою цьогорічного виступу стане відчуття часу та розмова з ним.

Нова формація артистів філармонії — Струнний квартет «Фенікс» та піаністка Віоліна Петриченко — в програмі 2 жовтня поєднають твори киянина і львів'янина, щоб показати національну композиторську школу в особі Лятошинського та Барвінського, — митців з одного українського коріння. Опинившись на чужині, вони жили та творили для батьківщини.

28 вересня пройде ансамблевий виступ наших друзів-одеситів «Senza Sforzando». Назва їхнього проєкту «Нова музика: Одеса-Львів» постала від багаторічної співпраці українських міжнародних фестивалів, які виникли в 1995 році: «Два дні й дві ночі нової музики» і «Контрасти». У програмі — поєднання прем’єр закордонних та українських митців.

Камерний оркестр «Академія», давній друг «Контрастів», виконає музику, спеціально створену для цього вічно молодого колективу 3 жовтня. На цей раз «Академія» з гордістю представлятиме твори, на які нещодавно надихнула митців — музика Маркуса Гьорінга, Юрія Решетара, Богдани Фроляк, Ольги Криволап та — патрона філармонії Мирослава Скорика.

Концепція ж Закриття Фестивалю 6 жовтня — у виконанні колективу-ровесника «Контрастів», «Віртуозів Львова», під орудою Вінсента Козловського, — торкнеться пошуку містка від джерел початку до прем’єр творів українських композиторів Євгена Станковича, Олега Безбородька, Юрія Пікуша, Любави Сидоренко та музики Збіґнєва Буярського. Програма підтвердить, що нова музика може бути різною: промовляти до нас мовою дисонансів, або ж близькими памʼяті мелодіями, адже вона має численні напрямки.

Цілковито експериментальними постануть сторінки маратону Контрастів (5 жовтня). Перший його проєкт є мультимедійним концертним виступом, що натхненний загадковими кодами та зображеннями, знайденими у т.зв. Рукописі Войнича, середньовічному манускрипті. Новостворена артистична колаборація, на чолі якої відомий німецький флейтист та композитор Норберт Роденкірхен спільно з львів’янином, композитором Остапом Мануляком, втілять як імпровізації, так і авторські твори.

Уже не вперше в рамках «Контрастів» проходять проєкти за підтримки Ґранта Президента України молодим діячам у галузі музичного мистецтва. Цього разу — таким стане концерт-дослідження флейтистки Наталії Кожушко-Максимів «Дух, віддих, дихання і подих», для якого твори спеціально написали відомі українські композитори молодого та середнього покоління. Врешті, третім виступом стане експериментальне поєднання епохального циклу Дьордя Куртаґа з імпровізаціями польської піаністки Емілії Сітаж.

Родзинкою фестивалю буде презентація програми некласичної музики: естрадно-джазовий вокал Тамари Лукашевої з Академічним симфонічним оркестром INSO-Львів — 29 вересня справить враження на найвибагливіших слухачів. Прозвучавши на всіх значних радіостанціях Німеччини, альбом «Anima» зібрав безліч нагород та отримав успіх публіки.

Календар подій можна переглянути за посиланням: Анонсуємо ювілейні «Контрасти». 30. Міжнародний фестиваль сучасної музики - Львівська національна філармонія 

Фестиваль організовує Львівська національна філармонія імені Мирослава Скорика у партнерстві зі Львівською організацією національної Спілки композиторів України (ЛОНСКУ), Львівським національним театром опери та балету імені Соломії Крушельницької, Львівською національною музичною академією імені Миколи Лисенка, Львівським меморіальним музеєм Станіслава Людкевича, Фестивалем «Два дні та дві ночі нової музики в Одесі».

Фестиваль проводять за підтримки Львівської ОВА, Львівської обласної ради, Міністерства культури та інформаційної політики України, Goethe-Institut Ukraine та ZAiKS.

Читайте також: На Львівщині відзначили 158-му річницю від дня народження українського історика Михайла Грушевського

Поділитись

Facebook Telegram

Поділитись

Facebook Telegram
Теги
Міжнародний фестиваль сучасної музики
«Контрасти»

Останні новини

Усі новиниArrow Image
В Україні оновлюють мапу безбар’єрності: як долучитися?
08/05/2025
В Україні оновлюють мапу безбар’єрності: як долучитися?
08/05/2025
Вісім нагород здобули борчині та борці зі Львівщини на Чемпіонаті України
08/05/2025
Львівщина продовжує розбудову прозорої екосистеми регіону: громади переходять до наступного етапу інформаційного аудиту
08/05/2025
На базі Франкового університету дали офіційний старт роботі інженерно-фізичної лабораторії
08/05/2025
Баскетболісти зі Шептицького – переможці обласного етапу шкільних ліг серед юнаків 5-9 класів
08/05/2025
Форум прихистків у Львові: спільними зусиллями – до якіснішої підтримки ВПО
08/05/2025
Рейтинг Львівщини серед регіонів України за доходами бюджету: наша область на дев’ятому місці

Надсилаємо насвіжіший дайджест новин

Підпишіться, щоб отримувати листи.

Footer logo

Львівська обласна військова адміністрація

Офіційний вебсайт

Адреса:
79000, Львів,
вулиця Володимира Винниченка, 18

Адреса:
79000, Львів,
вулиця Володимира Винниченка, 18

Слідкуй за нами:
Youtube Facebook Telegram

299-91-44

Телефон
Слідкуй за нами:
Youtube Facebook Telegram

16-84

Гаряча лінія

zvern@loda.gov.ua

Електронна пошта

Мапа сайту

Слідкуй за нами:
Youtube Facebook Telegram

Мапа сайту

CC logo

Весь контент доступний за ліцензією Creative Commons Attribution 4.0 International license, якщо не зазначено інше

Технічна підтримка сайту
thedigital@loda.gov.ua
Розроблено в SoftServe created
За підтримки Sombra supported