Незалежно від місця проживання і реєстрації: що людині зі статусом ВПО треба знати про отримання безоплатної медичної допомоги
Право на отримання безоплатної медичної допомоги в повному обсязі забезпечує Програма медичних гарантій.
Через повномасштабне вторгнення росії, понад 8 млн українців вимушено стали внутрішньо переміщеними особами – залишили свої домівки та тимчасово переїхали жити у більш безпечні регіони країни. Незалежно від місця проживання і реєстрації, кожен може отримати медичну допомогу в повному обсязі. Це право реалізується через Програму медичних гарантій, яка, зокрема, покриває потреби внутрішньо переміщених осіб. Про це розповіли в департаменті охорони здоров’я Львівської ОВА.
Програма медичних гарантій включає всі основні види медичної допомоги:
1) екстреної медичної допомоги (незалежно від наявності декларації з сімейним лікарем);
2) первинної медичної допомоги;
3) спеціалізованої медичної допомоги;
4) паліативної медичної допомоги;
5) реабілітації у сфері охорони здоров’я;
6) медичної допомоги дітям до 16 років;
7) медичної допомоги у зв’язку з вагітністю та пологами.
А також безоплатні або з частковою доплатою ліки за програмою реімбурсації «Доступні ліки».
Вхідною точкою до безоплатного медичного обслуговування залишається лікар первинної медичної допомоги: сімейний лікар, терапевт або педіатр. Це може бути лікар комунального або приватного закладу, чи ФОП, що працює із НСЗУ за договором. Пацієнтам, які тимчасово проживають в інших населених пунктах України і потребують медичної допомоги, необхідно звернутись до найближчого медичного закладу з договором з НСЗУ та укласти декларацію з сімейним лікарем.
Скасовувати попередню декларацію не потрібно. При укладанні нової декларації з обраним лікарем зміни автоматично зафіксують в електронній системі охорони здоровʼя і попередня декларація буде автоматично анульована.
Маючи декларацію з лікарем, пацієнти отримують доступ до безоплатних послуг із діагностики та профілактики найпоширеніших захворювань, консультації щодо здорового способу життя, е-направлення до лікарів спеціалістів, е-рецепти на ліки, можуть вакцинуватися відповідно до календаря профілактичних щеплень, оформлювати довідки, листки непрацездатності тощо.
Зверніть увагу. Без направлення внутрішньо переміщені особи можуть звертатися до: гінеколога, психіатра, нарколога, фтизіатра, педіатра, стоматолога.
Знайти найближчий медичний заклад або лікаря, який має договір із НСЗУ для надання окремих видів медичних послуг, можна на дашборді НСЗУ.
Електронна карта місць надання первинної медичної допомоги – за посиланням, або за телефоном контакт-центру НСЗУ – 16–77.
Програма медичних гарантій забезпечує усім українцям однаковий безоплатний перелік та доступ до медичних послуг незалежно від наявності статусу внутрішньо переміщеної особи. Більше про безоплатні медичні послуги, які можна отримати за Програмою медичних гарантій, в електронному посібнику «Гід по Програмі медичних гарантій для пацієнта 2024». Завантажити посібник можна за посиланням.
Читайте також: На лікування за кордон: на Львівщині триває медична евакуація пацієнтів