У Львівській ОВА відбулося друге засідання Регіональної координаційної ради з питань громадського здоров’я у Львівській області: ключове з події
На засіданні розглянули низку актуальних питань.
У Львівській ОВА під головуванням заступниці очільника Львівщини Христини Замули провели друге засідання Регіональної координаційної ради з питань громадського здоров’я у Львівській області.
Учасниками події стали представники структурних підрозділів облдержадміністрації, керівники закладів охорони здоров’я, громадських організацій, які провадять діяльність у сфері громадського здоров’я.
Під час засідання присутні обговорили наступні питання:
- Проведення додаткових заходів з вакцинації населення проти дифтерії, правця та кашлюку.
- Аналіз призначення антимікробних препаратів у 49 закладах охорони здоров’я Львівської області різних форм власності.
- Реалізацію положень «Порядку розроблення підприємствами централізованого водопостачання та централізованого водовідведення технологічних регламентів», затверджених Наказом Міністерства розвитку громад, територій та інфраструктури України від 12.04.2024 №309.
- Затвердження складу міжвідомчої робочої групи для напрацювання Регіональної стратегії з громадського здоров’я для Львівської області.
Перше питання висвітлила генеральна директорка Львівського обласного центру контролю та профілактики хвороб МОЗ України Наталія Іванченко.
«На сьогодні в Україні дуже гостро постало питання з вакцинацією населення проти дифтерії, правця і кашлюку. Зокрема, за підсумками минулого року охоплення населення вакцинацією близько 73%, за результатами першого півріччя цього року, на жаль, ми далекі від 50% рекомендованого охоплення.
Підтвердженням цьому є зростання кількості випадків кашлюку як в Україні, так і на Львівщині, де ми значно перевищуємо інтенсивні показники захворюваності, які рекомендовані в Україні, в Європі та світі.
На Львівщині в нас зараз зареєстрований випадок правця в 11-річної дитини, яка проходить лікування», - зазначила Наталія Іванченко.
Відтак, для того, щоб відреагувати на це питання рішенням Державної комісії ТЕТ і НС від 17 квітня був затверджений план заходів щодо підчищаючої кампанії вакцинації проти кашлюку дифтерії і правця для тих, хто не отримав своєчасно належних доз відповідно до календаря профілактичних щеплень.
«Тобто додатково нікого нічому вводити не будуть, але будуть спонукати тих людей, які з різних причин не отримали ці щеплення їх зробити. Орієнтовний старт з 1 серпня і до листопада-грудня цього року», – додала Наталія Іванченко.
Фахівці Львівського обласного центру контролю та профілактики хвороб департаменту охорони здоров’я ЛОВА розробили більш конкретний план заходів.
«На рівні закладів охорони здоров’я вже провели мікропланування за результатами якого потреба у вакцинації є наступною: дитячого населення потрібно охопити 46 тис осіб і дорослого 69 тис осіб.
З нових заходів, важливим є, щоб всі заклади охорони здоров’я незалежно від форми власності, які запроваджують стаціонарне лікування, при виписці хворого в графі «рекомендації» вказували «рекомендовано звернутися до сімейного лікаря з питань оцінки вакцинального статусу». І відповідно далі є пункт для сімейних лікарів, що при кожному візиті, незалежно від його причини, з’ясовувати вакцинальний статус і рекомендувати, в разі потреби, вакцинацію проти дифтерії правця і кашлюку. Наголошу, що особливо чоловіки віком до 60 –ти років, які сьогодні працюють, а завтра можуть служити у ЗСУ особливо потребують такої вакцинальної опіки», - додала Наталія Іванченко.
Відтак, в межах засідання затвердили План реалізації додаткових заходів з імунізації населення Львівської області проти кашлюка, дифтерії та правця у 2024 році.
Наступним питанням став аналіз призначення антимікробних препаратів у 49 закладах охорони здоров’я Львівської області різних форм власності.
Про його результати розповів заступник генерального директора з комунікації та розвитку Державної установи «Львівський обласний центр контролю та профілактики хвороб Міністерства охорони здоров’я України» Назарій Колачинський.
Як він зазначив під час проведення аналізу дослідили, що у медзакладах потребує доопрацювання система призначення антибактеріальних препаратів препарати, особливо групи спостереження та резерву. З 3 тис проаналізованих записів відзначається низький відсоток внесеної в МІС інформації про проведені бактеріологічні дослідження з визначенням чутливості до антибіотиків.
Відтак, рішенням Регіональної координаційної ради вирішили звернутися до Національної служби здоров’я України і Міністерства здоров’я України щодо надання в якості пілотного проєкту доступу до центральної бази даних, з метою аналізу призначення і використання антибактеріальних препаратів в закладах охорони здоров’я Львівської області.
Представили учасникам Регіональної координаційної ради і результати дослідження питної води Львівським обласним центром контролю і профілактики хвороб МОЗ.
«Відповідно до плану моніторингових досліджень встановлено 662 точки у всіх великих і менших містах Львівської області і за пів року відібрано понад тисячу проб і понад 4% не відповідали за мікробіологічними показниками, а 8,6% за санітарно-хімічними показниками (твердість, залізо)», - зазначила секретар Координаційної ради, заступник генерального директора з епіднагляду (профілактики) неінфекційних захворювань Державної установи «Львівський обласний центр контролю та профілактики хвороб Міністерства охорони здоров’я України» Ольга Брезецька.
Вона поінформувала, що Наказом Міністерства розвитку громад, територій та інфраструктури України затверджено Порядок розроблення підприємствами централізованого водопостачання та водовідведення технологічних регламентів. Їх будуть розробляти всі підприємства, а у Львівській області таких є понад 800.
Львівський обласний центр контролю та профілактики хвороб та Головне управління Держпродспоживслужби буде затверджувати робочу програму виробничого контролю якості питної води для ряду технологічних регламентів.
«Це дасть можливість зменшити ризики виникнення та розповсюдження хвороб, пов'язаних з водопостачанням», - додала Ольга Брезецька.
Відтак, рішенням комісії Львівському обласному центру контролю та профілактики хвороб рекомендовано довести до відома всіх об’єктів постачання та водовідведення інформацію про дані зміни, адже залишаться лише рік для розробки технологічних регламентів. Керівникам підприємств розробити такі регламенти протягом 1 року та забезпечити надання на погодження технологічних планів з органами місцевого самоврядування.
Також, в межах координаційної ради затвердили склад міжвідомчої робочої групи для напрацювання Регіональної стратегії з громадського здоров’я для Львівської області.
Рішенням Координаційної ради зобов'язали ДУ «Львівський обласний центр контролю та профілактики хвороб» та ГУ «Держпродспоживслужби» напрацювати регламент взаємодії під час виникнення спалахів інфекційних хвороб.
Нагадаємо, що Регіональну координаційну раду з питань громадського здоров’я у Львівській області створили 16 січня 2024 року згідно з розпорядженням начальника Львівської ОВА.