На Львівщині обговорили питання психічного здоров’я та психосоціальної підтримки у громадах
У Форумі «Психічне здоров'я та психосоціальна підтримка в громаді: інтегрований підхід до розвитку» також беруть участь представники Запорізької та Херсонської областей.
На Львівщині розпочався форум «Психічне здоров'я та психосоціальна підтримка в громаді: інтегрований підхід до розвитку». Організували Форум Фонд розвитку громадських організацій «Західно-український ресурсний центр» (ЗУРЦ) у партнерстві зі Львівською ОВА, Запорізькою ОВА та Херсонською ОВА за підтримки Фонду «Партнерство за сильну Україну» (ФПСУ).
Серед учасників пів сотні представників Львівської, Херсонської та Запорізької областей з числа місцевої влади, громадськості, волонтерів та інших.
Сьогодні, 28 травня, до Форуму долучився начальник Львівської ОВА Максим Козицький.
«Дуже правильні речі винесли на обговорення на цьому Форумі. Адже, коли ми говоримо про доступ до психосоціальних послуг у громадах, розуміємо, що не в кожній громаді можливо збудувати реабілітаційний центр чи центр психічного здоров’я, проте співпраця громад між собою могла б дати можливість рівного доступу до мережі психічного здоров’я більшій кількості людей», – наголосив Максим Козицький.
Він також розповів, що у 2022 році спільно з партнерами почали надавати психосоціальні послуги на базі Координаційного центру при ЛОВА, офіси якого розгорнули у всіх районах Львівської області. За цей час у центрах такими послугами безкоштовно скористалися понад 100 тисяч разів. І запит лише зростає.
Львівщина стала першою областю в Україні, яка затвердила Комплексну Програму охорони психічного здоров’я та психосоціальної підтримки цивільного населення. Ця програма – про те, щоб рухатися у галузі психічного здоровʼя системно та у співпраці на всіх рівнях – від громади до найвищих органів влади.
«Акцент – на трьох складових, які важливі на нашу думку, це – освіта, охорона здоров’я і соціальний захист.
Освіта включає зокрема турботу про психічне здоровʼя школярів та їхніх батьків, навчання і перенавчання шкільних психологів. Діти – дзеркало сімʼї, в якій вони ростуть. У кожній школі має бути кваліфікований психолог, який помітить загрозливі психічні стани і вчасно допоможе сімʼям, у яких є така потреба.
Охорона здоровʼя – створення Центрів психічного здоровʼя на базі семи кластерних лікарень нашої області. Дякую МОЗ за таке бачення. Станом на зараз Центри вже запрацювали у Стрийській міській об’єднаній лікарні, Львівській обласній психіатричній лікарні, Першому ТМО Львова та у Стебницькій лікарні. У Червонограді і Самборі проводять навчання персоналу і Центри там теж скоро зможуть приймати пацієнтів. На черзі – Новояворівськ. Працюють над тим, щоб такі центри в усіх кластерних лікарнях нашої області зʼявилися вже до кінця цього року», – додав Максим Козицький.
Він також привернув увагу до того, що станом на сьогодні в області майже 20% сімейних лікарів досі не пройшли навчання від Всесвітньої організації охорони здоровʼя щодо того, як правильно вести пацієнтів з психіатричними розладами. І це, за його словами, обмежує доступ жителів області до якісної психосоціальної послуги. Ще один напрям Програми – соціальний захист. Це насамперед створення Центрів підтриманого проживання та навчання самих працівників центрів підтриманого проживання та стаціонарного догляду. Обласні соціальні заклади Львівщини переповнені. Тому критично необхідно, щоб включалися громади і у маленьких відділах та будинках підтриманого проживання дбали про людей з вразливих категорій на їхніх територіях.
Миколаївська громада стала першою у нашій області, яка за підтримки з обласного бюджету, в межах Комплексної Програми охорони психічного здоров’я та психосоціальної підтримки цивільного населення, відкрила відділ підтриманого проживання для людей cтаршого віку та з інвалідністю. А дякуючи фінансовій допомозі від міжнародних партнерів Львівської ОВА, такі центри в координації з місцевими громадськими організаціями раніше почали функціонувати у Стрию, Дрогобичі та Львові, згодом запрацює і у Підкамені. Інформацію про всі центри можна знайти тут.
«Особливої уваги потребують наші воїни, ветерани, сімʼї загиблих, полонених чи зниклих безвісти воїнів. І часто найкращий варіант – зібрати команду фахівців та приїхати до них у громаду, що ми разом з Офісом підтримки родин військових робимо уже майже рік, але тепер робитимемо ще частіше.
Дякую Першій леді України Олені Зеленській за постійну увагу до теми психічного здоровʼя.
Мені дуже хочеться, щоб люди перестали соромитися психосоціальних послуг, а навпаки – прагнули їх отримати. Тоді ми житимемо у здоровому суспільстві», – наголосив Максим Козицький.
За словами директорки компонентостійкості Фонду «Партнерство за сильну Україну» Кеті Кеп, за спільної підтримки уряду України та урядів-партнерів Фонд реалізує проєкти, в першу чергу – на деокупованих і прифронтових територіях, спрямовані на посилення стійкості України перед російською агресією.
«Разом з Україною наш Фонд завдячує партнерам, це такі країни як: Канада, Естонія, Фінляндія, Швейцарія, Швеція, Велика Британія, США. Разом з урядом України та урядами партнерів ми впроваджуємо наші ініціативи щодо забезпечення психологічної підтримки вашого населення разом з медіасектором та приватним сектором.
Львів – місто яке є уособленням стійкості, інновації в усіх сферах життя. У 2023 році Львівська ОДА першою в Україні розробила програму психосоціальної підтримки. Ми захотіли розширити цю допомогу та стати зв’язковою ланкою між Львовом, Херсоном та Запоріжжям. На Форумі маємо можливість поділитися експертними думками, всім учасникам бажаю плідних обговорень та рефлексій», – додала Кеті Кеп.
Форум організували у межах проєкту «Дослідження потреб у послугах психічного здоров’я та психосоціальної підтримки (ПЗПСП) та картування таких послуг у кожній неокупованій / деокупованій громаді Запорізької та Херсонської областей».
«Дякуючи Першій леді, яка активно патронує питання психічного здоров'я та психосоціальної підтримки, розуміємо, що розвивати тему піклування про ментальне здоров’я – важливо і кожен може робити це на своєму місці, незалежно від того транслюємо ми це на рівні громади, держави, на рівні уряду чи іншого колегіального органу.
Звісно, на нас впливають події навколо, ми переживаємо за втрати на фронті, за своїх близьких, за тих, хто змушений був виїхати, чи хто залишився на окупованій території. Усі ми перманентно перебуваємо в стресі – перебуваючи у Запоріжжі, чи Херсоні, чи у відносно тихому Львові», – зазначив Міністр Кабінету Міністрів України Олег Немчінов.
Посилання на центри психосоціальної підтримки на карті Координаційних центрів.