Порушення функціонування імунної системи у дорослих: на які «тривожні» симптоми слід звернути увагу та звернутися до імунолога
В Україні живуть пацієнти з понад 180 формами первинних імунодефіцитів.
22-29 квітня відзначають Всесвітній тиждень первинних імунодефіцитів, що співпадає із Всесвітнім тижнем імунізації, який відзначають з 24 по 30 квітня. Це важлива подія для медичної та пацієнтської спільноти, щоб підвищити інформованість про імунодефіцити.
Первинні імунодефіцитні захворювання – це вроджені порушення функціонування імунної системи, що пов’язані з генетичними дефектами однієї або кількох ланок системи імунітету, тобто коли імунна система людини не працює належним чином. Хоча вроджені імунодефіцити належать до рідкісних захворювань, у світових масштабах вони вражають близько 6 млн людей, незважаючи на стать, вік і географічні кордони.
Існує понад 460 форм первинних імунодефіцитів (ПІД) у світі, в Україні живуть пацієнти з понад 180 формами ПІД. Класифікація невпинно розширюється і доповнюється.
«Часті інфекційні захворювання у дітей раннього віку, підлітків чи дорослих осіб можуть означати більше, ніж просто “ослаблений імунітет” в такої особи. Слід проаналізувати чому так відбувається.
В цьому аспекті може бути недіагностований вчасно в пацієнта первинний імунодефіцит /ПІД/, які можуть дебютувати вперше і в дорослому віці. Чим характеризується дана патологія, що є насторожуючим, коли і до кого скеровувати пацієнта.
ПІД характеризується повторними і хронічними інфекційними хворобами, які важко піддаються лікуванню, мають рецидивуючий характер, усунення їх симптомів потребує внутрішньовенного введення антибактеріальних препаратів. Для деяких форм ПІД типовою є підвищена частота формування алергічних, аутоімунних хвороб і розвитку пухлинних захворювань. Як правило, пацієнти тривалий час залишаються недообстеженими і не отримують адекватну терапію, що часто призводить до пошкодження органів, фізичної непрацездатності і навіть смерті», – зазначила експерт департаменту з імунології та алергології Львівського обласного клінічного діагностичного центру Христина Ліщук-Якимович.
10 «тривожних» симптомів можливого первинного імунодефіциту для дорослих:
- ≥ 2 нових отитів протягом 1 року;
- ≥ 2 нових синуситів протягом 1 року;
- Рецидивуючі вірусні інфекції (застуда, герпес, бородавки, кондиломи);
- Повторна необхідність внутрішньовенного введення антибіотиків для подолання інфекцій;
- Повторні глибокі абсцеси шкіри або внутрішніх органів;
- Персистуюча молочниця або грибкова інфекція шкіри чи інших органів;
- Інфекції, викликані зазвичай нешкідливими бактеріями;
- Родинний анамнез первинного імунодефіциту.
«При наявності двох і більше з 10 насторожуючих ознак дорослому пацієнту необхідна консультація імунолога. Вчасна діагностика і якісне лікування, а на сьогоднішній день це доступно на регіональному та державному рівні, це висока якість життя наших пацієнтів.
У Львівському обласному клінічному діагностичному центрі можна отримати консультацію та рекомендації імунолога, і відповідно уникнути розвитку можливих ускладнень, які часто формуються при первинних імунодефіцитах. В області на обліку дорослих пацієнтів з спадковим ангіоневротичним набряком /САН/ 14, загальний варіабельний імунодефіцит – 38 пацієнтів. Всі забезпечені дороговартісним лікуванням», – зазначила Христина Ліщук-Якимович.