«Вакцинація – це благо цивілізації, відмовлятися від неї небезпечно для здоров’я», – Наталія Літвінська на брифінгу, присвяченому Всесвітньому тижню імунізації
Згідно Календаря щеплень в Україні обов’язковими та безкоштовними є щеплення від 10 хвороб.
З 21 по 30 квітня відзначають Всесвітній тиждень імунізації (EIW) з метою підвищення розуміння важливості вакцинації.
Цього року Всесвітній тиждень імунізації співпадає з 50-ю річницею впровадження Всесвітньою організацією охорони здоров’я (ВООЗ) «Розширеної програми імунізації», мета якої – забезпечити доступ до життєво необхідних вакцин кожній дитині в світі незважаючи на регіон проживання та соціоекономічний статус. Про це йшлося на брифінгу сьогодні, 23 квітня, що відбувся у Львівській ОВА.
Як зазначила директорка департаменту охорони здоров’я Львівської ОВА Наталія Літвінська, імунізація визнана одним з найуспішніших та економічно ефективних заходів охорони здоров’я.
«Ми хочемо наголосити на надзвичайній важливості імунізації, яка допомагає не тільки захистити від багатьох хвороб, але й врятувати життя. За оцінками ВООЗ, імунізація дозволяє щорічно запобігати більше 2 мільйонам випадків смертей.
Кожна людина повинна зрозуміти, що вакцинація – це благо цивілізації, свідчення науково-технічного прогресу, відмовлятися від неї безглуздо і небезпечно. Подбайте про своє здоров’я та здоров’я своїх близьких. Зробіть своє життя безпечним», – наголосила Наталія Літвінська.
В Україні з метою попередження інфекційних захворювань згідно Календаря щеплень проводять імунізацію населення проти дифтерії, правця, кашлюку, поліомієліту, туберкульозу, вірусного гепатиту В, кору, епідемічного паротиту, краснухи, Hib-інфекції. Не слід забувати і про необхідність вакцинації проти COVID-19, особливо це актуально для вразливих груп населення. Вакцини забезпечують захист у будь-якому віці.
За словами генеральної директорки Львівського обласного центру контролю та профілактики хвороб МОЗ України Наталії Іванченко, окрім безоплатних щеплень, є рекомендовані щеплення за кошти фізичних осіб проти пневмококової, ротавірусної, менінгококової інфекції, вірусного гепатиту В для дорослих, сюди ж варто віднести і сезонну вакцинацію проти грипу та інші профілактичні щеплення.
«Досі деякі люди побоюються щеплень. Ідея Всесвітнього тижня імунізації – розвіяти міфи, знайти причину, чому саме люди відмовляються від вакцинації, надати ту інформацію, якої бракує в суспільстві.
Вакцина – це суперсила, це повинні усвідомити і діти, і дорослі.
Ідея вакцинації в тому, щоб організм завжди був готовий до зустрічі зі збудником інфекційної хвороби. Для цього вводять вакцину, у відповідь на що організм виробляє захисні антитіла, які завжди готові захищати, як тільки зустрічають збудник інфекції.
Не бійтеся вакцинації – вакцини безпечні та ефективні, хвороби – небезпечні та підступні. Якщо маєте якісь сумніви, зверніться до сімейного лікаря або до фахівців Львівського обласного центру контролю та профілактики хвороб МОЗ України, ми завжди готові пояснити та розвіяти міфи, які стосуються цієї теми», – зазначила Наталія Іванченко.
Станом на 1 квітня рівні охоплення профілактичними щепленнями за Календарем у Львівській області наступні:
- проти туберкульозу дітей віком до 1 року щеплені 18,1%;
- проти поліомієліту серед дітей у віці до 1 року – 17,7%, у віці 18 місяців – 14,3%, у віці 6 років – 7,5% та у віці 14 років – 6,9%;
- проти дифтерії, кашлюка та правця у віці до 1 року – 20,4%, у віці 18 місяців – 17,6%, у віці 6 років – 10,7%, у віці 16 років – 9,7% та серед дорослого населення – 8,7%;
- проти кору, епідемічного паротиту та краснухи серед дітей у віці 1 рік – 20,8%, другою дозою у віці 6 років – 13,1%;
- проти гепатиту В діти до року першою дозою у віці до 1 року – 25,8%, третьою дозою у віці до 1 року – 18,9%;
- проти гемофільної інфекції серед дітей у віці до 1 року – 26,1%, у віці 1 рік – 20,9%.
При оцінці динаміки виконання обсягів імунізації у Львівській області за три місяці цього року, відповідно до вимог Календаря профілактичних щеплень, у порівнянні з аналогічним періодом минулого року, спостерігають зниження рівнів вакцинації, зокрема:
- проти туберкульозу серед дітей віком до 1 року (-2,4%);
- проти поліомієліту серед дітей віком до 1 року (-1,4%), у віці 18 місяців (-1,2%), 6 років (-3,7%) та 14 років (-2,7%);
- проти дифтерії, кашлюка та правця серед дітей віком до 1 року (-2%), 18 місяців (-2,2%), 16 років (-1,5%) та серед дорослих (-0,6%);
- проти кору, епідемічного паротиту та краснухи серед дітей віком 1 рік (-3,2%) та 6 років (-3,8%) .
Найвищі показники вакцинації за перший квартал у громадах:
- Підкамінській – 24,5%;
- Комарнівській – 31,3%;
- Новокалинівській – 32,6%;
- Добротвірській – 58,7%.
- Рава-Руській – 27,6%;
- Добротвірській – 33,6%;
- Грабовецько-Дулібівській – 56,1%.
Крім того, за словами Наталії Іванченко, в Україні зросла кількість випадків захворювання на кашлюк. За 2023 рік в Україні зареєстрували 707 випадків захворювання на кашлюк в 20-ти областях України. За 12 місяців 2023 року у Львівській області зареєстрували 85 випадків проти 1 випадку за аналогічний період 2022 року.
Серед дітей – 81 випадок, у тому числі:
- до 1 року – 23 (28,4%),
- 1-4 роки – 18 (22,2%),
- 5-9 років – 26 (32,1%),
- 10-14 років – 12 (14,8%),
- 15-17 років – 2 (2,5%).
Нещеплені – 52 дитини (64,2%), щеплені – 29, з них з порушенням Календаря – 27 (93,1%).
Минулого року зареєстрували летальний випадок від кашлюку у одномісячного немовляти.
«За січень-березень цього року у Львівській області зареєстрували 122 випадки кашлюку, з них 5 – серед дорослих. Контактні особи з хворим потребують профілактичного обстеження на кашлюк та профілактичного лікування.
Планово дитину вакцинують у віці 2-4-6-18 місяців безкоштовно. Надалі рекомендоване щеплення в 6 років за кошти батьків. Вакцинація, як і перенесена хвороба, не дає довічного імунітету. Захист триває до 10 років. Дуже важливо вакцинувати вагітних у терміні 16-32 тижня вагітності та дорослих, що будуть оточувати новонароджену дитину, щоб створити навколо ефект «кокона», поки дитину саму не вакцинують.
Працівників дитячих і пологових відділень обов’язково обстежують на IgG до Bordetella pertussis. У разі відсутності антитіл вакцинація є обов’язковою», – додала Наталія Іванченко.
До теми: На Львівщині обговорили питання збереження здоров’я та запобігання хворобам