Неналежні умови виховання дитини, втеча з дому: результати профілактичних рейдів на Львівщині
Цьогоріч у перший квартал за участі служби у справах дітей Львівської ОВА в області обстежили 812 сімей. За невиконання своїх обов’язків притягнули до відповідальності 75 батьків.
Метою профілактичних рейдів є здійснення контролю за батьками, які неналежним чином виконують свої обов’язки щодо виховання та утримання дітей. Зокрема, рейди спрямовані на виявлення дітей без належного батьківського нагляду, а також тих дітей, які через певні причини залишили місце проживання чи навчання.
«Ми маємо системний підхід до проблеми неблагополуччя дітей. Ретельно вивчаємо причини, що призводять до ситуацій, коли діти відчувають недостатню увагу та підтримку в сім'ї, що може привести їх до потенційно небезпечних ситуацій на вулицях.
Ми розвиваємо програми та ініціативи з превенції неблагополуччя, сприяючи активній взаємодії між батьками та дітьми, підтримуючи розвиток родинних відносин та виховання дітей.
У випадках, коли дитина вже опинилася в негативній ситуації, ми шукаємо найбільш ефективні шляхи її врегулювання та забезпечення захисту. Це може включати роботу з соціальними службами, судові втручання та, в крайньому випадку, переведення дитини під опіку держави», – розповів заступник очільника Львівської ОВА Іван Собко.
На обліку в Служби у справах дітей Львівської ОВА перебуває 2051 дитина, яка опинилися в складних життєвих обставинах. З цієї кількості батьки 903 дітей не належним чином виконують свої обов’язки, тобто перебувають у зоні ризику. Йдеться про те, що через певний період соцслужби можуть ініціювати позбавлення батьківських прав.
Ще 234 дитини зазнали домашнього насилля з боку батьків (економічного, фізичного та психологічного), також 5 дітей систематично покидають місце проживання.
«Під час рейдів працівники служб у справах дітей виявили 19 дітей, всі є жителями Львівщини, 13 з них учні шкіл, профтехучилищ. Ми обстежили 812 сімей, з цієї кількості 525 батьків попередили про неналежне виконання обов’язків, з них 75 батьків притягнуто до відповідальності. 17 дітей повернули назад у сім’ї, 1 – до навчального закладу, ще 1 – до закладу охорони здоров’я. Від початку року на Львівщині статус дитини, позбавленої батьківського піклування чи дитини-сироти отримали 175 дітей», – розповів начальник служби у справах дітей Львівської ОВА Володимир Лис.
Під час рейдів соцпрацівники спілкуються з батьками та дітьми та інспектують матеріально-побутові умови проживання сімей. У разі загрози для дитини, її на час вилучають з сім’ї.
Рейди проводять у місцях скупчення людей (торгові центри, вокзали, народні доми), у школах, або у інших місцях збору неповнолітніх, про які надходили звернення до поліції.
«Патрульна поліція також проводить роботу у сфері безпеки дорожнього руху. Від початку року інспектори опрацювали біле ніж 120 шкіл. У межах проєкту «Шкільний офіцер поліції» ми проводимо виїзні заняття. Також ми проводимо профілактичну бесіду з батьками за потреби та здійснюємо спонтанні виїзди на дороги міста Львова, а також області, аби попередити порушення правил дорожнього руху. Зокрема, працюємо на напрямку припинення порушень у галузі громадської безпеки. Відповідно, всіх порушників та неповнолітніх передаємо ювенальній превенції. Там з ними проводять бесіди та з їхніми батьками», – начальниця відділу звʼязків з громадськістю управління патрульної поліції у Львівській області, департаменту патрульної поліції, старший лейтенант поліції Марія Гримак.
Працівники підрозділів ювенальної превенції Нацполіції також організовують профілактичні рейди. За 3 місяці 2024 року на території Львівської області працівники ювенальної превенції спільно із службами у справах дітей та соціальними службами районних адміністрацій провели 1356 рейдів, в ході яких перевірили 1374 неблагополучні сім’ї, які опинилися у складних життєвих обставинах. За цей період з метою профілактики негативних явищ в дитячому середовищі, у загальноосвітніх навчальних закладах області прочитали 738 лекцій на профілактичну тематику. Також склали 1249 протоколів про адміністративні правопорушення.
«До адміністративної відповідальності притягнули 84 неповнолітні особи, з них: за незаконне виробництво, придбання, зберігання, перевезення, пересилання наркотичних засобів, психотропних речовин без мети збуту – 5; дрібне викрадення чужого майна – 3; за скоєння дрібного хуліганства – 14, за насильство в сім’ї – 2, за паління в громадських місцях – 29, розпивання алкогольних напоїв – 34», – розповіла начальниця відділу ювенальної превенції Управління превентивної діяльності ГУ Нацполіції Львівщини Ольга Ковальчук.
Склали на дорослих осіб 882 протоколи про адміністративні правопорушення, з них: за реалізацію алкогольних та тютюнових виробів – 51, за насильство в сім’ї – 115, за булінг (цькування) учасника освітнього процесу – 12; за доведення неповнолітнього до стану сп’яніння – 78, за неналежне виконання батьківських обов’язків по догляду за дітьми – 639 адміністративних протоколів.
На профілактичних обліках у територіальних підрозділах ГУНП у Львівській області перебуває 111 дітей, з них 17 осіб жіночої статі. Поставили на профілактичний облік протягом 3 місяців 2024 року 43 дітей, зняли з профілактичного обліку 32 дитини.
«Ми віримо, що кожна дитина має право на щасливе та безпечне дитинство, і ми прагнемо забезпечити це шляхом нашої системної та координованої діяльності в сфері захисту прав та інтересів дітей», – підсумував Іван Собко.
Читайте також: У 15 територіальних громадах Львівщини розвивають нові підходи з розвитку патронатних сімей: наша область серед пілотних областей