Експертні консультації з питань місцевої статистики у Львівській обласній військовій адміністрації
Мета робочої зустрічі – напрацювання пропозицій до концепції місцевої статистики та відповідного законопроєкту з урахуванням досвіду.
Напередодні, 16 квітня, у Львівській обласній військовій адміністрації відбулися експертні консультації з напрацювання пропозицій до концепції та законопроєкту щодо місцевої статистики.
Робоча зустріч відбулася у межах реалізації проєкту USAID ГОВЕРЛА «Комплексне дослідження потреб у даних на місцевому рівні та розробки концепції муніципальної статистики й відповідного законопроєкту». Відповідальний виконавець проєкту – Центр розвитку інновацій (м. Київ) у співпраці з Львівським національним університетом імені Івана Франка, Інститутом розвитку міста Дрогобича, ДУ «Інститут регіональних досліджень імені М.І. Долішнього НАН України» та НДЦ «ДЕМОС» Львівської політехніки.
Мета робочої зустрічі – напрацювання пропозицій до концепції місцевої статистики та відповідного законопроєкту з урахуванням досвіду співпраці Львівської ОВА, територіальних громад області, територіальних управлінь центральних органів виконавчої влади, зокрема Головного управління статистики Держстату у Львівській області у розробці інформаційно-аналітичних систем, які базуються на статистиці та адміністративних даних з питань місцевого розвитку.
Розпочинаючи зустріч, старша експертка проєкту, проф. кафедри статистики Львівського університету Ольга Гринькевич зазначила, що головними проблемами поточного стану місцевої статистики в Україні є її несистемність, нестача офіційної статистичної інформації, неузгодженість даних з різних джерел. Як наслідок, за результатами загальнонаціонального опитування в Україні, проведеного у межах Проєкту, 64,5% тергромад не задоволені якістю даних через їхню відсутність (19,6%) або не задоволену потребу в даних (46,9%). На думку виконавців проєкту, одним із напрямів вирішення цієї проблеми, є вивчення та імплементація успішних практик співпраці органів місцевого самоврядування, органів влади, виробників і розпорядників даних, інших зацікавлених сторін на загальнонаціональному рівні.
Директор департаменту економічної політики Львівської ОВА, Степан Куйбіда, презентував учасникам робочої зустрічі інформаційні ресурси Аналітичного порталу Львівщини, звертаючи увагу на важливість формування наборів даних з орієнтацією на потреби планування у тергромадах, залучення інвестицій для відновлення і розвитку територій, соціальної підтримки мешканців, у т. ч. ВПО. Наявність актуальних і відкритих даних, зазначив Степан Куйбіда, є однією з головних умов залучення інвестицій, ресурсів міжнародної технічної допомоги для відновлення і розвитку громад у Львівській області.
Вадим Табакера, заступник директора департаменту економічної політики, начальник управління регіонального розвитку доповнив презентацію, зазначивши, що Аналітичний портал Львівщини на сьогодні містить 18 геоінформаційних дашбордів, які створені для задоволення інформаційних потреб основних груп користувачів - управлінців та експертів, аналітиків, бізнесу та донорів, а також звичайних меншканців області.
«Дуже часто до нас надходять запити від донорів чи інвесторів для пошуку об’єктів в області, куди вони б могли інвестувати кошти, або запити від наукових установ для отримання певної інформації. Ми створили цю систему в тому числі і для того, щоб таку інформацію можна було надати максимально швидко, при цьому спростивши роботу для спеціалістів нашого департаменту», – зазначив Вадим Табакера.
Також в продовження презентації акцентували увагу на актуальності даних враховуючи реалії сьогодення.
«Унікальність цього порталу у тому, що ми наповнюємо його тими даними, які є актуальними і затребуваними саме зараз. Це гнучка система, яка відображає не лише просторові дані, але й моніторинг реалізації обласних цільових програм, де будь-хто в режимі реального часу може ознайомитись із тим скільки коштів обласного бюджету було скеровано, до прикладу, на оборонку чи підтримання безпеки в області і в рамках яких програм».
Столярчук Максим, начальник управління з питань цифрового розвитку ЛОВА продовжив презентацію практик розробки інформаційних систем для потреб управління місцевим розвитком на прикладі Порталу місцевої статистики Львівщини. Джерелом показників статистики, що відображаються на Порталі, є структуровані набори даних, сформовані згідно з рекомендаціями для наборів відкритих даних та опубліковані на Місцевому порталі відкритих даних Львівщини. Столярчук Максим зазначив, що одним з найважливіших кроків в процесі запуску і наповнення Порталів стало вивчення джерел походження даних. Згідно дослідження, що було проведене спільно з Головним управлінням статистики у Львівській області 54 % даних для розрахунку запланованих до оприлюднення показників були в розпорядженні структурних підрозділів адміністрації. 22 % даних знаходилось в територіальних підрозділах центральних органів виконавчої влади, які були отримані завдяки підписанню Меморандуму про співпрацю і взаємодію між Львівською обласною державною адміністрацією та територіальними підрозділами центральних органів виконавчої влади у Львівській області у сфері обміну даними. Постійну підтримку, супровід та 11% даних для показників ми отримали від Головного управління статистики у Львівській області. Такі активності дозволили опублікувати на Порталі місцевої статистики 115 показників, 86 з яких знаходяться в розрізі територіальних громад.
Максим Столярчук зауважив на актуальності проведення інформаційного аудиту розпорядниками публічної інформації:
«Я можу з упевненістю сказати, що інформаційний аудит став для адміністрації цінним досвідом. Він не лише допоміг краще зрозуміти, які дані ми маємо, але й дав чітке розуміння того, як ми можемо зробити їх більш доступними та корисними для людей», – зазначив він.
Ще одним джерелом даних для місцевої статистики в управлінні з питань цифрового розвитку розглядають розвиток сфери відкритих даних в територіальних громадах області. Львівщина має потужні напрацювання в цій сфері, займаючи лідерські позиції серед інших регіонів, тому вже масштабує цей досвід на територіальні громади. Також одним із пріоритетів 2024 році – удосконалення інформаційних систем з метою автоматизації процесів збору, обробки, інформаційного обміну та оприлюднення адміністративних даних від територіальних громад та районів області. Це значно прискорить та спростить процеси аналізу, контролю та прийняття рішень.
У своєму виступі радник Голови Львівської ОВА Богдан Матолич висловив сподівання на те, що законодавчі ініціативи з формування місцевої статистики в Україні на системній основі, які розробляються у межах проєкту USAID «ГОВЕРЛА», сприятимуть підвищенню якості цифрових продуктів та аналітики, що є основою для прийняття рішень з питань місцевого розвитку на загальнодержавному, регіональному і місцевому рівнях.
Активну участь в обговоренні практик місцевих органів влади у вирішенні проблем якості даних для управління місцевих розвитком взяли Олена Василько − директор департаменту архітектури та містобудування ЛОВА, Олена Нижник – старший експерт з місцевого економічного розвитку Проєкту USAID «ГОВЕРЛА», Світлана Зимовіна − начальник Головного управління статистики у Львівській області, а також представники виконавців проєкту «Комплексне дослідження потреб у даних на місцевому рівні та розробки концепції муніципальної статистики й відповідного законопроєкту»: Катерина Іванченко − керівниця Центру розвитку інновацій, Михайло Лейченко – заступник керівника Центру, проф. Семен Матковський – завідувач кафедри статистики Львівського університету, Тарас Панчишин – доцент цієї ж кафедри, проф. Уляна Садова – керівник НДЦ «ДЕМОС» Львівської політехніки, проф. Мар’яна Мельник – завідувач відділу просторового розвитку ДУ «Інститут регіональних досліджень імені М.І. Долішнього НАН України», проф. Назар Демчишак – керівник Наукового парку «Інновації та підприємництво», проф. кафедри фінансів, грошового обігу і кредиту Львівського університету.
Читайте також: Нові можливості для бізнесу Львівщини: інтеграція з Дією