Військово-лікарська комісія
ВЛК – військово-лікарська комісія – яку Ви проходите з метою:
- визначення ступеня придатності до військової служби;
- встановлення причинного зв’язку захворювання, травми (поранення, контузії, каліцтва) із захистом Батьківщини/виконанням обов’язків військової служби/проходженням військової служби;
- визначення потреби у відпустці після завершення лікування або у зв’язку з хворобою/лікуванням (реабілітацією), протезуванням тощо.
ВЛК розглядає обставини Вашої травми, захворювання чи поранення і приймає рішення, чи пов’язані вони з проходженням служби, виконанням службових обов’язків, захистом Батьківщини.
Рішення щодо причинного зв’язку між захворюванням, травмою (пораненням, контузією, каліцтвом) та військовою службою буде важливим для Вас при отриманні відповідних грошових виплат.
Коли потрібно проходити ВЛК?
Потреба в проведенні медичного огляду ВЛК з метою визначення ступеня придатності до військової служби після перенесеного захворювання чи травми виникає лише у разі наявності у Вас захворювання або наслідків травми, що призвели до значних або помірних порушень функції органів та систем органів, що визначає лікар на підставі проведеного медичного обстеження та досліджень.
Якщо захворювання чи отримана травма не призвели до порушення функцій органів і систем органів або призвели до незначних їхніх порушень (що також визначає лікар), то потреба в проходженні медичного огляду ВЛК відсутня, оскільки ступінь придатності до військової служби не змінився. При ухиленні від призначеного обстеження або порушенні лікарняного (госпітального) режиму особу можуть виписати без проходження ВЛК.
Про відмову в обстеженні повідомляється командир в/ч.
Направлення на ВЛК
Направлення на ВЛК може дати прямий начальник (від командира частини і вище), а також органи управління/підрозділи Військової служби правопорядку Збройних Сил України, прокуратура, суд, начальник гарнізону, начальник військового лікувального закладу (на підставі подання начальника лікувального відділення за місцем лікування), військовий комендант гарнізону, керівник ТЦК та СП. У разі проведення ВЛК під час стаціонарного лікування направлення на ВЛК військовослужбовцю не видається. Лікуючий лікар приймає рішення по потребу у ВЛК, за його клопотанням військовослужбовця зараховують на проходження військово-лікарської комісії.
Як отримати направлення на ВЛК?
- 1. Якщо стан Вашого здоров’я дозволяє прибути до військової частини, Вам потрібно:
- після прибуття написати рапорт на ім’я командира в/ч з доповіддю про завершення лікування та запитом про направлення на проходження ВЛК ;
- отримати направлення від начмеда на проходження ВЛК з підписом командира в/ч .
- Якщо стан Вашого здоров’я не дозволяє прибути до військової частини за направленням на ВЛК, Ваші дії:
- звернутись до начальника лікувального відділення свого закладу охорони здоров’я:
- начальник лікувального відділення за наявності підстав, визначених п. 6.4 глави 6 розділу ІІ Положення, затвердженого наказом МОУ №402 від 14.08.2008 , пише подання до начальника військового лікувального закладу з характеристикою твого стану здоров’я;
- начальник військового лікувального закладу приймає рішення про необхідність направлення на медичний огляд ВЛК.
- Якщо Ви перебуваєте на лікуванні або у відпустці за станом здоров’я, можна звернутись до керівника Вашого ТЦК та СП. Керівник Вашого ТЦК та СП надає направлення на проходження ВЛК без повернення до військової частини. Якщо лікування відбувається в іншій територіальній одиниці, ніж Ваша в/ч, необхідно тимчасово стати на військовий облік у місцевому ТЦК та СП.
Відмова надати направлення на ВЛК
У разі, якщо військова частина та інші уповноважені особи незаконно, на Вашу думку, відмовляють Вам в направленні на ВЛК, Ваші дії:
- Зателефонуйте на гарячу лінію Командування медичних Сил ЗСУ (044 522 83 58) та/або Міністерства оборони України (0 800 500 442) та поясніть свою проблему.
- Якщо це не спрацювало, Вам потрібно подати заяву до суду з вимогою зобов’язати командира військової частини надати направлення на ВЛК. Наразі існує практика позитивних рішень у таких питаннях.
Документи для проходження
ВЛК Для проходження ВЛК у воєнний час Вам треба мати з собою наступні документи:
- направлення на медичний огляд ВЛК;
- медична книжка;
- посвідчення особи (військовий квиток або посвідчення офіцера);
- медична характеристика (необов’язковий документ у воєнний час);
- службова характеристика (необов’язковий документ у воєнний час);
- оригінал довідки про обставини травми від Вашої в/ч (у разі отримання травми, поранення, контузії, каліцтва внаслідок бойових дій) та/або засвідчену копію акту про нещасний випадок (гостре професійне захворювання (отруєння), поранення, контузії, травми, каліцтва, окрім тих випадків, що настали внаслідок уражень або дій з боку противника);
- посвідчення УБД (за наявністю);
- витяги із особових справ та інші довідкові матеріали для військовослужбовців – учасників бойових дій (можуть бути у вигляді ксерокопій, однак завірені відповідними посадовими особами та печаткою в/ч).
Порядок проходження ВЛК
До складу ВЛК входять: хірург, терапевт, невропатолог, окуліст, отоларинголог, гінеколог (для жінок), а за медичними показниками і лікарі інших спеціальностей. До ВЛК Ви маєте пройти ЕКГ-обстеження, флюорографічне обстеження органів грудної клітини, зробити загальний аналіз крові та сечі. Можливо, Вам призначать додаткове обстеження за медичними показниками.
Проходження ВЛК:
- В реєстратурі закладу охорони здоров’я Вам повинні надати:
- картку обстеження та медичного огляду, яку надалі будуть заповнювати лікарі;
- корінці на прийом до усіх необхідних лікарів. В реєстратурі Вам пояснять, де знаходяться потрібні кабінети та як записатись у чергу (в деяких закладах уже працює електронна форма запису).
Спочатку потрібно здати всі необхідні аналізи та пройти обстеження. Потім пройти лікарів. Кожен з лікарів після огляду пише висновок про стан здоров’я військовослужбовця. Варто зазначити, що під своїм висновком лікар обов’язково має поставити підпис та завірити його печаткою.
Терміни проходження ВЛК
Строки для проходження медичного огляду ВЛК не визначені законодавством та залежать в кожному конкретному випадку від кількості необхідних медичних (спеціальних) досліджень для встановлення діагнозу.
Рішення ВЛК Постанова (рішення), яке приймається ВЛК, оформлюється одним із документів: свідоцтво про хворобу, довідка ВЛК (позаштатні ВЛК), протокол засідання ВЛК з визначенням причинного зв’язку травми, захворювання, поранення (штатні ВЛК).
ВЛК може приймати постанови про придатність до військової служби, про причинний зв’язок захворювань (поранень, контузій, травм, каліцтв) зі службою в Збройних Силах України, про потребу в лікуванні, реабілітації, протезуванні тощо:
- Постанови про причинний зв’язок захворювань (поранень, контузій, травм, каліцтв) зі службою в Збройних Силах України:
- «Поранення (контузія, травма, каліцтво), ТАК, пов’язане із захистом Батьківщини» – якщо поранення було отримане під час захисту Батьківщини або виконання обов’язків військової служби під час служби в складі діючої армії та флоту, а також під час захисту незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України, під час безпосередньої участі в здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії російської федерації, перебуваючи безпосередньо в районах та у період здійснення зазначених заходів.
- «Поранення (контузія, травма, каліцтво), ТАК, пов’язане з виконанням обов'язків військової служби» – якщо поранення отримане (крім випадків протиправного діяння) в разі фактичного виконання службових обов’язків під час проходження військової служби в частинах, які не входили до складу діючої армії.
- «Поранення (травма, контузія, каліцтво), отримане в результаті нещасного випадку, ТАК, пов'язане з проходженням військової служби» – якщо воно отримане за обставин, не пов’язаних з виконанням обов’язків військової служби, або отримане внаслідок правопорушення.
- «Захворювання (поранення, травма, контузія, каліцтво), ТАК, пов’язане із захистом Батьківщини» – якщо воно виникло під час служби у військових частинах та установах, що входять до складу діючої армії, або коли захворювання, яке виникло до цього в період служби у військових частинах і установах, які входять до складу діючої армії, досягло такого розвитку, що обмежує придатність або призводить до непридатності (зокрема, тимчасової) до військової служби.
- «Захворювання (поранення, контузія, травма, каліцтво), ТАК, пов’язане з проходженням військової служби»– якщо воно виникло під час служби у військових частинах та установах, які не входять до складу діючої армії, або коли захворювання досягло такого розвитку, який обмежує придатність або призводить до непридатності (зокрема, тимчасової) до військової служби, служби з військової спеціальності.
- «Захворювання, НІ, не пов’язане з проходженням військової служби»– якщо воно виникло в того, хто пройшов медичний огляд, до призову на військову службу, прийняття на військову службу за контрактом (зокрема, захворювання, не діагностовані при призові (під час прийому на військову службу), але патогенетично їхній розвиток почався до призову (до прийому) на військову службу, і військова служба не вплинула на вже наявне захворювання і придатність до військової служби.
- Постанови ВЛК про потребу в переведенні до закладу охорони здоров’я.
За постановою ВЛК, військовослужбовця можуть перевести для лікування до іншого військового чи цивільного закладу охорони здоров’я.
III. Постанови ВЛК про потребу у відпустці за станом здоров’я.
У випадках передбачених Розкладом хвороб, станів та фізичних вад, що визначають ступінь придатності до військової служби, та за рішенням ВЛК військовослужбовцю може бути надана відпустка за станом здоров’я.
Загальний термін безперервного перебування військовослужбовців на лікуванні у військових (цивільних) лікувальних закладах, включаючи відпустку за станом здоров’я, не повинен перевищувати 4 місяці, а для хворих на туберкульоз – 12 місяців.
Прийняття рішення лікарем щодо необхідного для лікування терміну залежить від кожного окремого клінічного випадку з обов’язковим дотриманням вимог щодо діагностичних та лікувальних методів надання медичної допомоги, визначених клінічними протоколами, стандартами медичної допомоги, адаптованими клінічними настановами.
Після закінчення визначеного терміну перебування на безперервному лікуванні та у відпустці за станом здоров’я Вам потрібно повторно пройти ВЛК для визначення ступеня придатності до військової служби.
IV.Придатність військовослужбовця до проходження служби.
ВЛК може визначити один із наступних ступенів придатності до військової служби:
- 1. придатний;
- 2. обмежено придатний;
- 3. непридатний з переоглядом через 6-12 місяців;
- 4. непридатний з виключенням з військового обліку.
Що означає кожен із ступенів придатності?
- ПРИДАТНИЙ – Ви і надалі придатний для залучення як до небойових, так і бойових дій. Вас можна призначити на більшість посад. Категоричні винятки, коли Вас, як придатного, не можна залучити до певних родів військ, можна дізнатись в з Наказу МОУ №40215.
- ОБМЕЖЕНО ПРИДАТНИЙ – особи, визнані обмежено придатними до військової служби, непридатні до служби у десантно-штурмових військах, плавскладі, морській піхоті, спецспорудах. Військовослужбовці, визнані обмежено придатними до військової служби, придатні до служби в частинах (підрозділах) забезпечення, ТЦК та СП, установах, організаціях, навчальних закладах.
- НЕПРИДАТНИЙ З ПЕРЕОГЛЯДОМ ЧЕРЕЗ 6-12 МІСЯЦІВ – Ви і надалі залишаєтесь військовослужбовцем і маєте перебувати у військовій частині. Командир визначає, які обов’язки Ви маєте виконувати, але ці обов’язки може бути покладено на Вас виключно з урахуванням Вашого стану здоров’я. У такому разі Вас можуть призначати виключно на небойові посади або вивести в розпорядження командира ППД.
- НЕПРИДАТНИЙ З ВИКЛЮЧЕННЯМ З ВІЙСЬКОВОГО ОБЛІКУ – такий ступінь придатності надає Вам право на звільнення з військової служби. Проте у разі наявності бажання Ви можете писати рапорт на продовження проходження служби на посадах передбачених Переліком 16. Постанова ВЛК про ступінь придатності до військової служби військовослужбовця чинна протягом 12 місяців з моменту проведення медичного огляду.
Зауважимо, що постанова ВЛК ТЦК та СП про ступінь придатності до військової служби, яку було прийнято під час призову або прийняття на військову службу, чинна протягом 6 місяців з моменту проведення медичного огляду.
Деталі за телефоном: гаряча лінія Міноборони 0 800 500 442