Юрій Холод: “Нехай 2019-ий запам’ятається перемогами у кожній галузі”

3 січня 2020р, Новини. Прес-служба ОДА

Під кінець року більшість із нас пробували підбити його підсумки: що вдалося, а що ні, над чим працювати далі. Ми поговорили з заступником голови Львівської ОДА Юрієм Холодом: як завершили рік департаменти житлово-комунального господарства, екології, архітектури, служба у справах дітей? 

Чужих дітей справді не буває 

Коли на початку моєї роботи в ОДА мені казали, що всі напрями департаментів, які я курую, - інфраструктурні, а Служба у справах дітей сюди якось не дуже пасує, я наполіг: діти - це принципово. Якщо всі інші напрями можна сприймати як роботу, то цей - щось більше. Тут розумієш, для кого працюєш. Тут - емоції.

Службу у справах дітей ЛОДА очолює Володимир Лис. Це людина, яка справді переживає за дітей і їхні родини, який знає всі їхні історії і намагається не нашкодити. Бо це головне. В Україні триває реформа деінституціалізації (ДІ). На Львівщині в інтернатах перебувають 5167 дітей. З них тільки менше 5% - сироти. Ми всі розуміємо, що таке рости в інтернаті, а що таке - жити в родині, вдома, вчитися у звичайній школі. Людині дуже важливо з дитинства розуміти реальний світ. Реформа ДІ - це про те, щоб діти не потрапляли в інтернати, щоб таких закладів ставало менше, щоб послуги для проблемних родин, для дітей, які їх потребують, ставали щоразу якісніші і доступні в громадах (ОТГ). Наразі ми успішно втілюємо пілотні проекти в цьому напрямі.

Серед досягнень 2019-го: затверджений стратегічний план реформи до 2026 року, створена обласна та місцеві координаційні ради, є комплексна оцінка Дитячого будинку змішаного типу на Самбірщині. Трансформуємо його у Центр соціальної підтримки дітей та сімей. І так само з Будинком дитини №2 для дітей з ураженнями центральної нервової системи і порушенням психіки, що є комунальним закладом ЛОР. Він мав би перетворитися у центр реабілітації та паліативної допомоги. Оцінюємо інтернат у Краковці. Паралельно навчаємо і перевчаємо фахівців галузі. Не маємо права втрачати кадри і кидати людей без роботи. В цій реформі ми співпрацюємо з канадським урядом. У листопаді підписали відповідну угоду на 5 наступних років. А також - з благодійними фондами, громадськими організаціями і волонтерами області.

Варто додати, що у 2019 році на Львівщині 53 дитини з числа сиріт і дітей, позбавлених батьківського піклування, отримали власне житло. Ще 42-м дітям компенсували його вартість, тобто гроші на квартири - у них на рахунках.

Знаковою подією 2019-го є завершення реставрації пам’ятки зі списку ЮНЕСКО - унікальної дерев’яної церкви Св. Юра у Дрогобичі. І цей результат відзначений нагородою першої категорії XIX міжнародного конкурсу Кришталева Цегла. Нагородження відбулося 13 грудня 2019 року у Любліні. 

Також торік наш департамент архітектури та містобудування завершив реставрацію дерев’яної церкви Собору Пресвятої Богородиці в селі Лоні на Перемишлянщині. Це пам’ятка архітектури національного значення 1724 року. Об’єкт складний. Фахівцям довелося повністю її розібрати та зібрати заново, замінивши втрачені конструкції.

У 2019-у на Львівщині запрацювали перші Геопортали містобудівних кадастрів. Наразі в трьох ОТГ: Мурованській; Давидівській та Ходорівській. Геоінформаційна система області має найбільшу кількість шарів баз даних, у порівнянні з іншими кадастрами України. Це - вагомий крок до відкритості. І я закликаю свідому громадськість та фахівців використовувати всі можливості для якісної роботи та контролю.

І нам вдалося завершити розробку інтегрованої стратегії просторового розвитку територій уздовж державного кордону України та Польщі. Вона стане основою єдиної узгодженої українсько-польської стратегії просторового розвитку цих регіонів. Ця стратегія узгоджується з Державною стратегією регіонального розвитку до 2020 року. Таке планування підвищує рівень конкурентоспроможності нашого регіону, сприяє його соціально-економічній інтеграції та просторовому розвитку. 

Має бути тепло! 

Щороку у віданні департаменту ЖКГ обладміністрації - підготовка та запуск опалювального сезону. Торік на початок жовтня централізованим теплопостачанням були охоплені всі міста, де воно є, крім, як ви знаєте, Новояворівська та Нового Роздолу. Щодо цих двох проблемних міст, то ЛОДА виступила дієвим посередником і каталізатором вирішення проблеми. Ми провели багато нарад та зустрічей, ми координували роботу всіх сторін процесу, домовлялися про допомогу від персоналу ТЕЦ інших міст області.

До вирішення цієї проблеми вдалося залучити найвище державне керівництво. Це і особисті розмови, і майже 20 офіційних звернень до прем’єра, міністрів, ВРУ, НАБУ тощо. Врешті, вже після оголошення надзвичайно стану, але ще до снігу та морозу, спільно з прем’єром Олексієм Гончаруком та профільним міністром Альоною Бабак, нам вдалося вирішити проблему і змінити колишнього управителя на “Нафтогаз - Тепло”. Він готовий впродовж 3 років вкладати кошти у модернізацію та розвиток мереж. І це, я переконаний, перемога.

Попереду модернізація ТЕЦ та систем теплопостачання в багатьох містах області. Від цього нам нікуди не дітися. І було б добре ініціювати загальнодержавну програму в цьому напрямі, адже проблема старіння міських комунікацій спільна для більшості міст.

Що з відходами?

Це насамперед про Львів. З липня Львівська ОДА передала Львівській міській раді повноваження з вивезення сміття з міста. Ця роль була делегована на 2 роки, і всі зобов’язання зі свого боку ЛОДА виконала ще при попередньому керівникові. За цей час зі Львова вивезли понад 500 тисяч тонн ТПВ, вдалося зекономити 175 млн грн (з 600). Їх скерували як субвенції місцевим бюджетам міським і районним радам, які приймали львівські відходи. За ці гроші в районах змогли відремонтувати будинки, дороги, закупити спецтехніку, євроконтейнери для відходів тощо.

Всі ці заходи, звісно, не виключають нагальної потреби у будівництві сміттєпереробного заводу. І воно, я переконаний, має відбутися під чітким контролем громадськості та з дотриманням всіх екологічних та будівельних норм.  

Загалом за 2019-ий на Львівщині вдалося ліквідувати 22 несанкціоновані сміттєзвалища, площею понад 8 га, 29 стихійних засмічень, розпочато рекультивацію полігону ТПВ, площею 10 га,  в Самборі. 

У 2020 році департамент ЖКГ має здійснити рекультивацію сміттєзвалищ на території села Крупське Миколаївського району, Воле-Висоцької сільської ради Жовківського району та смт. Бориня Турківського району та облаштувати полігони в Новояворівську, Самборі і Стрию. Для всіх трьох полігонів вже виготовлена проєктно-кошторисна документація. 

2019-го департамент ЖКГ реалізовував кілька важливих обласних програм

Йдеться про зовнішнє освітлення (програма на 2017-2020 роки), газифікацію населених пунктів (2018-2020) та програму "Питна вода" (2012-2020).

У межах програми "Питна вода", наприклад,  роботи велися у 13 населених пунктах. Зокрема, у Бориславі, Трускавці, Золочеві, де люди мають постійні проблеми з якістю водопостачання. За рік тут використано понад 22 млн гривень.

Будівництво газопроводу ми розпочали у трьох населених пунктах: селах Білка та Брюховичі Перемишлянського району і селі Блажів Самбірського району. Так само триває будівництво підвідного розподільчого газопроводу середнього тиску від Турки до села Вовче.

За 2019-ий ми збудували та реконструювали лінії вуличного освітлення у 24 містах і селах області. На 2020-ий маємо готові 12 проєктів на електрифікацію кварталів забудови для учасників АТО, родин загиблих та внутрішньо переміщених осіб - у Радехові, Рава-Руській, селах Воля-Висоцька, Добросин, Мокротин Жовківського району тощо. 

Як ви думаєте, що найдорожче у галузі екології?

Так, охорона водних ресурсів. Багато міст зливають каналізацію до річок, а очисні споруди, найчастіше, потребують реконструкції, іноді їх взагалі потрібно замінити. До водойм в області потрапляє щороку 45 млн.м3 забруднених стічних вод. Більшість наших рік належать до міжнародних - бо течуть або впадають у водойми, які є на території різних держав.

З понад 304 мільйони гривень, які у 2019-у залучені на природоохоронні заходи, 65% (180 млн грн) скеровані на реконструкцію каналізаційно-очисних споруд та будівництво каналізаційних мереж. Зокрема, 2019-го ми збудували або реконструювали системи перекачування та очищення побутових стоків у семи населених пунктах (Моршин, Червоноград, Стрий, Раневичі,  Судова Вишня, Пустомити, Верхня Білка).

У 15 населених пунктах області збудували каналізаційні мережі (Пасіки-Зубрицькі, Івано-Франкове, Острів, Рава-Руська, Раневичі, Красне, Дрогобич, смт. Брюховичі, Броди, Золочів, Судова-Вишня, Зимна Вода, Викоти, Бірки, Новояворівськ.) Від підтоплення минулого року вдалося захистити 12 населених пунктів та 713 га сільськогосподарських угідь області. 

Руслорегулювання та берегоукріплення водойм провели на території Самбірського, Дрогобицького, Жидачівського, Турківського, Пустомитівського та Сколівського районів. Основне джерело фінансування - це кошти природоохоронних фондів та міжнародної технічної допомоги. Загалом - понад 17 млн грн. 

Озеро - в оренду! І все чесно.

Львівщина одна з перших в Україні ще 2016 року почала проводити земельні торги з продажу права оренди водних об’єктів, які розташовані за межами населених пунктів.

На кінець року в області було 438 вільних водойм, які можуть бути передані в оренду. Більшість із них - в поганому стані. Не своє пильнувати ніхто не спішить. У 2019 році в оренду передали ще 115 водних об’єктів. Відповідно, понад 407 тисяч гривень вдалося залучити у місцеві бюджети. Ці гроші будуть надходити щорічно, з урахуванням індексації. Навіть на занедбаних водоймах стартова ціна лоту під час торгів, зазвичай, зростає у кілька разів. До того ж, орендовані об’єкти тепер є кому підтримувати у належному стані. І є з кого спитати, якщо умови оренди не виконують. Наразі фахівці департаменту екології ЛОДА готують документи для оренди ще 127 озер та ставів.

Заповідний фонд Львівщини - це сьогодні 8% її території

У 2019-у в нас з’явилися ще 14 нових об’єктів, площею 12,5 тисяч га. 13 з них - місцевого значення, один - загальнодержавного (Національний природний парк  “Бойківщина”). Вперше в Україні - саме на Львівщині - з’явилися 4 пралісові пам’ятки природи. Разом тепер в області 392 заказники, заповідники й інші природоохоронні зони.

Окремої розмови вартує створення Міжнародного біосферного резервату “Розточчя”. Рішення про це прозвучало 19 червня 2019 року на сесії Міжнародної координаційної ради Програми ЮНЕСКО “Людина і біосфера”. Загальна площа міжнародного об’єкта 371 902 га. Це територія Польщі і України. З українського боку - майже 75 тисяч гектарів. 

Один із важливих екологічних проєктів реалізовується в Червонограді

Загальний його бюджет 30,5 мільйона гривень, і він стосується створення 12 індивідуальних теплових пунктів у 35 об’єктах бюджетної галузі - школах, садочках, гімназіях, а також утеплення семи закладів охорони здоров’я. Це проєкт цільових екоінвестицій в межах зобов’язань сторін Кіотського протоколу, і він має на меті зниження рівня забруднення атмосферного повітря на об’єктах соціальної сфери. Разом із тим, сучасні енергозберігаючі технології означають зменшення витрат на оплату комунальних послуг та покращення екологічної ситуації в місті загалом.

Нові медамбулаторії і машини в села - це точно #перемога

На Львівщині в межах ініціативи “Доступна медицина” нових сільських медамбулаторій має з’явитися аж 43. Наразі відкриті або готові до відкриття понад півтора десятка. Це один із найвищих показників виконання програми в Україні. Ми передаємо громадам не голі стіни - приміщення при відкритті мають нові меблі, сучасне обладнання, якого там, в селах, найчастіше не було ніколи.

І кожна з сільських амбулаторій отримує автомобіль Renault Duster. Власне, автівки отримують не тільки новозбудовані амбулаторії, а всі амбулаторії у селах. У 2018-у до сіл нашої області поїхали 43 таких “медавтомобілі”, 2019-го - 67. Наразі оголошено тендер на ще 158. До кінця року автівки будуть мати всі амбулаторії в селах.

Це наш вклад, з боку інфраструктурних департаментів, у продовження медреформи в Україні. Бо доступ до медичних послуг, їхня якість, я вважаю, найважливіші права людини.

Ключові слова:

підсумкиЮрій Холод

Global Options

COVID-19 на Львівщинні
Оновлено: 10.07.2020 09:23
Пацієнтів загалом звернулось:
4477
+72
Очікують
результати тесту:
485
+72
Підтверджені випадки COVID-19:
6763
+82
Одужало:
1003
+13
Померло:
178
+4

Відео

МІЖНАРОДНА СПІВПРАЦЯ
Ми в Twitter

Ми у Facebook

АКТУАЛЬНА ІНФОРМАЦІЯ