У Львові відкрилась виставка «Забарвлене сонячне світло» Мікші Рота

26 листопада 2019р, Новини. Департамент з питань культури, національностей та релігій, Прес-служба ОДА

У вівторок, 26 листопада, у Львівському палаці мистецтв відбулось відкриття виставки «Забарвлене сонячне світло». Широкому загалу презентували ескізи вітражів авторства Мікші Рота, який був  свого часу засновником і керівником найбільш інноваційної угорської майстерні у стилі модерн вітражного та мозаїчного мистецтв.

Привітав організаторів та гостей виставки заступник голови Львівської ОДА Іван Собко.

«Товариство культури Львівських угорців славиться активною діяльність, креативністю, самобутністю. Хочу привітати усіх учасників цього прекрасного заходу, адже тут представлені справді унікальні, безцінні речі», - наголосив Іван Собко.

Він також відзначив керівника Товариства культури Львівських угорців Габора Сарваша почесною грамотою Львівської облдержадміністрації.

Відкриття відбулось за участі генерального консула Угорщини у місті Ужгород – Йожефа Бугойло, Почесних консулів країн, акредитованих у м. Львові, представників Національних товариств Львівщини, членів Товариства культури львівських угорців, викладачів та студентів Львівської національної академії мистецтв.

Зазначимо, фотовиставка, що експонується, походить зі збірки Міністерства зовнішньої торгівлі та закордонних справ Угорщини.

Організатори виставки – Міністерство зовнішньої торгівлі та закордонних справ Угорщини, Генеральне консульство Угорщини у м. Ужгороді, Товариство культури Львівських угорців, Почесне консульство  Угорщини у м. Львові.

Довідково:

Мікша Рот народився в 1865 році в сім’ї Жігмондта Рота та Марії  Дуллер. Батько і дідусь працювали майстрами художнього скла. Професію малювання на склі він набув у майстерні свого батька, а потім у навчальних поїздках за кордон. У1885 році він заснував перший незалежний «інститут вітражистів».

Свою творчість він підняв на високий художній рівень, спочатку творив в стилі історизму, потім в стилі модерн та арт-деко.

Мікша Рот отримав численні національні та зарубіжні відзнаки: спочатку в 1898 році він першим був нагороджений Державною золотою медаллю в галузі декоративно-прикладного мистецтва, срібною на Всесвітній виставці в Парижі в 1900 році та золотою медаллю на Всесвітній виставці в Турині в 1902 році та Сент-Луїсі в 1904 році.  На батьківщині він отримав звання лицаря ордену Франца Йосифа, а потім звання радника прем'єр-міністра. Італійський король нагородив його золотою медаллю за новацію мозаїчної техніки. Десятиліттями він був віце-президентом (короткочасно президентом) Угорської асоціації прикладних мистецтв і був активним членом в численних асоціаціях художників і мистецтв (включаючи гільдію Штайндла). Помер в 1944 році.

Його вітражі прикрашають, серед багатьох інших,- будівлю парламенту, палац Грешама (нині готель «Чотири сезони»), колишній Австро-Угорський банк (тепер Угорський національний банк), Музичну Академію, та багато інших громадських і житлових будівель.

Також відомі його мозаїчні твори: найбільша публічна мозаїка Будапешта на площі Сервіто (на фасаді будинку колишнього Турецького банку); Рот (на основі спільних планів із художником Жігмоном Вайдою) розробив мозаїки купальні Сечені та мавзолею Деака і Кошшута, а також мозаїки аркади кладовища на вулиці Фіумеї виконані в майстерні Рота.

Ключові слова:

відкриттявиставка

Global Options

COVID-19 на Львівщинні
Оновлено: 02.07.2020 10:40
Пацієнтів загалом звернулось:
3908
+76
Очікують
результати тесту:
485
+76
Підтверджені випадки COVID-19:
5730
+152
Одужало:
863
+63
Померло:
146
+0

Відео

МІЖНАРОДНА СПІВПРАЦЯ
Ми в Twitter

Ми у Facebook

АКТУАЛЬНА ІНФОРМАЦІЯ