Львівщина – серед пілотних областей, де впроваджують реформу професійної освіти на національному рівні
5 грудня 2019
В Україні стартувала спільна програма МОН та ЄС EU4Skills, яка допоможе оновити обладнання у відібраних для проєкту закладах профосвіти, розробити нові навчальні програми та підвищити кваліфікацію педагогів.
Результатом чотирирічного проєкту також стане ефективна система управління закладами. Про це розповіла Міністерка освіти і науки Ганна Новосад та представники ЄС сьогодні, 5 грудня 2019 року, під час презентації програми в Києві.
Серед присутніх на заході: заступник голови Львівської облдержадміністрації Юрій Холод та т.в.о. директора департаменту освіти і науки облдержадміністрації Ігор Гайдук.
«У жовтні ми презентували пілотні регіони, які отримали можливість створити Центри професійної досконалості в межах програми. EU4Skills також допоможе нам в оновленні 100 стандартів професійної освіти та перенавчанні майстрів і викладачів у профтехах пілотних регіонів. Для нас важливо використати досвід країн ЄС, у яких профосвіта престижніша серед молоді», – розповіла Міністерка освіти і науки України Ганна Новосад.
Програма EU4Skills підтримає впровадження реформи на національному рівні та у 7 областях: Вінницькій, Полтавській, Запорізькій, Рівненській, Львівській, Миколаївській та Чернівецькій. Надалі досвід цих регіонів поширюватиметься на всю країну.
«Як свідчить досвід ЄС, професійно-технічна освіта – це можливість для молодих людей повністю реалізувати власний потенціал. Це також важливо для розвитку України. Кваліфікована праця – передумова для економічного зростання та інновацій», ‒ зазначив керівник програм співробітництва ЄС в Україні Штефан Шльойнінг.
Учасникам заходу розповіли, що реформа професійно-технічної освіти, серед іншого, сфокусована на створенні Центрів досконалості з сучасним обладнанням і технологіями для навчання. Вони стануть хабами, де втілюватимуться кращі практики реформи і які ділитимуться своїм досвідом з іншим закладами по всій країні.
EU4Skills працюватиме над створенням таких центрів, а також над залученням роботодавців до планування та викладання навчальних програм. Це допоможе випускникам отримати практику під час навчання та відповідати вимогам ринку праці.
Довідково:
«EU4Skills: Кращі навички для сучасної України» – це європейська програма, яка спрямована на підтримку реформи професійно-технічної освіти в Україні. Вона передбачає закупівлю нового обладнання, створення мережі Центрів професійної досконалості, підвищення кваліфікації майстрів та викладачів, а також розробку нових навчальних програм та стандартів для учнів.
17 грудня 2018 року Україна та Європейська комісія підписали Угоду про фінансування програми обсягом у 58 млн євро. З них 21 млн євро направлять на оновлення обладнання та інфраструктури.
Програма поділена на три компоненти:
підвищення ефективності реформ в області професійно-технічної освіти;
покращення якості та привабливості професійно-технічної освіти, а також збільшення її відповідності потребам ринку праці;
модернізація інфраструктури та обладнання у закладах профосвіти, які будуть відібрані в межах проєкту.
EU4Skills триватиме впродовж 2019-2023 років. Програму в Україні реалізовують Німецьке товариство міжнародного співробітництва (GIZ) та Німецький державний банк розвитку (KfW).
На Львівщині відбувся семінар щодо використання космічних технологій в інтересах національної економіки Карпатського регіону
5 грудня 2019
5 грудня у Національному університеті «Львівська Політехніка» відбувається науково-практичний семінар на тему: «Використання космічних технологій в інтересах національної економіки Карпатського регіону».
Участь у заході взяли представники відділу регулювання використання водних ресурсів та надр департаменту екології та природних ресурсів Львівської ОДА Роман Туцький та Дмитро Козлінський.
Семінар присвячений обговоренню напрямів наукової співпраці та проблем підготовки і працевлаштування молодих фахівців спеціальності «Науки про Землю» в рамках підписаної Угоди між Львівською політехнікою та Національним центром управління та випробувань космічних засобів (НЦУВКЗ).
За участю спеціалістів НЦУВКЗ розглянуто наступні питання:
Моніторинг земної поверхні за результатами дистанційного зондування Землі в інтересах народного господарства, зокрема з питань екології та природних ресурсів, об’єктів інфраструктури, сільського та лісового господарства, водних ресурсів тощо.
Навігаційне та координатне забезпечення регіону з метою контролю руху та управління наземного транспорту, розробки корисних копалин, землекористування за даними мережі станцій НЦУВКЗ.
Обговорення напрямів співпраці та використання спільних наукових проектів НЦУВКЗ, державних органів влади, органів місцевого самоврядування, закладів вищої освіти, наукових установ та комерційних структур в інтересах розвитку регіону.
Сьогодні у Києві Львівщина ділиться досвідом реформи деінституціалізації
5 грудня 2019
Сьогодні, 5 грудня, керівник служби у справах дітей Львівської ОДА Володимир Лис, заступник голови Львівської ОДА Юрій Холод та в.о. директора департаменту освіти і науки облдержадміністрації беруть участь у Координаційній раді з питань реформування системи інституційного догляду та виховання дітей. Зустріч відбувається у Києві, за участю прем’єр-міністра Олексія Гончарука і профільних міністрів.
Фахівців різних профілів, які впроваджують реформу деінституціалізації, зібрали з ініціативи Міністерства соцполітики, щоб підбити підсумки першого етапу впровадження реформи, яка триватиме з 2017-го по 2026 рік.
На Львівщині проживає майже 500 тисяч дітей, з них 5167 - в інтернатних закладах. Ці заклади перебувають у підпорядкуванні Міністерства соцзахисту (2 заклади, 45 дітей), охорони здоров’я (2 заклади, 117 дітей) та освіти (39 закладів, 4827 дітей).
“Ми постійно моніторимо ситуацію. Понад 90% дітей в інтернатах області - мають живих батьків. Тільки 4,6% - це справді сироти. Але, тим не менше, майже половина з 5 тисяч дітей перебувають у закладах цілодобово.
Кожну п’яту дитину, яка має батьків, ніхто не відвідує. З кожною четвертою родиною, діти яких перебувають у закладах, не працювали соцслужби. Ми ж усі розуміємо, що дитина в інтернаті - несоціалізована. Як би там не було, але кожній дитині потрібен власний дім, батьки, однокласники і звичайна школа, інклюзивна громада. Тому в реформі ми працюємо не тільки з реформуванням інтернатів. Тут йдеться про сімейну політику, допомогу громадам, освітнім закладам”, - зазначає заступник голови Львівської ОДА Юрій Холод.
За словами Володимира Лиса, половина дітей потрапляє в інтернати, бо на місці, в громадах, містах і селах нема жодних, потрібних їм послуг. Це при тому, що 40% дітей з вадами розвитку, які перебувають в інтернатах, - фізично здорові.
Що вже зроблено на Львівщині?
У 12-ти ОТГ на Львівщині стартували пілотні проекти, покликані максимально збільшити кількість послуг, які потрібні особливим дітям.
Інтернати оцінюють та думають, як надалі реорганізувати їх систему. Зокрема:
а) в області працює Координаційна рада з питань захисту прав дітей та реалізації реформи системи інституційного догляду та виховання дітей (розпорядження голови ЛОДА від 22.07.2019 року № 777/0/5-19) і 38 Координаційних рад в районах, містах обласного значення та територіальних об'єднаних громадах;
б) відпрацьовується методологія проведення комплексної оцінки інституційних закладів, яка має стати основою для прийняття рішення щодо подальшої трансформації/реорганізації (на прикладі будинку дитини та інституційного закладу освітянської сфери;
в) провели комплексну оцінку КЗ ЛОР “Будинок дитини № 2 для дітей з ураженнями центральної нервової системи і порушенням психіки” та розпочали роботу щодо створення плану трансформації цього закладу в центр реабілітації та паліативної допомоги.
г) навчають і перенавчають спеціалістів. Адже саме вони на місцях, у громадах, великою мірою, мають перебрати на себе впровадження реформи на наступних рівнях.
“Надалі у перших 12 ОТГ Львівщини маємо розвинути послуги та поширити їх на всі інші громади області. В умовах децентралізації є велика потреба допомогти новоствореним громадам, адже часом послуги справді дорогі, а вони мусять бути якісні та постійні. Маємо зберегти і підтримати фахівців, навчити їх. І ми вже це робимо у співпраці з канадськими фахівцями. Реформа і в тому, що фінансувати держава буде не заклади, а саме конкретні послуги”, - каже начальник служби у справах дітей Львівської ОДА Володимир Лис.