«Творець нового культурного українства»: на Львівщині презентували монографію, приурочену 170-ій річниці від дня народження Михайла Павлика
Михайло Павлик – визначний громадський діяч, публіцист, перекладач, етнограф, політик, журналіст, редактор, видавець, член Наукового товариства імені Шевченка.
17 вересня 2023 року минуло 170 років від дня народження Михайла Павлика. А сьогодні, 22 березня, відбулась презентація колективної монографії за участі авторів монографії, рецензентів та редакторів видання. Видання профінансувала Львівська обласна військова адміністрація, а організував департамент освіти і науки Львівської ОВА.
Як зазначила докторка філологічних наук, заступниця директора Інституту Івана Франка НАН України Алла Швець, колективна монографія «Творець нового культурного українства», яку сьогодні презентують – спільна праця різних учених. Назва книги є дуже промовистою не лише для характеристики діяльності і визначних заслуг Михайла Павлика, а також ця назва сприймається як символ потужного зв’язку різних поколінь і епох, об’єднаних ідеєю утвердження і захисту українства.
«Переконаний, ми почерпнемо багато користі з цієї праці, адже Михайло Павлик – неймовірна людина і цінний науковець. Дякую всім, хто причетний до видання монографії. Популяризація і пам’ять – ось що від ми можемо зробити від себе. Попри важкі часи, ми завжди готові підтримувати книговидання і науковців. Бажаю, щоб науковці, історики давали ідеї для нових праць, це велика цінність для нас.
Маємо продовжувати жити і боротися, як і заповідав Михайло Павлик. Українців повсякчас вбивали, знищували, виселяли і переселяли, все заради того, аби посіяти розбрат, аби знищити нашу культуру, мову і націю. Попри те, що це триває й досі, ми на своєму місці мусимо робити те, що від нас залежить», – наголосив заступник начальника Львівської обласної військової адміністрації Іван Собко.
Михайло Павлик – визначний громадський діяч, публіцист, перекладач, етнограф, політик, журналіст, редактор, видавець, дійсний член Наукового товариства імені Шевченка. Він був засновником та провідником Русько-української радикальної партії – першої в Україні політичної партії, яка відіграла визначну роль в історії тодішньої галицько-української політики, культури, боротьбі за народну мову і власну державу.
Михайло Павлик був близьким приятелем і соратником Івана Франка, Михайла Драгоманова, Лесі Українки.
«Цей науковий збірник – знакова подія і прорив у дослідженні життя і творчості Михайла Павлика. Хотілося б побачити видану його спадщину, його біографію, листування, літературні та наукові праці.
Михайло Павлик не ставив за мету побудувати кар’єру, насамперед його метою було прислужитися українському народу, він прагнув змінити світ. На початку 20 століття став пропагандистом української державності, яку посягала знищити російська імперія. Михайло Павлик був одним з перших критиків «марксизму».
Був він і вправним публіцистом, свого часу видавав часопис «Народ» – найпомітніший в українській періодиці того часу. Він один з тих, хто прийшов до усвідомлення, що писати слід народною мовою. Завдяки йому Іван Франко теж повернувся до вжитку народної мови своїй творчості», – зазначив Директор Інституту Івана Франка НАН України, член-кореспондент НАН України, професор Євген Нахлік.
Довідково.
17 вересня 2023 року минуло 170 років від дня народження Михайла Павлика. Відповідно до Постанови Верховної Ради «Про відзначення пам’ятних дат і ювілеїв у 2022-2023 роках» минулоріч ювілей Михайла Павлика відзначався на державному рівні.
Результатом ювілейних пошанувань Михайла Павлика став триденний Всеукраїнський симпозіум «Творець нового культурного українства», який відбувся 30 червня – 2 липня 2023 року на батьківщині Михайла Павлика – місті Косові Івано-Франківської обл.
Симпозіум на честь Ювіляра відбувся під патронатом Голови Львівської обласної військової адміністрації Максима Козицького та Голови Івано-Франківської військової адміністрації Світлани Онищук.
Він об’єднав науковців з усієї України – Києва, Львова, Бердянська, Дрогобича, Луцька, Острога, Чернівців, Івано-Франківська, Косова, Коломиї, Снятина.
Співорганізаторами конференції були: Департамент освіти і науки Львівської ОВА, Інститут Івана Франка Національної академії наук України, Управління культури Івано-Франківської ОВА.
Читайте також: На Львівщині відбудеться Книжкова толока за участі письменників та творчих колективів з різних куточків України