«Стільське городище»: як досліджує та популяризує спадщину історико-культурний заповідник на Стрийщині
У 2023 році свої зусилля працівники заповідника спрямували на три основні напрями: науково-дослідний, пам’яткоохоронний та культурно-освітній.
Серед найвагоміших праць історико-культурного заповідника «Стільське городище»: проведення археологічних розкопок, наповнення архівних фондів, розроблення облікової документації на пам’ятки, створення віртуальної екскурсії, проведення польових та інтерактивних експедицій для дітей та дорослих.
Про це повідомили під час брифінгу в Офіційному медіацентрі при Львівській ОВА.
У 2023 році археологічні розвідки на території «Стільського городища» проводилися вперше за останні 30 років. Одні – на городищі в селі Ілів в урочищі «Печера», спільно з відділом археології Інституту українознавства ім. І. Крип'якевича НАН України під керівництвом старшого наукового співробітника, кандидата історичних наук Андрія Гавінського. У результаті там знайшли багато фрагментів давнього посуду, елементи прядіння. Всі артефакти зберігаються у фондах львівського офісу заповідника.
Цікаво: Торік на Львівщині відреставрували шість найцінніших пам’яток архітектури: які плани на 2024 рік
«Дослідження тривали два тижні. Сьогодні тривають перемовини про їхнє продовження. Презентацію результатів ми робили в науковій бібліотеці Львівської політехніки. Також всі матеріали про артефакти, які були знайдені, а також періоди, які зачепили ці розкопки, можна знайти на сайті заповідника. Для розуміння: розкопки не можуть відбуватися рік чи десять, бо вони тривають десятиліттями. Навіть коли знайдено невелику кількість артефактів, вони можуть змінити історію. Тому ми плануємо, що дослідження стануть систематичними та докладемо для цього всіх зусиль», – розповідає директорка заповідника Ірина Іваночко.
Ще одні археологічні дослідження, розвідкові, відбулися в околицях городища в с. Ілів під керівництвом наукового співробітника Інституту, кандидата історичних наук, працівника заповідника Руслана Коропецького.
Результати розвідок одразу ж лягають в основу культурно-освітньої та популяризаційної діяльності заповідника: працівники постійно проводять польові семінари та лекції для дітей і дорослих, відвідують школи з презентаціями, запрошують учнів та студентів відвідати територію заповідника. Екскурсії тривають від трьох та більше годин. Для військових та їхніх сімей вони безкоштовні.
«Заповідник дуже активно працює з дітьми шкільного віку. Я й сама брала участь в одному із археологічних квестів – це теж така дуже цікава, правильна популяризація об'єкта культурної спадщини. Бо зберігати й охороняти об’єкти архітектури, які є пам’ятками національного чи місцевого значення значно легше, тому що ми їх бачимо, вони формують історичну забудову. Завжди складніше з пам’ятками археології, бо вони в землі, їх не видно, – популяризувати такі об’єкти, працювати з ними, досліджувати набагато важче. Важливо також донести до самої громади, на території якої знаходяться об’єкти археології, важливість їхнього збереження», – каже директорка департаменту архітектури та розвитку містобудування Львівської ОВА Олена Василько.
Лише у 2023 році працівники заповідника провели лекції у понад 30 установах та закладах освіти. Більше тисячі осіб відвідали територію заповідника. Також для всіх, хто цікавиться історією та археологією рідного краю, заповідник розробив спеціальний ознайомчий буклет. А спільно з проєктом «Virtual Ukraine» створив віртуальну екскурсію пам’ятками заповідника.
Цьогоріч плани не менш амбітні: продовжити археологічні розвідки; залучити до досліджень студентів-археологів; знайти грантові кошти для оцифрування колекції заповідника; розробити туристичні вело- та автомобільні маршрути, піші прогулянки пам’ятками заповідника; провести тематичні заходи, реалізувати рекламну кампанію, аби зацікавити пам’ятками якомога більшу кількість людей. А ще – продовжити перемовини з місцевою громадою щодо виділення окремого приміщення під музей.
За роботою заповідника можна слідкувати у соціальних мережах та на офіційному сайті.
Презентація з брифінгу: bit.ly/3SKIxvW
Віртуальна екскурсія: bit.ly/3T9vUfk
Додамо, за вагомий особистий внесок у збереження та популяризацію історико-культурної спадщини директорка заповідника «Стільське городище» Ірина Іваночко отримала подяку від голови Львівської обласної військової адміністрації Максима Козицького.
Нагадаємо, заповідник створено Рішенням Львівської обласної ради від 15 вересня 2015 р. № 1450. Його загальна площа — 250 га. На цій території розміщено п’ять основних пам’яток:
- Городище IX - XI ст. – пам’ятка національного значення в с. Стільсько;
- Ілівське городище-святилище VIII - X ст.;
- Камінь «Диравець» с. Дуброва;
- Печерні комплекси в ур. «Чорна гора» у Миколаєві;
- Земляна гребля XIX ст. у с. Дуброва.