Якою має бути функція палацу Жевуських-Лянцкоронських: в Роздолі відбулись експертні обговорення
Фахівці висловили пропозиції створити в архітектурній пам’ятці туристично-відпочинковий комплекс, кампус для приватного навчання дітей або центр реабілітації для військовослужбовців.
В Роздолі, що на Стрийщині, відбулись експертні обговорення. Фахівці висловили пропозиції створити в архітектурній пам’ятці туристично-відпочинковий комплекс, кампус для приватного навчання дітей або центр реабілітації для військовослужбовців.
«Вважаю, що облаштовувати санаторій у Роздолі недоцільно. Таким чином ми знову підтримаємо дії радянської влади, яка нехтувала нашою культурою, нашими надбаннями і нашими історико-архітектурними пам’ятками. Для створення санаторіїв є інші варіанти. До прикладу збудувати з нуля об’єкт чи ревіталізувати занедбаний безпосередньо біля місця, де є лікувальні джерела», – зазначив керівник управління туризму та курортів ЛОДА Тарас Лозинський.
Управлінець підтримав ідею розвитку палацу у напрямі туризму, який може включати різноманітні атракції від гастрономічних до активних маршрутів.
Йшлось про те, щоб у палацовому комплексі створити номерний фонд, а також велику залу переобладнати у музей, який буде розповідати про історію пам’ятки. Тут будуть представлені експонати, архівні документи та інші віднайдені артефакти. Пропонували відтворити у будівлі гастрономічну кухню, яку колись споживали господарі палацу. Поруч парк та басейн, де можна встановити відпочинкові зони. Говорили про доцільність відродити поїздки на конях. У стінах палацу пропонували проводити різні івенти та артзаходи. Наприклад щорічний фестиваль, як в Тустані. Це буде предметом зустрічі для багатьох гостей і відповідно учасники наголошували, що має бути постійний доступ громадськості до цього палацу, куди б гіди могли привозити великі групи туристів.
У межах заходу екскурсію палацом для гостей провів голова комісії історико-культурної спадщини та туризму ЛОР Іван Щурко, який теж підтримав ідею розвивати палац у туристичному векторі.
Довідково:
Палацову пам’ятку архітектури ХVІІІ-ХІХ століть у Роздолі збудувала родина Жевуських. До створення був залучений славетний архітектор Бернард Меретин. Після Жевуських маєток перейшов у власність Лянцкоронських, які розширили будівлю під керівництвом відомого львівського архітектора Юліана Захаревича.
Кароль Лянцкоронський шанував античність, тому на будівлі палацу з’явились медальйонами із зображеннями богів з Олімпу. Територію маєтку теж оздоблювали античні скульптури. У середині палацу зберігалась багата колекція мистецтва, яку вважали третьою у Австро-Угорщині.
Найцінніші експонати ще до Другої світової війни вивіз у австрійські і швейцарські будинки син Кароля Лянцкоронського. Інше добро розібрали до радянських музеїв, зокрема Ермітажу.
Невелика, але доста цінна колекція, завдяки старанням Бориса Возницького опинилася у Львівській картинній галереї. Він знайшов на території античні мармурові скульптури, які тривалий час вважали пізніми копіями. Але експерти стверджують, що їхній вік сягає ІІ століття. Пощастило врятувати і бронзову фігурку «Путто з дельфіном», яка вже опинилася на пункті прийому металобрухту. Її автором є вчитель Леонардо да Вінчі – Андре дель Вероккіо, а сама скульптура датується 1462 роком.
Нещодавно палац Жевуських-Лянцкоронських у Роздолі отримав шанс на життя. Новим власником палацу стала ТОВ «Палац Розділ», що є дочірньою компанією EFI Group. Соціальний проєкт відновлення цієї пам’ятки архітектури може стати символом віри в світле майбутнє України.
Читайте також: «Портал в минуле»: у Белзі та Бродах встановили стенди доповненої реальності