Захворів – сиди вдома: прості речі рятують життя
У Львівській ОВА обговорили епідситуацію з ГРВІ, грипу та ковіду на Львівщині.
Як повідомила генеральна директорка Львівського обласного центру контролю та профілактики хвороб МОЗ України Наталія Іванченко, в перший тиждень 2024 року за медичною допомогою звернулися 11 705 жителів Львівщини з ознаками вірусної інфекції. З них у 258 діагностували коронавірус.
Рівень епідемічного поширення гострих респіраторних вірусних інфекцій та COVID-19 на Львівщині розцінюють як середній. Підвищена захворюваність спостерігається на території Львівського та Стрийського районів. За результатами досліджень відомо, що зараз одночасно циркулюють вірус грипу А, коронавірус (різні види штаму омікрон), риносинцитіальний вірус
Збільшення захворюваності на ГРВІ є типовим для зимового періоду, однак занепокоєння викликає збільшення числа пацієнтів з ускладненим перебігом захворювань. Часто це наслідки того, що люди пізно звертаються до лікаря. Самолікування може лише ускладнити ситуацію та спричинити важкий перебіг хвороби, тому вкрай важливо дотримуватися рутинних правил особистої гігієни та простої істини: захворів – сиди вдома.
«Що потрібно зробити, якщо відчуваєте ознаки застуди: найперше – це залишитися вдома, пити багато рідини та обов’язково сконтактувати з сімейним лікарем. На вулицю, в аптеку, магазин виходити лише в масці. Хвора людина повинна носити маску й удома, аби вберегти домашніх. Провітрювання кожних дві години, вологе прибирання, миття рук та використання антисептика, дотримання маскового режиму – все це може зберегти ваше здоров’я», – зазначила в.о. директора департаменту охорони здоров’я Львівської ОВА Наталія Літвінська.
Особливо обережними варто бути вагітним жінкам, дітям до 1 року та людям віком від 65 років, тим, хто має хронічні захворювання, медичним працівникам. Задля здоров’я однокласників не відпускайте в школу дитину, якщо вона має ознаки застуди.
«Найбільш дієвим способом захиститися від грипу та ковіду є вакцинація. Імунітет сформується через 14 днів після вакцинування. І вакцинуватись варто навіть зараз, коли хворіють всі навколо, адже загроза захворіти зберігається до квітня-травня», – наголосила Наталія Іванченко.
Від початку епідемічного сезону у Львівській області проти грипу вакцинувалися 15 416 осіб, з них 8 098 – особи з групи медичного та епідемічного ризику. Однією дозою проти коронавірусу вакцинувались 1 102 787 осіб, другу дозу отримали 1 039 527 осіб, першу бустерну – 211 689, другу бустерну – 25 259 жителів Львівщини.
Особливо важливо отримати бустерну дозу вакцини проти коронавірусу людям старше 60 років, особам з цукровим діабетом, ожирінням, хронічними захворюваннями дихальної та серцево-судинної системи, людям з імунодефіцитом.
Не боятися звертатися за кваліфікованою допомогою на самому початку хвороби також закликає заступник директора з медичної частини Львівської обласної інфекційної клінічної лікарні Андрій Орфін: «Пізня госпіталізація загрожує тяжким перебігом хвороби, такі пацієнти, як правило, потрапляють до лікарні з дихальною недостатністю, пневмонією, енцефалітом, мають високий ризик ураження центральної нервової, серцево-судинної систем та загострення хронічних захворювань. Не чекайте вимушеної госпіталізації та необхідності реанімаційних заходів, звертання на 6-10 добу хвороби загрожує життю. Будьте обережними та не вживайте нестероїдні препарати і антибіотики самостійно, без призначення лікаря».
Станом на сьогодні у Львівській обласній інфекційній клінічній лікарні перебуває 47 дорослих, в дитячому відділенні лікарні – 38 пацієнтів. У відділенні інтенсивної терапії – двоє пацієнтів та один – на ШВЛ. З початку року один випадок був летальним, дитину привезли з грипом та тяжкою пневмонією, врятувати її, на жаль, не вдалося.
Читайте також: У Superhumans Center триває набір заявок для отримання протезування