«Хочу знову грати у футбол з друзями»: 10-річному хлопчику у Львові успішно трансплантували стовбурові клітини
Трансплантація для дітей є безкоштовною, усі витрати покриває держава.
У Львові у Західноукраїнському спеціалізованому дитячому медичному центрі підлітку пересадили стовбурові клітини. У п'ятницю, 15 грудня, Костянтин разом з мамою вперше вийшли із трансплантаційного боксу Клініки дитячої онкології і трансплантації кісткового мозку після пересадки стовбурових клітин. Там вони перебували близько місяця, чекаючи на відновлення організму.
Понад рік тому батьки дізнались про хворобу свого сина. Спершу мама звернула увагу на передчасне подорослішання. До того, Костю турбував артеріальний тиск та з часом погіршувався зір. Хлопчика обстежували різні спеціалісти, здавали багато всіляких аналізів, проте встановити причину захворювання не вдалось. Після різкої появи гідроцефалії – це внутрішньочерепне скупчення ЦСР (цереброспінальної рідини) в підоболонкових просторах і шлуночках) батьки звернулися до нейрохірургів Львова. Медики провели обстеження та скерували на спеціалізоване лікування у Центр.
«Підвищення рівня онкомаркерів та радіологічні обстеження вказували на онкопатологію у дитини. Ми діагностували пухлину ЦНС (Центра́льна нерво́ва систе́ма) й розпочали хіміотерапію. Після трьох блоків лікування отримали хороші результати, тож зробили забір стовбурових клітин периферичної крові і взялись готувати Костика до високодозової хіміотерапії. Після пересадки кісткового мозку дитина почувається добре, результати аналізів свідчать, що все минуло успішно», – розповіла онкологиня Клініки Роксолана Шевчик.
За її словами, захворювання протікало типово – часті головні болі, ранкове блювання, порушення координації.
Загалом, це дев’ята аутологічна трансплантація кісткового мозку у ЗУСДМЦ. Очільниця Клініки Христина Запоточна каже, що мультидисциплінарна команда медиків продовжує готувати пацієнтів до аналогічної процедури.
Трансплантацію кісткового мозку у Центрі розпочали проводити у лютому 2022 року, напередодні повномасштабного вторгнення. Відтоді у лікарів є можливість забезпечити повний цикл лікування онкохворим українцям. Раніше їх відправляли на лікування за кордон. У Центрі приймають дітей з усіх регіонів і допомагають тим, хто потребує високоспеціалізованої допомоги.
Нагадаємо, що Центр увійшов до пілотного проєкту Міністерства охорони здоров’я України «Трансплантація», за яким усі медичні витрати – попередні обстеження, саму процедуру пересадки, і терапію, яку пацієнт отримує у післятрансплантаційний період – оплачує держава.
Читайте також: Львівська область розвиває систему реабілітаційної допомоги для захисників та захисниць, які постраждали від російської агресії