Зустріч у «страсбурзькому форматі»: на Львівщині дискутували щодо вдосконалення системи багаторівневого врядування в Україні

Зустріч у страсбурзькому форматі
Україна продовжує працювати над удосконаленням законодавства і зміцненням демократичного врядування на всіх рівнях.
Сьогодні, 14 жовтня, Центр експертизи доброго врядування Ради Європи в межах Програми «Посилення доброго демократичного врядування і стійкості в Україні» організував на Львівщині зустріч високого рівня.
У заході взяли участь представники Верховної Ради України, Уряду України, Офісу Президента України, Представництва Президента України в Криму, Офісу Конгресу місцевих та регіональних влад при Президентові України, всеукраїнських асоціацій органів місцевого самоврядування, окремих військових адміністрацій, а також представники та консультанти Ради Європи.
«Реформа місцевого самоврядування та територіальної організації влади впроваджується для того, щоб вибудувати в Україні дієздатну систему багаторівневого урядування відповідно до європейських стандартів. Наше спільне завдання - забезпечення громадян доступними і якісними послугами, відкритість та прозорість органів влади, посилення довіри людей до владних інституцій.
Впровадження пропорційної, чіткої, прозорої системи забезпечення законності без втручання у внутрішню автономію місцевого самоврядування - є одним з важливих завдань реформи», – зазначив Віцепрем’єр-міністр з відновлення України – Міністр розвитку громад, територій та інфраструктури України Олександр Кубраков.
Присутні розглянули особливості правового регулювання діяльності місцевих органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування і основні орієнтири перехідного періоду до звичайного (цивільного) правового режиму багаторівневого врядування після припинення або скасування воєнного стану.
Зокрема звернули увагу на законопроєкт №4298 «Про внесення змін до Закону України «Про місцеві державні адміністрації» та деяких інших законодавчих актів України щодо реформування територіальної організації виконавчої влади в Україні», який має на меті створення правових основ для діяльності реорганізованих районних державних адміністрацій та обласних державних адміністрацій відповідно до сучасних суспільно-політичних та фінансово-економічних реалій, а також відновлення функціонування системи із забезпечення законності в діяльності органів місцевого самоврядування в Україні.
Тут проговорили предмет та умови забезпечення законності, моніторингу актів ОМС, проведення консультацій із заходів щодо забезпечення законності, статусу, підзвітності, питання призначення та звільнення голів місцевих державних адміністрацій та їхніх заступників, проблематику набуття чинності окремими положеннями законопроєкту, механізми реорганізації чинної структури місцевих державних адміністрацій та початку функціонування оновленої структури тощо.
Зокрема, начальник Львівської ОВА Максим Козицький наголосив, що дуже важливо, щоб сфери та напрями діяльності ОМС, які мають підлягати контролю з боку держави в плані забезпечення законності цієї діяльності, були чітко окреслені. І щоб така діяльність не переросла у втручання у виключні повноваження органів місцевого самоврядування.
Найкращим варіантом проведення моніторингу актів ОМС, що підлягають нагляду на предмет їхньої законності, на думку очільника області, буде їхня діджиталізація, з можливістю ознайомлення для усіх громадян з проєктами рішень. Це дозволить в обов’язковому порядку забезпечити усі законні терміни обговорення важливих для громадськості проєктів рішень ОМС, а громадським активістам та представникам органів влади – своєчасно реагувати на проєкти рішень, які можуть порушувати права людини та громадянина.
Окрім того, під час дискусій розглядали питання доцільності запровадження спеціальних правових станів для переходу від правового режиму воєнного стану до звичайного режиму багаторівневого врядування, адаптації чинного законодавства України до запровадження спеціального правового режиму перехідного періоду.
Довідково
Захід став продовженням Діалогу високого рівня «Добре демократичне врядування в Україні: досягнення, виклики та шлях вперед у повоєнний період», який відбувся в листопаді минулого року у Страсбурзі, та Круглого столу високого рівня з питань доброго демократичного врядування під співголовуванням Першого заступника Голови Верховної Ради України Олександра Корнієнка і Директорки Директорату людської гідності, рівності та врядування Ради Європи Клаудії Лучіані.
Зустрічі у «страсбурзькому форматі» – це конфіденційні дискусії, які відбуваються за спеціальною методологією Центру експертизи доброго врядування Ради Європи, розробленою для досягнення згоди з дискусійних питань.